https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bohumin-poridil-pro-skolaky-dalsi-vetraci-jednotky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bohumín pořídil pro školáky další větrací jednotky

14.2.2021 01:20 | BOHUMÍN (ČTK)
Město pátým rokem vybavuje větracími jednotkami školy, které jsou blízko frekventovaných cest a klasické větrání je kvůli hluku a emisím problematické.
Město pátým rokem vybavuje větracími jednotkami školy, které jsou blízko frekventovaných cest a klasické větrání je kvůli hluku a emisím problematické.
Bohumín na Karvinsku pořídil za 1,1 milionu korun do učeben základní školy ve Skřečoni další čtyři větrací jednotky s rekuperací tepla. Radnice využila toho, že je budova nyní kvůli protiepidemickým opatřením téměř prázdná, urychlila tak některé plánované investice, které by se ve vzdělávacích zařízeních za normálních okolností uskutečnily až o letních prázdninách. Podobně postupovala už loni, řekla ČTK mluvčí radnice Lucie Špačková.
 

"Postup se nám osvědčil už minulý rok, kdy školy v březnu rovněž uzavřel koronavirus. Tehdy jsme ve Skřečoni uspíšili realizaci první etapy a čtyři větrací jednotky za 1,1 milionu korun jsme nainstalovali do tříd ve druhém patře. Teď jsme také využili situace a nečekali na léto a stejné přístroje pořídili do kmenových učeben o patro níže," uvedl místostarosta Igor Bruzl (ČSSD).

Město pátým rokem vybavuje větracími jednotkami školy, které jsou blízko frekventovaných cest a klasické větrání je kvůli hluku a emisím problematické. Skřečoňská základní škola stojí na jedné z nejrušnějších bohumínských ulic 1. máje.

"Jde o zařízení podobné velkým lednicím, které zajišťují komfortní větrání, aniž by se musela otevírat okna, kterými se do tříd může prášit nebo pronikat hluk. Nainstalované jednotky disponují dvěma ventilátory. Jeden odvádí ze třídy vydýchaný vzduch a druhý do nich přivádí čerstvý a profiltrovaný. Výkon ovládá čidlo, které sleduje koncentraci oxidu uhličitého. Právě jeho zvýšená hladina způsobuje u školáků únavu a apatii," doplnila mluvčí.

Aktuálně je v Bohumíně 23 větracích jednotek, za které radnice zaplatila přes pět milionů korun. Využívají je tři školy. Devět jich má Základní škola Beneše, šest je ve škole v Bezručově ulici a dalších osm má po poslední instalaci skřečoňská škola. "Od ředitelů škol i jednotlivých pedagogů, kteří v třídách s výměníky učí, máme maximálně pozitivní ohlasy. Podle nich mají jednotky díky regulaci oxidu uhličitého výborný účinek na pozornost dětí, citelně se snížil i únik tepla způsobený klasickým větráním," doplnil Bruzl. Provoz větracích jednotek vyjde ročně na několik tisíc korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PB

Petr Blažek

14.2.2021 11:47
Zajímalo by mě kolik opravdu stojí provoz jedné jednotky. A to všechny náklady cena elektřiny, cena filtrů, cena pravidelného servisu a předpokládaná životnost.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

14.2.2021 14:04
No hlavně, že jsou všichni spokojeni, děti mají lepší známky, ze 3 minus, se zlepšili na 3.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

14.2.2021 21:32
Teď už chápu, proč ve školství pořád chybí peníze. Normální člověk by častěji větral okny a peníze by dal třeba na lepší výpočetní techniku nebo stravu pro žáky. Ty blafy, co se v jídelnách servírují, se totiž často nedají žrát.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

15.2.2021 08:55
Větrání je jeden z největších úniků tepla a tak jde i o zařízení na úsporu energií... často se to pořizuje právě kvůli úsporám.... není nic horšího než větrat okny/dvěřmi.... z mnoha důvodů....
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.2.2021 09:45
Jsem místní a tak nechci vstupovat do diskuse. Zkusím získat nejprve
o tom maximum informací a pak se vyjádřím. Každopádně si to město může
díky dobrému hospodaření dovolit a problém je v umístění obou škol u
enormně frekventovaných silnic. Je tam problém s hlukem a taky smogem.
Větrání okny tak přináší pouze hluk, prach a zplodiny z tranzitní
dopravy, kterou není díky absence státních financí a námitkám ekologů
možnost přesunout na plánovaný obchvat. Ten je plánován po protestech
až možná na rok 2030 a to ještě nevíme, jaké budou priority nové vlády.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist