Brněnská automatická dotřiďovací linka odpadu je jediná v Česku
"Česká republika patří ve sběru recyklovatelných komodit mezi nejlepší státy v Evropě. Co nám ale chybí, jsou technologie na roztřiďování separovaného odpadu a také výrobní kapacity pro samotnou recyklaci. Otevření této moderní třídicí linky, na kterou poskytl dotaci Státní fond životního prostředí, považuji za první vlaštovku. Pevně doufám, že podobné projekty v dalších městech budou následovat," uvedl Fiala.
Automatická linka zvládne zpracovat až 4,5 tuny odpadu za hodinu. Poradí si s odpadem uloženým v pytlích, které roztrhne tak, aby k třídění postupoval už volně rozložený na pásu. Softwarový program následně rozpozná plasty podle tvaru, složení a barev. Balistická separace rozdělí odpad na 2D části, tedy sáčky nebo fólie, a 3D části, jako jsou kelímky, vaničky nebo konzervy. Součástí technologie je magnetický separátor železných kovů a indukční separátor pro sběr neželezných kovů, díky čemuž bude linka efektivně separovat také kovové obaly. Lidé tak mohou do kontejnerů na tříděný plastový odpad vhazovat i plechovky, konzervy a hliníkové obaly.
"Automatizovaný způsob dotřiďování minimalizuje zbytkový odpad a rozšiřuje možnosti materiálového využití odpadů. Technologie, která umí zachytit recyklovatelné plastové komodity až s pětadevadesátiprocentní přesností, pomůže v třídění separovaného odpadu nejen Brnu, ale také podstatné části Jihomoravského kraje. V automatické lince se zpracuje přibližně čtyřikrát více plastového odpadu než ručním dotřiďováním," doplnil ministr Hladík.
Dosud používaný systém zvládl ročně zpracovat 6000 tun plastu s čistotou třídění maximálně 35 procent. Nová linka by měla zvládnout více než 20 000 tun plastového odpadu. Dvacet lidí, kteří dosud pracovali na ruční třídící lince, našlo uplatnění i po spuštění nové linky.
Vybudování první automatické dotřiďovací linky v Česku stálo 330 milionů korun, z toho 43 milionů pocházelo z operačního programu Životní prostředí ze Státního fondu životního prostředí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Michal Uhrovič
3.4.2023 13:47Když se budou zálohovat PET lahve, už linka nebude mít moc co třídit.
Tonda Selektoda
14.4.2023 20:23 Reaguje naCenově nejhodnotnější plasty jsou právě čisté a čiré PET lahve od stolních vod, minerálek a limonád. Proto se o ně již několik let vede skrytý boj, ve formě zavedení systému zálohování lahví při nákupu, který však s barevnými kontejnery, třídícími linkami a s ekologií, nemá nic společného. Plasty, o které na trhu není zájem, pak putují na skládku, spálí se, nebo se vyvezou „někam“...