https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/australske-horko-ohrozuje-divoka-zvirata.v-teple-se-jim-nechce-jist
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Australské horko ohrožuje divoká zvířata. V teple se jim nechce jíst

4.7.2021 07:36 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nechce ani jíst.
Nechce ani jíst.
Foto | David Gallan / Australian National University
Když je zvířatům horko, méně jedí. Tento potenciálně nebezpečný jev se u divokých zvířat často přehlíží. V nové studii se mu proto věnují vědci z Australian National University. Výsledky jejich studie zveřejnil žurnál Trends in Ecology & and Evolution.
 

Podle vedoucí studie doktorky Kary Youngentob může mít změna klimatu na australské živočichy mnohem větší vliv než se doposud myslelo. Především na celosvětově proslulé australské vačnatce v čele s ikonickým vakovcem létavým.

“Přílišné horko živočichy od jídla odrazuje. Lidé si s tím díky tukovým zásobám většinou snadno poradí, ale zvířata jsou na tom jinak. Často potřebují určitý typ stravy a pokud ho nejí pravidelně, nemají dostatečný přísun živin potřebných k životu. Navíc potravou získávají do svého těla vodu, takže to, že nejedí, může snadno vést k jejich dehydrataci,” komentuje doktorka Youngentob.

Již předchozí studie prokázaly, že vačnatci mají při vysokých teplotách problém trávit přírodní toxiny obsažené v eukalyptech. Ale i kdyby jedli potravu bez toxinů, dlouhodobě vysoké teploty samy o sobě podle doktorky Youngentob mohou způsobit, že vačnatci stejně nebudou jíst dostatečně na to, aby přežili.

Podle vědců je třeba lépe porozumět proč jsou některé lesy chladnější než jiné a co přispívá k tomu, že se v některých lesích více drží teplo. Také je podle studie zapotřebí chránit ty zdroje potravy, které jsou výživově hodnotné. “Ne všechny druhy eukalyptu mají stejné výživové hodnoty, pokud se nám přesně podaří najít a chránit ty, které jsou z hlediska výživové hodnoty kvalitnější, může to vačnatcům významně pomoci,” uzavírá doktorka.


reklama

 
foto - Mráčková Lucie
Lucie Mráčková
Autorka je spolupracovnice Ekolist.cz
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist