https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/australie-prohlasila-malou-hnedou-krysu-za-vyhynuly-druh
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

První savec, který vyhynul v důsledku změn klimatu způsobených člověkem

20.2.2019 11:00 (ČTK)
"Pravděpodobně se jedná o první zaznamenané vyhynutí savce v důsledku klimatických změn způsobených člověkem," uvedla queenslandská vláda.
"Pravděpodobně se jedná o první zaznamenané vyhynutí savce v důsledku klimatických změn způsobených člověkem," uvedla queenslandská vláda.
Foto | Ian Bell / State of Queensland
Australská vláda oficiálně zařadila mezi vyhynulé živočišné druhy krysu s latinským názvem Melomys rubicola, která žila pouze na malém písečném ostrově Bramble Cay severně od australské pevniny. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News. Podle australských vědců se s největší pravděpodobností jedná o prvního savce, který vyhynul v důsledku změn klimatu způsobených člověkem.
 

Malý hlodavec byl naposledy spatřen v roce 2009. V roce 2014 po něm vědci na ostrově pátrali, ale bez úspěchu. V roce 2016 označila krysu za vyhynulou vláda australského státu Queensland, což nyní potvrdila i vláda federální. Živočichovi se podle vědců stala osudnou stoupající hladina oceánů.

Hnědá krysa Melomys rubicola žila na jediném místě na světě - maličkém korálovém ostrůvku Bramble Cay o rozloze pouhých pěti hektarů, který leží v Torresově průlivu mezi australskou pevninou a ostrovním státem Papua-Nová Guinea.

Vláda státu Queensland ve své zprávě uvedla, že vyhynutí krysy téměř jistě způsobilo "opakované zaplavení nízko položeného ostrůvku vodou z oceánu během posledního desetiletí". Podle vládní zprávy záplavy vedly ke ztrátě přirozeného životního prostředí hlodavce i přímo k zahubení jednotlivých zástupců druhu.

"Pravděpodobně se jedná o první zaznamenané vyhynutí savce v důsledku klimatických změn způsobených člověkem," dodala queenslandská vláda.

Nynější australská vláda, která je v úřadu od roku 2013, často obhajuje své ekologické úsilí, přičemž poukazuje i na investice ve výši 425 milionů australských dolarů (6,8 miliardy Kč) do programů záchrany ohrožených druhů.

Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) ale upozorňuje, že Austrálie patří k zemím s nejvyšší mírou vymírání živočichů. Podle nejnovějších vládních dat také Austrálie pravděpodobně nesplní do roku 2030 svůj závazek snížit škodlivé emise o 26 až 28 procent oproti jejich hladině v roce 2005, píše server BBC News.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

20.2.2019 19:17
"Klimatické změny způsobené člověkem." Hlavně že tuhle nalejvárnu nezapomenou připojit ke každé zprávě, která se jakkoliv týká klimatu. Ostatně soudím, že Kartágo musí být zničeno :-)
Odpovědět
J

Josef Mozek

22.2.2019 13:23 Reaguje na
Kdysi se říkalo, že 100x opakovaná lež se stává pravdou. Manipulátoři si ale neuvědomili, že dnes už většina lidí myslí samostatně.
Odpovědět

Jan Šimůnek

24.2.2019 10:09 Reaguje na Josef Mozek
Máme výcvik z dob minulého režimu. Proto se nechávají zblbnout hlavně mladí, kteří ho postrádají.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist