https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/britanie-pojmenuje-ledovec-glasgow-po-miste-konani-klimaticke-konference
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Británie pojmenuje ledovec Glasgow po místě konání klimatické konference

2.11.2021 12:50 | GLASGOW (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Británie při příležitosti klimatického summitu v Glasgow pojmenuje po tomto skotském městě antarktický ledovec. Vědci z univerzity v Leedsu tím chtějí upozornit na změnu klimatu, jeho dopady, i nesmírnou důležitost nynějších klimatických vyjednávání, napsal zpravodajský server BBC.
 

Britští vědci při výzkumu řady ledovců na západě Antarktidy zjistili, že celá oblast za posledních 25 let přišla o zhruba 315 gigatun ledu. S ledovcem Glasgow zde proto dostane jméno celkem devět ledových útvarů, a to podle dalších měst, které jsou nějak spjata s bojem za ochranu klimatu.

Pojmenování jsou řazena chronologicky. Na západě oblasti je ledovec Ženeva, kde byla v roce 1979 první klimatická konference, následuje mimo jiné Kjótó, kde byl v roce 1997 přijat protokol o snížení emisí, a Paříž, dějiště nové globální dohody o klimatu v roce 2015. Skupinu ledovců na východě uzavírá Glasgow, který je podle BBC 104 kilometrů dlouhý a zabírá rozlohu 2630 kilometrů čtverečních. To je 15krát více, než rozloha jeho skotského městského jmenovce.

"Tím, že pojmenujeme tohoto třpytivého obra přírody po městě, kde se lidstvo příští týden sejde, aby bojovalo za budoucnost planety, vznikla neúprosná připomínka toho, co musíme chránit," okomentoval iniciativu britský premiér Boris Johnson.

"Víme, že pokud budeme pokračovat v emisích jako doposud, (do konce století) nás čeká oteplení o 2,7 stupně a známe následky, které to bude mít pro intenzitu a frekvenci fenoménů jako jsou sucha, záplavy, cyklóny či na sklizeň," uvedla odbornice Heather Selleyová, která ústup ledovců sleduje pomocí satelitních snímků. Oteplení o 2,7 stupně Celsia předpovídá v případě platnosti současných závazků omezování emisí i program OSN pro životní prostředí (UNEP) ve zpráv z tohoto týdne.

Experti jsou zajedno v tom, že extrémním výkyvům počasí, nebezpečnému zvyšování hladin oceánů a nevratným změnám ekosystémů se dá zabránit jen tehdy, pokud se teplota zvýší maximálně o dva, ale lépe jen o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální érou.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Fa

Fakevivi182t

2.11.2021 14:01
Za pár let tam ten ledovec nebude a bude se hledat technika, buď jak ho zachránit nebo jak ho obnovit. Já si takhle nedávno obnovovala vodu v koupelně a pomohli mi hodně lidi z https://www.technika24.cz/ našla jsem tam co jsem potřebovala a dokonce nějaké to nářadí za které by se asi nemusel stydět kdoví jaký kutil.
Odpovědět
AM

Anežka M

2.11.2021 15:18
Chudák ledovec.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

2.11.2021 15:27
Cywe, ty vymejšlej pitchoviny ... a mohli by ho pro změnu pojmenovat Celtic:-).
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

2.11.2021 17:16 Reaguje na Svatá Prostoto
To bude spíš rendžrs, aby si černoušci nestěžovali, celtové byli totiž bílí - a to je rasismus
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

3.11.2021 14:52 Reaguje na Jakub Graňák
Hmmm ... já zapomněl ... smí se vůbec říkat, že je ledovec bílej?

A není v tom případě dobře, když ten hnusný rasistický symbol bílých uzurpátorů roztaje?

Kua, se budu bát normoš v zimě sáňkovat:-))).
Odpovědět
JO

Jarka O.

4.11.2021 08:37 Reaguje na Svatá Prostoto
:-)). Vykompenzujete to sáňkování u nás zaplacením poplatku Africe podle nasáňkovaných metrů. Vidíte v tom problém?!
Odpovědět
ss

smějící se bestie

2.11.2021 15:47
No, tak to je přínos
ekologii/klimatu,
za všechny PENÍZE.
Odpovědět
kk

karel krasensky

2.11.2021 17:24
Jeee božínku to je miloučké
Odpovědět
LB

Lukas B.

2.11.2021 17:59
a proč ten ledovec nepojmenují kaliningrad, gottwaldov nebo karl-marx-stadt?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist