Asociace soukromých zemědělců žádá MŽP o dostupnější podporu prevence škod způsobených vlky
Asociace v úvodu dopisu připomněla, že MŽP loni schválilo Program péče o vlka obecného, kde jsou také popsané cíle v podpoře prevence proti útokům vlků na hospodářská zvířata. Signatáři uvedli, že diskusi i každou snahu o pokles počtu střetů mezi vlky a hospodářskými zvířaty vítají. Zároveň však upozornili, že nyní MŽP nabízí zemědělcům, kteří chtějí zabezpečit svá stáda před útoky vlků a dalších velkých šelem, jen podporu z Operačního programu životní prostředí (OPŽP).
"Tento program je však administrativně velmi náročný a zvláště pro chovatele menších stád je nejen nevhodný, ale v některých případech i nerealizovatelný," stojí v dopisu. "Například podmínku minimální výše projektu 100 000 Kč či nutnost předfinancování všech aktivit považujeme za velmi problematické a odrazující. Značná administrativní náročnost OPŽP se projevuje i v délce schvalování projektů, což dále komplikuje přístup zemědělců k finančním prostředkům," uvádí signatáři. Řezníčková pak ve zprávě uvedla, že Hnutí Duha například s administrativou ohledně dotací pomáhá. I ona však zdůraznila, že je tato administrace velmi náročná a její podmínky "téměř neumožňují" využití menšími chovateli.
Signatáři ocenili, že v Programu péče o vlka bylo schváleno financování zvýšených nákladů na organizaci pastvy v oblastech výskytu vlka. Klíčová je podle nich i podpora opatření, která nesou zvýšené náklady - třeba častější přehánění stád do košárů nebo péče o pastevecké psy, jež z OPŽP hradit nelze. "Pokud tyto platby nebudou zakomponovány do zemědělských dotací v rámci plošných plateb, je nezbytné, aby MŽP ve vazbě na programové období 2021-2027 připravilo zvláštní národní program pro tyto účely, jak se zavázalo ostatně i ve zmíněném Programu péče pro vlka," vyzvali resort autoři dopisu. Zdůraznili, že je třeba urychlené řešit dostupnost podpory pro chovatele, jejichž zvířata jsou ohrožena.
"Zároveň vás žádáme o detailní časový harmonogram přípravy tohoto národního programu a o přizvání zemědělské veřejnosti k projednávání jeho nastavení. Pro další korektní a věcnou debatu a důvěru veřejnosti máme za to, že dřívější sliby ministerstva životního prostředí by měly být naplňovány," uzavřeli signatáři.
Vedle zástupců ASZ se k dopisu připojila další dvacítka chovatelů z Královéhradeckého, Ústeckého, Libereckého, Středočeského a Moravskoslezského kraje.
Na území České republiky se nachází 22 vlčích teritorií. V lednu o těchto výsledcích terénního monitoringu informovali zástupci Hnutí Duha. Převážná část (19 vlčích teritorií) jich je v pohraniční oblasti a v některých případech na české území zasahují jen částečně. Podle expertů na velké šelmy šlo ve 14 případech o smečky, které v tuzemských podmínkách čítají obvykle čtyři až šest jedinců. V meziročním srovnání se počet teritorií zvýšil o čtyři, počet smeček o jednu.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Miroslav Vinkler
31.5.2021 08:50S tímto kocourkovským přístupem zadělává pouze a jenom na další a další problémy.
Pokud se neodstraní tato hrubka nemá cenu se o něčem vůbec bavit.
Dům musí stát na pevných základech a ne na terénu o kterém se nic neví.
Zbyněk Šeděnka
31.5.2021 09:07 Reaguje na Miroslav VinklerP.S. Všimli jste si, že už nás masírují s tou ochranou vlka i v reklamě - viz reklama na Radegast.
Alena Lyskova
31.5.2021 09:42neskutečné. Kdybych to věděla předem tak bychom se na to vykašlalu.
Hlavně, že máme už 3 měsíce reklamní tabule ale ohradníky v nedohlednu.
Zbyněk Šeděnka
31.5.2021 10:05 Reaguje na Alena LyskovaSlovan
31.5.2021 22:20 Reaguje na Alena LyskovaJiří Daneš
1.6.2021 01:35 Reaguje na SlovanSlovan
1.6.2021 14:13 Reaguje na Jiří DanešZbyněk Šeděnka
31.5.2021 12:27Shodou okolností zrovna dnes byl v televizi pořad divoČINY, který se věnoval návratu některých druhů velkých zvířat do naší přírody. Ukazovali tam naše největší stádo zubrů v oboře Židlov, hovořilo se o losech, rysech a v neposlední řadě i o vlcích. Zaznívaly realistické názory společně s příspěvky manipulativními. Hodně se mi líbilo, když tam jeden mladý aktivista hovořil, že vlci se starají o redukci nemocných zvířat a není třeba se jich bát, protože v Čechách zhruba 150 let není záznam o útoku vlka na člověka. Zapomněl ovšem dodat, že podle záznamů poslední vlk v Českých zemích byl zabit roku 1874 na Šumavě. Po tom se občas nějaký jedinec sice ukázal, ale nová populace se u nás začala tvořit vlastně až před pár lety.