Botanici při průzkumu Velké kotliny našli rostliny, které považovali za vyhynulé
Průzkum vybraných nepřístupných částí skalních výchozů ve Velké kotlině se zde uskutečnil v polovině července. Cílem odborníků bylo pokusit se znovu najít populace rostlin v území považované za vyhynulé či nezvěstné a zmapovat velikost populací nejvzácnějších druhů. "Z druhů dlouhodobě ve Velké kotlině, a tím i v celých Jeseníkách nezvěstných, se podařilo najít ostřici vláskovitou. Jde o druh zvláště chráněný zákonem v kategorii kriticky ohrožených, ve stejné kategorii je uvedený i v Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR. Poslední údaj, herbářová položka z Velké kotliny, je z roku 1951, druh zde byl tedy znovu spolehlivě zjištěn po více než 70 letech," uvedl Radek Štencl. Kromě Jeseníků se podle něj v Česku velmi vzácně vyskytuje ještě v Krkonošském národním parku.
Pro botaniky byl zajímavým zjištěním také výskyt skalníku černoplodého. "Skalníky rostoucí na skalách ve Velké kotlině nebyly právě pro nedostupnost většiny keříků dosud detailněji zkoumány a byly považovány za běžnější skalník celokrajný. Skalník černoplodý je daleko vzácnější, v Červeném seznamu uvedený v kategorii silně ohrožených druhů. Z prostoru Velké kotliny a Jeseníků obecně nebyl v minulosti vůbec udáván, v loňském roce byl ale nalezen a specialistou jako tento druh revidován starý herbářový sběr z roku 1961 ze skal na Sokolu severovýchodně od vrcholu Pradědu. Jde tak o nový druh pro území Velké kotliny a potvrzení výskytu v Jeseníkách po více než 60 letech," doplnil botanik.
Velká kotlina v Národní přírodní rezervaci Praděd je podle odborníků ze Správy CHKO Jeseníky jednou z botanicky nejbohatších a nejcennějších lokalit v celé ČR a řadí se rovněž mezi nejbohatší lokality ve střední Evropě.
Zájem přírodovědců toto území přitahuje už déle než 200 let, přesto ale není Kotlina v některých svých částech vzhledem ke značné členitosti a množství běžným způsobem nedostupných míst dosud podrobně prozkoumána. Pomoci tomu měl právě botanický průzkum, který se odehrál 14. až 17. července v dosud velmi málo nebo dlouhou dobu nenavštívených částí vybraných skalních výchozů, zejména pak skalních výchozů centrální Vitáskovy rokle a nepřístupné skály v dolní části Velké kotliny, jako je Podpěrova skála, Suzova stěna, Poubovy skály, Dostálův žleb a Roemerovy výchozy. "Další údaje z průzkumu o početnosti a rozmístění populací jednotlivých druhů se v tuto chvíli dále zpracovávají," dodal Štencl.
reklama