https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/babis-uhlikova-neutralita-v-cr-bude-stat-675-miliard-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Babiš: Uhlíková neutralita v ČR bude stát 675 miliard korun

12.12.2019 00:20 (ČTK)
Náklady na dosažení uhlíkové neutrality v Česku budou činit 675 miliard korun. Evropská unie by to měla zohlednit v příštím rozpočtovém období. Na twitteru to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). / Ilustrační foto
Náklady na dosažení uhlíkové neutrality v Česku budou činit 675 miliard korun. Evropská unie by to měla zohlednit v příštím rozpočtovém období. Na twitteru to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). / Ilustrační foto
Náklady na dosažení uhlíkové neutrality v Česku budou činit 675 miliard korun. Evropská unie by to měla zohlednit v příštím rozpočtovém období. Na twitteru to po včerejším jednání s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO), generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem a státní tajemnicí pro evropské záležitosti Milenou Hrdinkovou uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Později napsal, že v ČR budou náklady mnohem vyšší než v jiných státech. Čtveřice se podle něj shodla na strategii pro zasedání Evropské rady, které začne dnes v Bruselu.
 

"Česko chce taky dosáhnout uhlíkovou neutralitu, ale bez jádra to nedáme. EU musí jádro uznat jako bezemisní zdroj. Některé státy jsou stále proti. Musíme je přesvědčit, s pomocí Evropské komise," napsal Babiš. "Náklady na uhlíkovou neutralitu navíc budou astronomické. Už teď jsme je spočítali na 675 miliard Kč. Chceme, aby to EU zohlednila v příštím rozpočtového období," dodal premiér. V SMS zprávě ČTK později napsal, že náklady budou obrovské v celé EU, v ČR ale mnohem vyšší než v jiných státech. "Státy EU musí být připraveny se na tom férově podílet a hledat společně finanční zdroje," poznamenal.

Uhlíková neutralita znamená, že každá země zneutralizuje tolik emisí, kolik vyprodukuje.

Zásadním tématem summitu EU bude právě závazek uhlíkové neutrality unie k roku 2050. Hrdinková v úterý uvedla, že Česko se k němu zatím přihlásit nemůže. Mezi dalšími státy je ale podle ní vidět silná vůle vyjít vstříc požadavkům zemí, které stejně jako Česko mají problém s financováním přechodu k ekologicky odpovědnému hospodářství. Plán na uhlíkovou neutralitu EU v polovině století Česko společně hlavně s Polskem zablokovalo už letos v červnu. Ze záměru tak tehdy zbyla jen poznámka pod čarou, že takový vývoj by si přála velká většina členských zemí.

Vedle finanční podpory pro regiony závislé na fosilních energiích by skeptické členské státy, k nimž vedle ČR patří například Polsko, chtěly další ujištění, že jejich občanům kvůli novému závazku výrazně neklesne životní úroveň.

Kromě klimatu bude tématem vrcholné schůzky i víceletý rozpočet či strategické priority EU. Návrh rozpočtu na období 2021 až 2027, který připravilo finské předsednictví, počítá s celkovými výdaji na úrovni 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Finskou představu však kvůli snížení celkového objemu rozpočtu proti původnímu návrhu Evropské komise kritizovala minulý týden její nová šéfka Ursula von der Leyenová.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Josef Mozek

12.12.2019 12:11
Je naivní si myslet, že nám někdo tyto náklady ( ve skutečnosti budou mnohem vyšší ) zaplatí. Chtělo by to dát ruce pryč od nesmyslu "uhlíková neutralita" . Bohužel , veřejnost nepřemýšlí, co to přinese a je v klidu.
Odpovědět
JZ

Josef Zbořil

12.12.2019 14:41
Nějak tomu nerozumím, vždyť jen dosažení cíle energetické účinnosti do roku 2030 by si podle vládních úředníků vyžádalo stejnou částku, jeden blok jaderky nejméně 200 miliard... a to jsme teprve začali. Podle Američanů by si taková neutralita vyžádala ročně náklady každé americké rodiny kolem 120 000 USD a globálně by bylo potřeba postavit každé dva dni tři jaderné bloky a to ode dneška do Silvestra 2049 - no nekupte to!
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

12.12.2019 21:13 Reaguje na Josef Zbořil
Jaderky jsou v podstatě rentabilní podnik, náklady na ně se zaplatí prodejem elektřiny.
Odpovědět
JK

Jan Kropáč

12.12.2019 22:26 Reaguje na Jiří Svoboda
Doporučuji si poslechnout na info.cz podcast s investorem v ČR. Žádná nově budovaná jaderná elektrárna v Evropě se nezaplatí. Když ji zbudujete na poušti v pustině a zmírníte bezpečnostní opatření tak snad ano, ale v Evropě ne.
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.12.2019 16:24
Nejde jen o jakousi jednorázovou investici (kterou by EU zaplatila nebo na ni přispěla). Jde hlavně o devastaci ekonomiky (a zejména energetiky) ekohovadinami, které ji výrazným způsobem znehodnotí a poškodí.
Tady se, pochopitelně, nebude jednat o stovky miliard, ale spíš o desítky bilionů. A to nám nikdo nedá.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

12.12.2019 21:11
"Náklady na uhlíkovou neutralitu navíc budou astronomické. Už teď jsme je spočítali na 675 miliard Kč."

No to je Babiš z hodně levného kraje! Vždyť jen OZE postavené do roku 2012 nás přišly na téměř bilion Kč a vzhlem k ochraně klimatu v podstatě nic nevyřešily. Kolik již pro porovnání stála Energiewende v Německu a taky to s uhlíkovou stopou Němců nepohnulo.

Při zcela nekoncepčním nesystémovém přístupu, kdy je ochrana klimatu brána jako výborný kšeft bezohledně financovaný z kapes daňových poplatníků, by se spíše dalo hovořit o částce 6,75 bilionů Kč.
Odpovědět
JK

Jan Kropáč

12.12.2019 23:18 Reaguje na Jiří Svoboda
Hlupý, kdo dává, hloupější kdo nebere. Je jen na nás, jak "snížíme spotřebu energie" a nebudeme spalovat uhlí. Aféra OZE je ukázkou jak tolerujeme politiky v ČR, kteří mohli OZE zbrzdit už v roce 2011 vhodným nastavením podmínek pro kolaudaci a kontrolu neudělali nic a ještě dostávají vyznamenání od Zemana.
Jaderná elektrárna bude stejný průšvih jako OZE. Z investorů do toho nikdo nejde (proč asi?). Čekají, který hlupák to zafinancuje.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.12.2019 15:18 Reaguje na Jan Kropáč
Investoři do toho nejdou proto, že stále hrozí významné riziko zákazu provozu těchto elektráren ze strany EU. Stačilo by odejít z EU, jako nyní Britové, a problém se soukromými investory ba se výrazně zjednodušil.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist