https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bavorske-ministerstvo-nezada-zasahy-v-np-sumava-proti-kurovci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bavorské ministerstvo nežádá zásahy v NP Šumava proti kůrovci

10.9.2019 00:17 | Č. BUDĚJOVICE (ČTK)
Bavorské zemské ministerstvo životního prostředí nežádá, aby Česká republika zasahovala v národním parku Šumava proti kůrovci. / Ilustrační foto
Bavorské zemské ministerstvo životního prostředí nežádá, aby Česká republika zasahovala v národním parku Šumava proti kůrovci. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | NP Šumava
Bavorské zemské ministerstvo životního prostředí nežádá, aby Česká republika zasahovala v národním parku Šumava proti kůrovci. Příroda v národních parcích se má podle bavorské zemské vlády nechat samovolnému vývoji, uvedla v prohlášení za bavorské ministerstvo radní Ulrike Lorenzová. Úřad tak má opačný názor než některé německé lesnické organizace, podle jejichž dřívějších vyjádření by se na Šumavě mělo proti kůrovci víc zasahovat.
 

"Bavorská vláda stojí zcela jasně za tím, že cílem národních parků je nechat přírodu přírodou. Nezamýšlíme redukovat velikost přírodní zóny v Národním parku Bavorský les, v níž nedochází k žádnému boji s kůrovcem, ani jsme nevznesli takový požadavek pro Národní park Šumava," uvedla Lorenzová.

Ve Freyungu se v červenci sešla mezinárodní pracovní skupina, na které představitelé některých lesnických organizací v Bavorsku a v Rakousku žádali razantnější zásah proti kůrovci na Šumavě. Uvedli, že jediné řešení je odstraňování napadených stromů. Podle nich kůrovec ze Šumavy ohrožuje i lesy v Německu a Rakousku.

"Toto setkání vedlo naopak ke všeobecnému konsensu, že je nutná co nejúčinnější ochrana proti kůrovci vně a na hranicích národních parků s cílem zachování stávajících lesů s dominancí smrku," uvedla Lorenzová.

Kůrovec v posledních dvou letech zlikvidoval v České republice miliony stromů. Podle vědců může lýkožrout v nejbližších letech na Šumavě napadnout stromy maximálně na 15 procentech rozlohy národního parku. Vedení Jihočeského kraje proti tomu tvrdí, že kůrovec zničí v nejbližších letech stromy na polovině rozlohy šumavského parku.

Někteří politici tvrdí, že epicentrum škůdce je na Šumavě, kde bezzásahové zóny v případě napadených stromů umožňují rychlejší a výraznější rozmožování kůrovce. Ředitel NP Šumava Pavel Hubený už dříve řekl, že za kůrovcovou kalamitu v Jihočeském kraji může sucho.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist