Bavorské ministerstvo nežádá zásahy v NP Šumava proti kůrovci
"Bavorská vláda stojí zcela jasně za tím, že cílem národních parků je nechat přírodu přírodou. Nezamýšlíme redukovat velikost přírodní zóny v Národním parku Bavorský les, v níž nedochází k žádnému boji s kůrovcem, ani jsme nevznesli takový požadavek pro Národní park Šumava," uvedla Lorenzová.
Ve Freyungu se v červenci sešla mezinárodní pracovní skupina, na které představitelé některých lesnických organizací v Bavorsku a v Rakousku žádali razantnější zásah proti kůrovci na Šumavě. Uvedli, že jediné řešení je odstraňování napadených stromů. Podle nich kůrovec ze Šumavy ohrožuje i lesy v Německu a Rakousku.
"Toto setkání vedlo naopak ke všeobecnému konsensu, že je nutná co nejúčinnější ochrana proti kůrovci vně a na hranicích národních parků s cílem zachování stávajících lesů s dominancí smrku," uvedla Lorenzová.
Kůrovec v posledních dvou letech zlikvidoval v České republice miliony stromů. Podle vědců může lýkožrout v nejbližších letech na Šumavě napadnout stromy maximálně na 15 procentech rozlohy národního parku. Vedení Jihočeského kraje proti tomu tvrdí, že kůrovec zničí v nejbližších letech stromy na polovině rozlohy šumavského parku.
Někteří politici tvrdí, že epicentrum škůdce je na Šumavě, kde bezzásahové zóny v případě napadených stromů umožňují rychlejší a výraznější rozmožování kůrovce. Ředitel NP Šumava Pavel Hubený už dříve řekl, že za kůrovcovou kalamitu v Jihočeském kraji může sucho.
reklama