Turecko, Bulharsko a Rumunsko začaly z Černého moře vytahovat miny
Ukrajina a Rusko jsou klíčovými producenty obilí, ale ruská vojenská agrese ohrozila bezpečnou plavbu lodí v Černém moři. Rusko po začátku invaze zablokovalo plavební trasy v Černém moři, po kterých Ukrajina vyvážela potraviny zejména do chudších zemí světa. Kyjev ještě v prvním roce války export po moři částečně obnovil díky obilné dohodě zprostředkované Tureckem a OSN, Moskva však loni její platnost neprodloužila.
Kyjev mezitím zřídil vlastní dočasný koridor, jenž vede podél pobřeží a dál do rumunských teritoriálních vod a do Turecka. To podpořilo export, nicméně trasa zůstává riskantní. Rusko také loni zintenzivnilo vzdušné údery na ukrajinské přístavy, jako je například Oděsa. Ty jsou klíčové pro transport obilí a dalších zemědělských komodit. Kyjev ale minulý týden podle Bloombergu uvedl, že od zprovoznění námořního koridoru loni v srpnu vyvezla Ukrajina přes tři černomořské přístavy 37,4 milionu tun zemědělských produktů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Petr Elias
2.7.2024 09:01Tonda Selektoda
3.7.2024 08:33 Reaguje na Petr Eliassv
3.7.2024 18:51 Reaguje na Tonda SelektodaBřetislav Machaček
5.7.2024 18:13 Reaguje na svcelém Černém moři. Umíte překroutit pravdu podle
ideologického klíče a nezajímá vás logika, proč
by sami sobě chystali překážky pro své lodě. Na
lodě s Ukrajinským obilím byla uzavřena dohoda
a nebylo potřeba jim do cesty stavět miny. Ale
obrana ukrajinských přístavů se bez min neobejde!
Karel Ploranský
15.7.2024 21:21 Reaguje na Břetislav MachačekAť už ty miny nasypal do moře kdokoliv, pořád to nic nemění na tom, že Petr Elias má naprostou pravdu.
Že by se v Černém moři žádné miny neoctly, nebýt velmocenských ambicí jednoho fašounka v Kremlu...