https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ball-cesi-souhlasi-se-zalohami-na-napojove-obaly-chteji-je-i-na-sklo-a-kartony
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ball: Češi souhlasí se zálohami na nápojové obaly, chtějí je i na sklo a kartony

29.5.2023 01:25 (ČTK)
Skleněné lahve
Skleněné lahve
Češi souhlasí se zálohami na nápojové obaly, rozšířili by je i na skleněné lahve a kartony. Vyplynulo to z průzkumu, který pro americkou skupinu Ball, největšího výrobce nápojových plechovek na světě, provedla agentura STEM/MARK. Zhruba 85 procent respondentů by uvítalo zavedení systému vratných záloh v ČR, 84 procent by podpořilo zařazení všech typů nápojových obalů, tedy nejen PET lahví a plechovek, ale také skleněných lahví a nápojových kartonů. ČTK to řekl Tomáš Sazima, mediální zástupce Ballu, který dokončil v Plzni závod na recyklovatelné plechovky za 4,2 miliardy Kč. Průzkumu, který má ČTK k dispozici, se zúčastnilo 1012 Čechů, kteří si alespoň jednou za měsíc koupí nápoj v plechovce.
 

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) minulý týden představilo teze legislativní úpravy budoucího řešení zálohového systému pro jednorázové nápojové obaly, ale pouze pro PET lahve a plechovky. Paragrafové znění návrhu novely zákona o obalech chce předložit do konce roku. Podle MŽP by zálohový systém mohl začít fungovat nejdříve v polovině roku 2025.

Podle průzkumu Ballu by zdražení nápojů po zavedení zálohového systému mělo vliv na nákupy. "Zatímco téměř tři čtvrtiny respondentů uvedly, že zálohy neovlivní počet zakoupených nápojů, téměř polovina lidí by volila levnější variantu, pokud by nápoj se zálohou byl dražší než stejný nápoj v jiném typu balení bez zálohy. Z toho plyne důležitost uvažování o zahrnutí všech typů obalů do systému," řekl Sazima. To podpořilo osm z deseti dotázaných, častěji mladí do 29 let.

"Chování spotřebitelů u nás výrazně ovlivňuje cena. Pokud by tedy byly do zálohového systému zahrnuty všechny nápojové obaly, vyhneme se tomu, aby lidé volili levnější, ale méně ekologické varianty," řekl výkonný ředitel Ball Beverage Packaging Czech Republic Radek Mádr. Podle něj by díky tomu vzrostla míra recyklace, například hliník lze donekonečna opakovaně zpracovávat s minimálními ztrátami. Při správné recyklaci se může hliníková plechovka vrátit do regálů za 60 dní, řekl.

Téměř dvě třetiny respondentů se domnívají, že výše zaplacené zálohy by měla být úměrná velikosti balení. Na dvoulitrovou láhev by se tedy měla vztahovat vyšší záloha než na půllitrovou láhev, uvedl Sazima.

Ball sestavil deset doporučení pro parametry zálohového systému, třeba správnou výši zálohy, která by se odvíjela od velikosti nápoje a motivovala spotřebitele k vracení všech typů jednorázových obalů. "Musela by být vybudována infrastruktura, která by usnadnila vracení zálohovaných obalů, a to i na cestách. Doporučujeme využít digitalizaci k maximálnímu zjednodušení pro spotřebitele nebo vytvořit systém, který by byl kompatibilní s ostatními zeměmi," řekla manažerka Ballu pro udržitelnost Jelena Petljanski.

Zálohování by se podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) mělo týkat nealkoholických nápojů o objemu od 0,1 litru až po tři litry a alkoholických nápojů do 15 procent alkoholu. Obchodníci budou mít povinnost nabídnout místo na vracení v obchodech s plochou nad 50 metrů čtverečních, sběrných míst má být asi 11.000. Záloha by se měla pohybovat od čtyř do pěti korun. Zavedení systému dlouhodobě podporuje Iniciativa pro zálohování. Sdružuje firmy Coca-Cola ČR, Kofola, Mattoni, Heineken ČR a Prazdroj.


reklama

 
Václav Prokš
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

29.5.2023 05:42
A bude uklizeno. Plechovky od nápojů potkávám na svých cestách všude. I PETky. Jen se musí upravit podmínka vytříděnosti 60 % komunálních odpadů pro obce od roku 2025, protože tu bez PET, kartonů a plechovek nedokážeme splnit. Ale pokuta 200 tisíc bude stejně významná jen pro malé obce. Praha se pokutě 200 tisíc může smát.
Odpovědět

Viktor Šedivý

29.5.2023 08:25 Reaguje na Katka Pazderů
Situace se nezmění, jen vyhodíme spoustu peněz (čili také energií a surovin) z okna.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

29.5.2023 20:22 Reaguje na Katka Pazderů
Proč by mělo být uklizeno? Když poškozený nebo starý obal ztratí hodnotu a nebude ho možné vracet. A 90 % všech vyhozených obalů válejících se v přírodě je poškozených.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

29.5.2023 20:28 Reaguje na Radim Polášek
Jedině že budete mít v supermarketu známou prodavačk ua ta Vám tu poškozenou petku nebo hliníkovou plechovku sebranou z přírody procpe přes čidla stroje a přilisuje k ostatním i poškozenou .
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

6.6.2023 18:36 Reaguje na Katka Pazderů
Nic nebude uklizeno! To je velmi naivní představa.

Ten, kdo něco odhodí, kde nemá, to neodhazuje z ekonomických důvodů. Odhazuje to, protože je líný a nebo mu je všechno jedno! Záloha obalu jeho myšlení určitě neovlivní.

Zálohové systémy, jsou vlastně takový hodně předražený trojský kůň, který za asi 6,5 miliardy Kč vrátí do oběhu o 10 % více plastových lahví do pěti let od spuštění systému (tedy snad). Na Slovensku se to třeba nepovedlo.

A tak nápojářské společnosti Kofola a Mattoni 1873 vstoupily do slovenské firmy General Plastic, která produkuje preformy pro výrobu PET lahví. Prý tak zvládnou zastat celý proces recyklace PET lahví – od jejich sběru až po výrobu nových recyklovaných lahví. Takže tady všechno zaplatíme a oni to odvezou na Slovensko a budou se jenom smát. Naší hlouposti a naivitě.

I bez tohoto nesmyslu se dnes vrací 80 % PET zpět a do limitu požadovaném z EU nám zbývá právě těch zmíněných 10 %. A to se ještě nevyužilo všech možností...
Odpovědět
RV

Richard Vacek

29.5.2023 05:46
V Česku fungují nádoby na tříděný odpad. Je to levné a vrací se tak k přepracování většina obalů. Zaváděním záloh se nic extra nezíská, akorát to bude stát víc peněz, které budeme muset zaplatit.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.5.2023 06:18 Reaguje na Richard Vacek
Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Já vidím i dost pivních lahví a ty jsou přece zálohované,
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.5.2023 06:36 Reaguje na Richard Vacek
systému zálohování není to samé jako recyklace. Ty obaly by se měly umět opětovně naplnit. Jinak zálohování nedává z energetického hlediska smysl. Vyrábět obaly pořád do kola znova je energeticky náročné, proto se taky třídilo, na ušetření energie. vše ostatní je tak nějak přidaná hodnota.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

29.5.2023 07:37 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1*
taky to tak vidím. Ale někteří to nevidí nebo nechtějí vidět.
Odpovědět

Viktor Šedivý

29.5.2023 08:24 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Zálohované PET a Alu obaly se samozřejmě nebudou opětovně plnit.
Je to jen mimořádně drahý způsob, jak získat o trošku víc, než kolik se zadarmo sebere ve žlutých popelnicích.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

29.5.2023 13:37 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Systém zálohování (tedy znovupoužití toho samého obalu) má smysl u pivních lahví. U plechovek, PET a třeba toaletního papíru to je nesmysl, protože na vyčištění se spotřebuje spousta energie, vody, chemikálií i strojního času a jednalo by se o plýtvání.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

29.5.2023 20:24 Reaguje na Richard Vacek
PET navíc ve skutečnosti recyklovat nejde, recyklací se PET poškodí tak, že bude mechanicky a obsahem troxických látek méněcenný.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.5.2023 20:49 Reaguje na Richard Vacek
No umývání lahví je drahé a i PROBLEMATICKÉ. Například byly otravy louhem.
Odpovědět
ml

4.6.2023 22:53 Reaguje na Richard Vacek
Naprosto přesné!
Odpovědět
RP

Radim Polášek

29.5.2023 20:20
Nevěřím těm statistikám, které si sám nezfalšuju. prohlásil kdysi klsik a ten citát přesně sedí na tento článěk.
Odpovědět
pa

petr angi

31.5.2023 15:49
doprava jen PET od občana do obchodů, z obchodu do několika míst v republice a k třídění na barvy a zároveň svoz zbylých plastů bez petek ze žlutých nádob je násobně dražší jak současný systém svozu všech plastů ze žluté nádoby přes 120 třídiček k recyklátorovi. Technické služby totiž vozí plast lisovacími vozy. Větší doprava při zálohovém systému = větší emise a dražší systém. Otázka zní proč, když současná návratnost PET do recyklace je 80% a se zálohami možná bude návratnost PET 80% za několik let. To už v té době budou obce stávajícím systémem třídit a recyklovat 90% PET. Takže chceme dražší a méně ekologický systém než je stávající. Asi se chce zbytečně utratit 5 mld. na automaty do obchodů. Zavádíme tak duální systém sběru a svozu plastů. Duální systém v Německu 2x zkrachoval. P.S. Slovensko po roce od zavedení záloh má návratnost 70% PET.
Odpovědět
ml

4.6.2023 23:00
Nechci dražší a méně ekologický systém než je stávající. Mnozí z vás zde již výhody sběrných nádob na separovaný odpad popsali, tak je nemusím opakovat. Děkuji za pochopení vlastního názoru a zkušeností.
Odpovědět

7.6.2023 10:13
Proč pořád lžete? Poslední dobou se objevila masivní kampaň na zálohování, je to logické za tou kampaní stojí gauneři z Mattoni. Problém není recyklace, problém je že lakomá Mattoni nechce za recyklát platit tržní hodnotu a chce se k recyklátu dostat levněji pomocí buzerace prodejců a zákazníků. A je jí úplně jedno kolik obchodníků poškodí. A je jí jendno, že tím zničí 20 let budovaný systém barevnch popelnic (pokud ve žluté popelnici nebudou PTEky nebude o odpad zájem).
Pod každým článkem je diskuse, z které je jasné, že 90% lidí se zálohováním nesouhlasí. A přesto nějaký šmejd napíše "Češi souhlasí se zálohami na nápojové obaly" běžte s takovou novinařinou někem.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist