https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/rys-ibersky-byl-na-pokraji-vyhynuti-nyni-jsou-dospelych-jedincu-stovky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rys iberský byl na pokraji vyhynutí. Nyní jsou dospělých jedinců stovky

20.6.2024 14:46 (ČTK)
Rys iberský má výraznější licousy než rys ostrovid, který se vyskytuje ve velké části Eurasie, ale je menší - dorůstá délky jen kolem 80 centimetrů.
Rys iberský má výraznější licousy než rys ostrovid, který se vyskytuje ve velké části Eurasie, ale je menší - dorůstá délky jen kolem 80 centimetrů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Populace rysa iberského, který byl na pokraji vyhynutí, se od začátku tisíciletí více než zdesetinásobila. V roce 2022 bylo na Pyrenejském poloostrově 648 dospělých jedinců oproti 62 v roce 2001. Dohromady je nyní počet těchto kočkovitých šelem s výraznými protáhlými vousy odhadován na více než 2000, uvedli experti Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN). Ten ve své aktualizované verzi červeného seznamu ohrožených druhů rysa iberského (Lynx pardinus) přeřadil z kategorie "silně ohrožený" do kategorie "ohrožený".
 
Agentura DPA označila nárůst populace rysa iberského ve Španělsku a Portugalsku za jednu z mála dobrých zpráv z přírody. Přírodovědci tvrdí, že tato obnova populace je jedinečná mezi kočkovitými šelmami v době vymírání, kdy živočišné druhy v důsledku klimatické změny, znečištění a ztráty přirozeného prostředí mizí největší rychlostí za deset milionů let.

"Díky ochranářským snahám se podařilo tento druh uchránit před vyhynutím," uvedl dnes IUCN v Glandu u Ženevy.

Rys iberský má výraznější licousy než rys ostrovid, který se vyskytuje ve velké části Eurasie, ale je menší - dorůstá délky jen kolem 80 centimetrů. Živí se divokými králíky, jejichž počet rovněž snížily nemoci, pytláctví a mizející životní prostor. Oba druhy ohrožuje také klimatická krize.

Ochránci přírody se zaměřili právě na zajištění divokých králíků v přírodě. Do přírody byly rovněž vypuštěny stovky rysů chovaných v zajetí a obnoveny byly stepní porosty a lesy, v nichž rysi žijí. Experti však varují, že ohrožení nadále představují například nakažlivé nemoci, pytláctví a automobilová doprava.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist