Biden za stagnace plánů v Kongresu zvažuje vyhlášení klimatické nouze Aktualizováno
Šéf Bílého domu se ke svým plánům v boji proti klimatickým změnám hodlá vyjádřit ve středu během návštěvy státu Massachusetts. Podle nejmenovaného zdroje agentury AP se však nouzový stav vyhlásit nechystá. Místo toho představí nová federální nařízení s cílem zmírnit "klimatickou krizi", napsala s odvoláním na své zdroje agentura Reuters.
Informace o úvahách v Bílém domě přichází poté, co Bidenovy environmentální plány dostaly v posledních týdnech další dvě značné rány. Nejvyšší soud USA verdiktem z konce června zasáhl proti schopnosti federální Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) regulovat emise oxidu uhličitého z amerických elektráren. Senátor Demokratické strany Joe Manchin, jehož hlas se při rozdělení Senátu v poměru 50 na 50 stal naprosto klíčovým, pak minulý týden potopil i výrazně okleštěnou verzi Bidenova plánu na podporu nízkoemisní energetiky.
V médiích se za této situace objevují komentáře, že snížení uhlíkových emisí o polovinu do konce dekády, které Biden slíbil krátce po nástupu do Bílého domu, začíná být nereálné. "Naše cíle nesplníme, tečka," řekla listu The New York Times odbornice na environmentální politiku z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře Leah Stokesová.
Prezident Biden ve světle nových překážek avizoval, že se bude snažit své plány naplňovat skrze exekutivní pravomoci. "Zvažujeme všechny možnosti a žádné rozhodnutí učiněno nebylo," řekl v tomto směru médiím nejmenovaný představitel Bílého domu.
K vyhlášení klimatické nouze Bidena už na počátku jeho mandátu vybízel lídr demokratických senátorů Chuck Schumer a ve světle vývoje z posledních týdnů přichází další podobné výzvy. Zahraniční agentury uvádí, že nouzový stav by prezidentovi umožnil vystupňovat výrobu v sektoru obnovitelných zdrojů skrze takzvaný zákon o obranné produkci. Dále by zpřístupnil dodatečné finanční prostředky pro urychlení přechodu na zelenou energetiku a mohl by posloužit jako právní základ pro omezování těžby fosilních paliv.
"Případné uplatnění stavu nouze by mohlo posílit Bidenovu administrativu ve snaze omezit uhlíkové emise a rozvíjet čistší energii," míní list WP.
Klimatickou nouzi v posledních letech deklarovaly vlády nebo parlamenty v řadě evropských zemí nebo třeba v Kanadě a na Novém Zélandu. Usnesení v tomto smyslu v roce 2019 přijal také Evropský parlament.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Svatá Prostoto
20.7.2022 11:43Pokud by někdo chtěl vědět jak se věci (nejen) ohledně toho Manchinova "potápění" opravdu mají, tak například zde ... https://www.politico.com/news/2022/07/15/manchin-disputes-claims-he-rejected-dems-climate-and-energy-spending-00046065 ... POLITICO sice nemá ten ten správně progresivistický švunk jako MYT a WP, ale zase se fakt snaží o objektivní novinařinu a jsou zadarmo.
A stav nouze ať si klidně vyhlásí, už teď je národem milován jako skoro nikdo a každá podobná taškařice je před volbami vítaná:-))).