https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/botswana-vydrazi-licence-na-lov-slonu-poprve-od-zruseni-zakazu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Botswana vydraží licence na lov slonů, poprvé od zrušení zákazu

7.2.2020 00:40 | GABORONE (ČTK)
V Botswaně se uskuteční první aukce licencí na lov slonů od zrušení zákazu tohoto lovu před šesti lety. Vydražit chce nyní vláda povolení umožňující odstřel 70 slonů. / Ilustrační foto
V Botswaně se uskuteční první aukce licencí na lov slonů od zrušení zákazu tohoto lovu před šesti lety. Vydražit chce nyní vláda povolení umožňující odstřel 70 slonů. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jan Stejskal / Safari Park Dvůr Králové
V Botswaně se uskuteční první aukce licencí na lov slonů od zrušení zákazu tohoto lovu před šesti lety. Vydražit chce nyní vláda povolení umožňující odstřel 70 slonů, informoval dnes zpravodajský server BBC. Lovecká sezóna v Botswaně začne v dubnu a licence, které mají umožnit zabití dalších 200 slonů, budou vydraženy později. Africká Botswana, kde podle odhadů žije asi 130.000 slonů, má největší sloní populaci na světě. Koncem 90. let tam přitom podle agentury Reuters žilo podle odhadů asi 80.000 chobotnatců.
reklama

 

Dnes půjde do dražby sedm loveckých balíčků, přičemž každý z nich bude obsahovat licenci na zabití deseti slonů. Zájemci musí složit vratnou zálohu ve výši 18.000 dolarů (přes 411.000 kč). Podle mluvčí ministerstva pro národní parky a přírodu Alice Mmolawaové bude licence platit jen v určitých loveckých oblastech, kde byly zaznamenány největší střety slonů s člověkem, a zakoupit si ji budou moci pouze firmy registrované v Botswaně.

Do aukce se podle botswanských úřadů přihlásili tři zájemci a nyní se jedná o tom, zda bude dražitel moci koupit více než jednu licenci.

Botswana v roce 2014 zakázala lov slonů, aby je chránila. Ačkoli opatření bylo hodnoceno jako velmi úspěšné, prezident Mokgweetsi Masisi loni zákaz zrušil. Podle kritiků se tím snaží získat podporu voličů ze zemědělských oblastí, u kterých je větší pravděpodobnost, že se kvůli slonům dostanou do potíží. Vládní představitelé argumentovali tím, že sloni ušlapávají lidi a farmářům konzumují plodiny.

"Sloni zabili hodně lidí a zničili životy. Myslím, že vláda snižováním jejich počtu dělá dobrou věc," uvedl podle agentur jeden z obyvatel hlavního města Gaborone, jehož rodná vesnice Maun patří k místům, kde se střety lidí se slony dějí nejčastěji.

Ekologové jsou v otázce prodeje licencí na lov slonů rozděleni. Někteří se obávají, že se tím bude postupně zvyšovat poptávka a zároveň, že to bude motivovat pytláky k dalšímu obchodování se slonovinou.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

8.2.2020 09:29
To musí být zážitek střelit z dálky a bezpečného místa tak krásné zvíře.Každého takového movitého lovce bych nakopl okovanou botou do řitě.
Odpovědět
ČM

Čech M.

8.2.2020 21:51 Reaguje na Václav Kain
Souhlas. Je to jedno z nejinteligentnějších zvířat a žije stejně dlouho jako člověk.
Důvod je růst počtu lidí a škody na polích, která tam ještě nedávno nebyla.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

9.2.2020 09:46 Reaguje na Čech M.
Typické uvažování eko..... U nás je zvěř přemnožena a dělá člověku a přírodě škody. Všude jinde je přemnožený člověk a škodí zvěři.
Odpovědět
ČM

Čech M.

9.2.2020 23:12 Reaguje na Jarek Schindler
Ne, u nás je přemnožená jen velmi malá část zvěře a to z pochopitelných důvodů.
V Africe zvěř ubývá, tak úměrně, jak tam přibývá lidí. A přibývá jich opravdu rychle.
Odpovědět
Hu

Hunter

9.2.2020 23:18 Reaguje na Václav Kain
Slon se nelovi z dalky a bezpečného mista. O Africe nevíte nic.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist