Asi 50 lidí demonstrovalo proti rozšíření výroby psího krmiva

Účastníci demonstrace si přinesli transparenty, na kterých měli hesla, jako například "Lepší vzduch pro naše děti i rodiny", "Nechceme rozšíření výroby pro Vafo" nebo "Smradu hafo, to je Vafo".
"Chceme bydlet ve zdravém prostředí. Nechceme být odkázáni na počasí a větrat podle toho, odkud zrovna fouká vítr. Zvláště večer, v noci, ráno nebo o víkendech se to nedá," uvedl jeden z organizátorů. Podle demonstrantů je zápach občas cítit až v Nových Butovicích.
Demonstranty přišel podpořit starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný (ODS). "Zrovna dneska ráno byla továrna cítit opravdu hodně silně. Je to běh na dlouhou trať, ale my ho vyhrajeme. Pravda a láska zvítězí nad smradem a Chrášťany," řekl včera Novotný.
Organizátoři akce rovněž přečetli vzkaz, který podle nich demonstrantům poslala dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová, která bydlí na Zličíně. "Je to opravdu velký smrad, kolikrát se při něm nedá ani spát. Když si chci jít v okolí zaběhat, není to skoro možné. Takováhle továrna podle mě na kraj města nepatří," přečetli.
Mluvčí ministerstva životního prostředí Pavla Roubíčková účastníkům demonstrace sdělila, že Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) firmě v minulosti udělila pokuty v řádu stovek tisíců. Podle jedné z demonstrujících je to však pro takovou firmu jako zaplatit si parkovací lístek.
Firma Vafo požádala loni o rozšíření výroby Středočeský kraj, který změnu povolil. Proti tomu se odvolal pražský magistrát. Spor má vyřešit ministerstvo pro životní prostředí. Podle Roubíčkové by to mělo být zhruba v polovině října.
"V době, kdy stále pokračuje řízení o vydání Integrovaného povolení, nechceme a nebudeme svými komentáři nebo aktivitami ovlivňovat rozhodování úředníků. Zopakuji tedy pouze základní fakta. Během 25 let našeho podnikání v Chrášťanech plníme limity stanovené normami či zákony České republiky bezezbytku, což potvrzuje více než 30 provedených kontrol, především pak ze strany ČIŽP," sdělil marketingový ředitel Vafo Martin Šámal.
Hodnoty pachových jednotek na výstupu jsou ve firmě podle něj hluboko pod těmi, které mají obdobné výroby v Německu, Nizozemsku a dalších zemích. "Celá čtyřstupňová soustava čištění vzduchu odstraňuje zhruba 92 procent pachových stop. Vše výše uvedené je naše iniciativa a dobrovolná investice v hodnotě 68 milionů korun nad rámec našich zákonných povinností," doplnil Šámal.
Firmě Vafo Praha podle posledních dostupných údajů ze Sbírky listin v roce 2017 vzrostl čistý zisk meziročně o 18,7 procenta na 612,7 milionu korun. Čistý obrat stoupl o 17,6 procenta na 3,68 miliardy korun. Kromě Chrášťan u Prahy má firma v Česku závody v Ratmírově na Jindřichohradecku, Chelčicích na Strakonicku a Chotovinách na Táborsku.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Jan Šimůnek
20.9.2019 07:08Věroslav Týnek
20.9.2019 10:16 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
20.9.2019 20:29 Reaguje na Věroslav TýnekAsi vrcholem bylo ryze ideologické zvýšení limitů (tedy připuštění vyšší koncentrace) pro karcinogeny plísňového původu v kukuřici, protože (to je ta ideologie) se do těchto limitů nebyla s to vejít BIO kukuřice (jelikož je to zaplísněný hnus, leč podporovaný politicky EU). Byla kolem tzoho dost rozsáhlá diskuse na www.osel.cz a je asi i dohledatelná.
Faktem je, že si člověk prvně řekl, že to bylo třeba vyrovnáno nebo převýšeno zlepšením kvality norem v jiných oborech, o kterých nemá přehled, nicméně mluvil jsem s odborníky z mnoha oborů (vesměs technických) a všude znamenal přechod na ISO normy spíš pokles kvality (a optimističtěji založení rovněž očekávali zlepšení kvality v oborech jiných).
Čili na základě této zkušenosti s vlastním oborem a na základě "zpovídání" odborníků z jiných oborů je tohle můj závěr.
Jinak se dá najít materiál (učili jsme podle něj) že konkrétně v té mikrobilogii je to celé koncipováno tak, aby to zvládla i mírně vycvičená opice, postupující otrocky podle ISO normy. A co mírně vycvičená opice nezvládne, protože to chce know-how na trochu vyšší úrovni (a navíc velmi obtížně popsatelné), to prostě podle autorů těchto norem špatné.
Jak jsem se zmínil, měli jsme třeba zavedené některé velmi kvalitní mikrobiologické půdy, ale musejí se vařit z komponent (ne že se koupí flaška prášku a jen se to nasype do vody a uvaří), a ještě to chce určitou kvalitu práce a myšlení u ní, ale do systému ISO norem se to právě z těchto důvodů dát nedalo. Pochopitelně, záchyt patogenů nebo některých jiných nežádoucích mikroorganismů na nich byl mnohem úspěšnější.
Není to jen můj názor, ale shodují se na tom prakticky všichni kolegové, kteří mohou srovnávat éru ČSN a éru ISO, protože zažili obojí.
Jan Šimůnek
21.9.2019 11:39 Reaguje naJan Šimůnek
21.9.2019 11:41 Reaguje nav mém oboru to jakžtakž zachraňují všeobecné obchodní podmínky klíčových hráčů na trhu.