https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/australie-si-stanovila-cil-uhlikove-neutrality-do-roku-2050
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Austrálie si stanovila cíl uhlíkové neutrality do roku 2050

27.10.2021 01:08 | CANBERRA (ČTK)
Podle Morrisona vše směřuje k tomu, aby Austrálie snížila své emise do roku 2030 o 35 procent pod úroveň z roku 2005.
Podle Morrisona vše směřuje k tomu, aby Austrálie snížila své emise do roku 2030 o 35 procent pod úroveň z roku 2005.
Austrálie chce do roku 2050 dosáhnout nulových emisí skleníkových plynů. Podle agentury AP to řekl australský premiér Scott Morrison. Oznámení přišlo necelý týden před mezinárodní klimatickou konferencí COP26 ve skotském Glasgow, na které budou lídři z celého světa jednat o boji proti klimatické změně způsobené hromaděním skleníkových plynů v atmosféře.
 

Podle Morrisona vše směřuje k tomu, aby Austrálie snížila své emise do roku 2030 o 35 procent pod úroveň z roku 2005. Předseda australské vlády se ale k tomuto cíli na globální klimatické konferenci nezaváže. Morrison uvedl, že jeho vláda prozatím zůstane u svého původního cíle, který Austrálie dojednala na klimatickém summitu v Paříži. Sníží tedy do roku 2030 své emise o 26 až 28 procent pod hladinu z roku 2005. Zemi se zatím podařilo snížit emise o více než 20 procent pod úroveň z roku 2005, dodal premiér.

Agentura AP připomněla, že v porovnání s ostatními bohatými zeměmi jde o poměrně skromný cíl. Podle BBC se navíc očekává, že jednotlivé země si na konferenci stanoví ambicióznější cíle, aby zabránily oteplení o více než 1,5 stupně ve srovnání s dobou před průmyslovou revolucí.

Podle nedávné zprávy Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC), který působí při OSN, již tomuto oteplení nejde zcela zabránit a je pouze otázkou času. Aby nedošlo k většímu oteplení než o 1,5 stupně, země musí snížit své emise o 45 procent do roku 2030 a dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050, uvedli vědci.

Uhlíková neutralita, jak bývá nulová emise skleníkových plynů označována, předpokládá, že pokud se nepodaří zcela zabránit vzniku emisí, budou alespoň kompenzovány zachycováním uhlíku například pomocí výsadby stromů. K "čisté nule" emisí skleníkových plynů se už zavázalo více než 100 zemí.

Austrálie, která využívá k výrobě energie ve velkém uhlí a patří k největším znečišťovatelům na světě na jednoho obyvatele, se dlouho odmítala zavázat k uhlíkové neutralitě. Morrison argumentoval tím, že podobný závazek by poškodil australskou ekonomiku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

27.10.2021 12:05
Zvláštní je, že Austrálii nešéfují tutani z EU a jde stejnou cestou. Že by ti naši tutani nebyli až tak blbí?
Odpovědět
ig

27.10.2021 18:40
Je to jasné, všechno vytěžené uhlí vyvezou :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.10.2021 11:14 Reaguje na
A to jim vydělá na obrovské kapacity OZE. Někdo je chytrý a funguje mu to, někdo je blbý a celé to zaplatí a nefunguje mu nic.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist