https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brazilsky-ministr-rezignoval-po-obvineni-z-nelegalniho-vyvozu-dreva-z-amazonie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brazilský ministr rezignoval po obvinění z nelegálního vývozu dřeva z Amazonie

24.6.2021 09:54 | BRASÍLIA (ČTK)
Ministr Salles ve středu své obchody se dřevem vysvětloval snahou o vyváženost ochrany životního prostředí a obchodu s komoditami.
Ministr Salles ve středu své obchody se dřevem vysvětloval snahou o vyváženost ochrany životního prostředí a obchodu s komoditami.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Brazilský ministr životního prostředí Ricardo Salles ve středu podal demisi kvůli obvinění z nelegálního vývozu dřeva z Amazonie. Ministr rezignaci oznámil na tiskové konferenci, prezident Jair Bolsonaro ji podle jeho slov přijal. Ve funkci ho nahradí Joaquim Alvaro Pereira Leite, napsala agentura AFP.
 

Ministr Salles čelí již delší dobu kritice ochránců přírody a domácí i zahraniční veřejnosti za zrychlující kácení v deštných pralesích Amazonie. Rychlost se stupňuje od nástupu prezidenta Bolsonara do funkce v lednu 2019. Ochrana lesa je složitější také kvůli omezení finančních prostředků na činnost brazilské agentury na ochranu životního prostředí Ibama, která v důsledku Sallesových kroků de facto přestala fungovat.

Ministr Salles ve středu své obchody se dřevem vysvětloval snahou o vyváženost ochrany životního prostředí a obchodu s komoditami. Je podle něj potřeba "respektovat agropodnikání a podnikatele ze všech odvětví". Nově nastupující ministr byl v minulosti poradcem organizace, která zastupuje zájmy podnikatelů v lesnictví.

Ministr Salles a několik vysoce postavených úředníků od konce května čelil podezření, že zneužívali své postavení k nelegálnímu vývozu dřeva z Amazonie do Spojených států a Evropy. Soudce nejvyššího soudu v této kauze také nařídil okamžité suspendování desítky úředníků Sallesova ministerstva a agentury Ibama, kteří jsou podezřelí též z korupce. Soudce nejvyššího soudu 19. května nařídil prohledání Sallesových kanceláří a odtajnění jeho bankovních účtů.

Prezident Bolsonaro přesto Sallese podporoval až do samého konce a označil ho za "výjimečného ministra", píše AFP.

V dubnu způsobil Salles skandál svým prohlášením na zasedání vlády, o kterém nevěděl, že je nahrávané. Prohlásil tehdy, že chce využít zaměření pozornosti médií na covid-19 k uvolnění pravidel na ochranu životního prostředí.

Amazonský prales v Brazílii letos zažil nejpustošivější květen v historii. Za měsíc se zde vykácela plocha 1180 kilometrů čtverečních lesů, o 41 procent více než za loňský květen. Údaje za květen jsou o to závažnější, že v oblasti v tu chvíli začíná období sucha, které zpravidla provází zesílení aktivit spojených s mýcením lesa.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist