https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-srovnavaci-vyzkum-mapoval-jak-ve-mestech-hynou-rostlinne-druhy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Srovnávací výzkum mapoval, jak ve městech hynou rostlinné druhy

9.10.2009 10:39 | LONDÝN (Ecomonitor)
Poprvé bylo odhaleno, v jaké míře města způsobují odumírání místních rostlin. Mezinárodní tým botaniků porovnal rychlost vymírání druhů rostlin ve 22 městech po celém světě. Dle analýzy zveřejněné v Ecology Letters je nyní například v Singapuru a v New Yorku méně než jedna desetina původní vegetace, uvádí BBC.
 

Park v Garagoa, Kolumbie
V San Diegu a Durbanu zůstalo více než 60 % původní vegetace a obě města ztratila jen 11 původních rostlinných druhů.
Foto: Mendizi/Wikimedia Commons

Oproti tomu si San Diego v USA a Durban v Jihoafrické republice stále zachovávají přes dvě třetiny své původní flóry. Obě města jsou se svým tempem změn dobrými ukazateli přežití rostlinných druhů v budoucnu, uvádí se ve zprávě. "Pokračující rychlý růst měst výrazně ohrožuje globální biologickou rozmanitost," říká Amy Hahsová, vědkyně pracující v Australském výzkumném centru pro městskou ekologii (ARCUE) při Royal Botanic Gardens v Melbourne.

Hahsová a její kolegové z univerzit v Austrálii, na Novém Zélandu, v Singapuru, Velké Británii a USA sestavili prvotní údaje o vymírání druhů rostlin ve 22 městech, které rozdělili do tří kategorií. Zaprvé zkoumali města, v nichž původní rostliny začaly být přetvářeny před více než 400 lety. Převážně jde o evropská města, například Glasgow, Vídeň, Curych. Zahrnován je sem i Hongkong pro své rozsáhlé přeměny krajiny ze 17. století.

Další kategorií jsou města, u kterých přeměna flóry začala po roce 1600 a již byla dokončena. Takovými městy jsou New York, Chicago, Auckland a Singapur.

Města a obce, které patří do prvních dvou kategorií, jsou zdaleka nejrychlejší ve vymírání druhů. "Například v Singapuru a New Yorku zmizelo 600 druhů rostlin z počáteční druhové bohatosti 2179, respektive 1361 druhů," říká Amy Hahsová. Obecně platí, že ve městech s vegetací, která pokrývajá více než 30 % území, vymírají rostlinné druhy mnohem pomaleji. Například v San Diegu a Durbanu zůstalo více než 60 % původní vegetace a obě města ztratila jen 11 druhů.

"Podle současného plánování a architektonických postupů je obtížné udržet oněch 30 % původní vegetace v městské oblasti. Ale hledání způsobů, jak tento problém vyřešit buď prostřednictvím inovativního designu, nebo renovací, pomůže chránit biologickou rozmanitost," říká Hahsová.

Podle článku Matta Walkera "How cities drive plants extinct" vydaného 8. října 2009 na serveru BBC.


reklama

 
Dominika Patrovská

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist