Břidlicový plyn a frakování. Dokáže vyřešit současné energetické problémy?
Rozdíl je především ve způsobu jeho uložení. Nenachází se totiž v nějaké podzemní kapse nebo výduti, ale je přímo uzamčen a vázán horninou. Ta je současně jeho zásobníkem i obalem.
Za mimořádnost nemůžeme považovat ani pokusy o jeho těžbu, které probíhají od počátku 19. století. S různou mírou úspěšnosti, protože těžba břidlicového plynu se od toho, na co jsme zvyklí u zemního plynu, dost liší. Nehledáme totiž nějakou podzemní bublinu (u zemního plynu obvykle doprovázející ložiska černého uhlí a ropy), kterou bychom obřím brčkem napíchli a sáli. A která by po vyčerpání zůstala prázdná, dutá. Místo toho se pokoušíme nalézt příhodné podloží s břidlicemi, v nichž je plyn vázán.
Tyto plynodárné břidličné formace, skryté hluboko pod zemí, se pak pokoušíme rozrušit a rozpraskat, aby se z nich plyn uvolnil ven. Metodou, která se jmenuje hydraulické štěpení. Anebo jednoslovně – frakování. Protože při něm vyrábíme fraktury. Tedy, spíše zlomy než zlomeniny.
Takové domácí frakování
Na konci, po vytěžení ložiska břidličného plynu tak v místě zůstane z hlediska objemu nebo hmoty „v podstatě“ totéž, jako před zahájením těžby. Pořád tu bude mocná vrstva břidlic. Jen těžbou notně rozpraskaná. Není to sice nic, co bychom mohli vidět, ale je to něco, co bychom mohli pocítit. Jak? K tomu je třeba porozumět alespoň zjednodušenému mechanismu frakování.
Nejprve je třeba nalézt ložisko, což dnes umíme s pomocí mikroseizmických měření. Řekněme malých řízených otřesů půdy, které nám dokáží přečíst, co se nachází v podloží. Podobně jako sonar, jen tedy v pevném prostředí zemské kůry. Tam, kde se nachází slibné ložisko, je třeba vrtat. A ne zrovna mělce: průměr kolmé hloubky vrtů se pohybuje mezi 2-3 kilometry, může to být i 5. V této limitní hloubce, už v podloží tuhých a kompaktních břidlic, se pak začne vrtat odbočka do strany. Klidně další kilometr nebo dva. Vrt je přitom zpevněn do podoby potrubí, které je v místech postranní odbočky perforované, děravé. Jako kropáč konve.
Proč? Aby tudy mohla pod tlakem proudit voda, kterou v rámci těžby ženeme dolů. Tlak vody, unikající v profilu celé podzemní odbočky, pak působí na břidličné podloží a zajistí jeho narušení. Už to nebudeme souvislá tuhá masa horniny, ale síť prasklin a puklin. Když pak tuto vodu vyčerpáme zpět, spolu s ní získáváme i složky uhlovodíků, jež tvoří břidlicový plyn. Vlastně, z rozpraskané horniny plyn může unikat samovolně, a my ho nahoře, na konci potrubí, můžeme rovnou jímat. Nezní to zrovna snadně, přímočaře nebo jednoduše, protože to snadné, přímočaré a jednoduché prostě není.
Noví hráči na trhu se zemním plynem
První stravitelná a podstatná informace je, že světová distribuce potenciálních i ověřených nalezišť břidlicového plynu moc nekopíruje konvenční depozity zemního plynu, ropných nebo uhelných ložisek. V Evropě si v břidlicovém plynu velmi dobře stojí například Francie a Německo. Africkou jedničkou je Alžírsko (následované JAR), v Jižní Americe více než slušnými zásobami disponuje Argentina a Brazílie. Obří vnitrozemní depozity má Čína, Spojené státy americké i Kanada.
Mapa zemí, které mají břidlicový plyn, prostě vypadá o dost jinak než mapa zemí disponujících konvenční ropou a zemním plynem. Proč je to tak důležité? Stávající distribuce břidlicového plynu, může dát vzniknout nové nezávislé energetické politice. Z tohoto důvodu začali například Američané v roce 2011 ve velkém protežovat těžbu břidlicového plynu na domácí půdě, aby nemuseli dovážet zemní plyn z „politicky nestabilní zóny“ Arabského poloostrova. A podobně tak i dnes EU pokukuje po břidlicovém plynu, protože by nás mohl zbavit nezdravé závislosti na zemním plynu z Ruska.
Proč je frakování považováno za problém?
První zádrhel se pojí s lokací naleziště, které se může nacházet v mnohakilometrové hloubce klidně i pod zasídlenou oblastí. Lidé nejsou rádi, když se jim někde pod nohama odehrávají geologická dramata, jež rvou a praskají vrstvy hornin na drť. Obava z toho, že by mohlo v důsledku frakování docházet k propadům a sesuvům půdy se jeví být lichá. Nezapomínejme – z podloží co do hmoty těžbou nic neubude. Nicméně zprávy o tom, že by mohlo mít dopad na zprostředkování zvýšeného rizika zemětřesení, snáze se šířícího nekompaktním podložím, už tak nepravděpodobné nejsou. Konkrétně v USA tyto epizody zkoumají a podrobně studují.
Další velkou konfliktní oblastí je čistota a spotřeba vody. Ta se dovnitř vrtů pumpuje v objemech okolo 10-20 milionu litrů na jeden vrt. A byť je pak vyčerpávána a jímána, už to pak není ta voda, jako prve. Aby frakování probíhalo co nejefektivněji, je totiž pod tlakem dolů hnaná voda obohacená o kyseliny, rozpouštějící nečistoty a minerály; látky snižující tření a usnadňující proces průniku a jímání plynů a také přípravky dezinfekční, likvidující bakterie. A také různé abrazivní složky.
Při vyčerpávání je výsledná tekutina sice z 90 % pořád vodou, ale již silně znečištěnou, bohatší o soli, těžké kovy a často kvůli vlastnostem podloží i mírně radioaktivní. Co s ní? Dá se na povrchu buď jímat v obřích nádržích, průmyslově čistit anebo znovupoužít u vrtu.
První dvě řešení jsou nákladné, třetí je ve svých důsledcích komplikované. Opakované použití znamená, že se voda stane ještě o něco více špinavou, a víc radioaktivnější. Řešení se tím oddaluje. Obava, že by frakovací vrt mohl vyžíznit region, kde probíhá těžba, není v evropském kontextu pravděpodobná. Spotřeba vody je tu srovnatelná s normální fabrikou. Riziko úniku znečištěné vody do podzemního rezervoáru, například z praskliny ve vertikálním potrubí, má ale vcelku reálné obrysy. To, jestli by přímo z břidličného ložiska mohly uniknout závadné látky do rezervoáru podzemní vody, takříkajíc vyzvlínat k pod-povrchu, je předem nesnadné odhadnout.
Pokud frakování probíhá ve 4-5 kilometrech a kompaktních horninách, pravděpodobné to není. Když ale těžba bude probíhat v mělčích horizontech? Těžko říct. Následky takového selhání by ale mohly být plošné a drastické, s velmi razantním dopadem na celý region, zdroje pitné vody, zemědělství.
Je to pořád jen zemní plyn
Odpověď na otázku, zda se těžba břidlicového plynu vyplatí, musí každý stát nalézt sám. Investice do praxe zavádějící technologii hydraulického štěpení jsou značné. Ve Spojených státech amerických už jasno mají: břidlicový plyn tu v roce 2000 tvořil 1 % veškerého zpracovávaného zemního plynu. Dnes už tu má 40 % podíl, a jeho zastoupení stále roste. V Kanadě je trend podobný. Naopak Německo, které disponuje více než slušnými zásobami, se rozhodlo v zájmu ochrany životního prostředí těžbu nepovolovat. Možná ale v souvislosti s probíhajícími válečnými událostmi na Ukrajině toto své rozhodnutí přehodnotí.
A co znamená těžba břidlicového plynu pro planetární klima? V již zažité rovině - břidlicový plyn je fosilním a neobnovitelným zdrojem energie. Je to jen „další“ zemní plyn, který přispívá ke globálnímu oteplování. Jen je často dostupný na území jiných států, než těch, které disponují konvenčním zemním plynem.
Když pak přijde na emise spojené s břidlicovým plynem, jsou výhledy ještě o něco méně radostné. S vrty a frakováním se totiž pojí výrazné množství emisí. Ani ne tak uhlíku, jako metanu. A metan byť se rozkládá v atmosféře rychleji, v horizontu dekád, zatápí pod atmosférou 105x intenzivněji, než oxid uhličitý.
Přečtěte si také |
Těžba stavebního písku jako ekologický problém, o kterém jste asi dosud neslyšeliBřidlicový plyn, jímaný za pomoci frakování, má tedy rozhodně potenciál překreslit stávající dodavatelské řetězce a energetickou politiku nejednoho státu světa. Odpověď na řešení klimatické změny ale nenese.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (46)
Katka Pazderů
3.5.2022 06:37Petr Zedníček
3.5.2022 06:41 Reaguje na Katka Pazderůvaber
3.5.2022 08:50 Reaguje na Petr Zedníčekradostné zítřky už byly
Zbyněk Šeděnka
3.5.2022 09:27 Reaguje na vaberJaroslav Řezáč
3.5.2022 11:51 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
3.5.2022 12:17 Reaguje na Jaroslav ŘezáčPavel Hanzl
3.5.2022 11:53 Reaguje na Katka PazderůPřechodové období do roku 50 je hodně šibeniční termín, ale Západ je schopen to asi zvládnout.
S ruským plynem se počítalo jako s přechodovým médiem pro zelený vodík, jenže Vladimir Veliký to celé zdupal. Tak se hledá jinde.
karel krasensky
3.5.2022 16:20 Reaguje na Katka PazderůJaroslav Řezáč
4.5.2022 09:55 Reaguje na Katka PazderůViktor Šedivý
6.5.2022 15:25 Reaguje na Katka PazderůRobert Jirman
3.5.2022 08:25Zbyněk Šeděnka
3.5.2022 09:29 Reaguje na Robert JirmanRobert Jirman
3.5.2022 10:10 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaMarcela Jezberová
3.5.2022 09:11Zbyněk Šeděnka
3.5.2022 09:41 Reaguje na Marcela JezberováBřetislav Machaček
3.5.2022 09:59pro spodní vody a únik metanu puklinami v horninách jsou tak riziková, že
budu raději používat plyn od samotného "ďábla", protože vlastní těžbou
otevírám bránu do "pekla". Tam, kde se břidlicový plyn těží jsou známy
některé následky a to jsou prosím odlehlé liduprázdné končiny a nikoliv
hustě osídlená Evropa. Povrchové doly lze rekultivovat, ale zničené spodní
vody zničenými zůstanou na věky, neboť jejich obměna trvá stovky let.
Pouhá úvaha by měla být trestná a odsouzení hodna ekologicky smýšlejícími
lidmi. To, že někdo v zájmu zisků huntuje zemi ukradenou Indiánům přece
neznamená, že si svoji zemi budeme huntovat taky a poukazovat na to, že
se zbavili závislosti na dovozu plynu odjinud. To, co spálili už kdysi
v minulosti zbytek Světa těžko někdy dožene a pálí i nadále bez ohledu
odkud a za jakou cenu. Nízké ceny nenutí nikoho k úsporám, ale nesmí to
dojít tak daleko, že se z úspor stane energetická chudoba. Bohužel cenu
dnes neřídí náklady na těžbu a svobodný trh, ale politika a spekulanti.
Pavel Hanzl
9.5.2022 08:29 Reaguje na Břetislav MachačekMiroslav Vinkler
3.5.2022 10:16I když chápu impulsy vedoucí ke spuštění masového frakování , jsem přesvědčený odpůrce tohoto způsobu získávání fosilní energie pro společnost.
Problém levné a bezpečné energie absolutně neřeší a přidává případná těžká rizika.
Zlatá jaderná energie.
Pavel Hanzl
3.5.2022 23:01 Reaguje na Miroslav Vinklerhttps://ekonomickydenik.cz/rosatom-prisel-o-zakazku-na-jaderny-blok-ve-finsku-kvuli-vlastni-neschopnosti/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
Miroslav Vinkler
4.5.2022 06:31 Reaguje na Pavel HanzlTeď budete dělat chytrého a vykládat. Rosatom nerovná se Putin.
Zbyněk Šeděnka
4.5.2022 11:01 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
4.5.2022 20:03 Reaguje na Miroslav VinklerJá byc byl skutečně rád, kdybyste se vy, pan Novák i skutečný odborník pan Wagner (a další) chytili za nos a uznali, že pravdu měli odpůrci Rosatomu už dávno.
To, že jste mě uráželi, že ničemu nerozumím, je mi fuk, ale jen pro sebe byste si to udělat měli. Vede to k pokoře, zvláště u vás by to bylo potřeba.
Emil Novák
4.5.2022 22:49 Reaguje na Pavel HanzlA když je řeč o tom, kdo s čím měl pravdu, tak vy jste ten úplně poslední, co se tady může něčím ohánět, viz váš památný výrok, cituji: "Západ na Rusku není závislý vůbec.
Přes Družbu jde dnes k nám snad jen 5% plynu, kupujeme ho na burze v Rotterdamu."
Pavel Hanzl
6.5.2022 21:31 Reaguje na Emil NovákAle vy jste jasně podporoval Rosatom, možná jen řečmi o tom, že nikdo nemá být kádrován, jak oni jsou nejlepší na světě atd atd.
Ale primárně by se měl chytit pan Wagner, který je skutečný odborník. A tak základní věc nepochopil.
Emil Novák
6.5.2022 22:04 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.5.2022 20:05 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
7.5.2022 20:09 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.5.2022 08:09 Reaguje na Emil NovákA jestli to bude USA, J.Korea nebo Francie je mi už fuk, to by rozhodli už odborníci.
V dnešní době by byl Rosatom zadarmo drahý.
Emil Novák
9.5.2022 08:16 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.5.2022 08:31 Reaguje na Emil NovákPro občana je zásadní otázka bezpečnost.
Emil Novák
9.5.2022 08:41 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.5.2022 09:03 Reaguje na Emil NovákJá VŽDYCKY JASNĚ PSAL, ŽE TO NEMÁ STAVĚT ROSATOM.
Někam si to napište, nebudu to opakovat 100x dokola.
Emil Novák
9.5.2022 10:30 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.5.2022 23:03 Reaguje na Miroslav VinklerĽuboš Holička
3.5.2022 13:15Jarka O.
3.5.2022 17:59Aleš Nebáznivý
4.5.2022 08:21 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
4.5.2022 17:33 Reaguje na Aleš NebáznivýPavel Hanzl
9.5.2022 08:21 Reaguje na Jarka O."Evropa mi prodá provaz, na kterém ji oběsím". V.V.Putin
Je teda dobré Putinovi prodávat ten provaz?
Rusko má 60% příjmů z prodej energií a surovin do Evropy.
Nahradit to nemá čím, nemá na to infrastrukturu (plynovody, ropovody) a představa, že si velmi rychle něco takového postaví přes Afganistán a Pákistán do Indie, je zcela komická.
Číňani něco berou, ale Rusko už dnes vydírají, nechtějí platit víc, než polovinu světové ceny.
To je pro Rusko naprosto smrtící, už dnes jede na rezervy a to ty hlavní sankce ještě nezačaly vůbec platit. Uhlí do Evropy končí v srpnu, ropa do konce roku, plyn má být o 30% nižší.
Navíc tam jede už fest nezaměstannost, výroby většiny potřebního zboží stojí.
Pořád ještě fungují ukradená leasingová letadla (70% veškerých dopraváků), ale Vnukovo u Moskvy se už zavírá. A jak dlouho to bude lítat bez servisu a náhradních dílů??
Pavel Hanzl
9.5.2022 08:26 Reaguje na Jarka O.Pavel Hanzl
6.5.2022 21:33 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
8.5.2022 10:32 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.5.2022 08:12 Reaguje na Jarka O.Kdo nám zakazuje těžit uhlí.
Kdo tu chce frakovat břidličný plyn.
Konkrétně prosím.
Milan Dostál
9.5.2022 11:41 Reaguje na Pavel HanzlS uhlím je to podobné, ekologové dosud měli vilmi silný hlas odporu, jen současná situace vzala uhlí trochu na milost.
Do nedávna o frakování v Evropě nikdo nechtěl ani slyšet a pomalu, pěkně salámovou metodu, se po tom už mluví a za čas..?