https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cast-podnikatelu-v-c.svycarsku-chce-po-pozaru-nahradit-usly-zisk
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Část podnikatelů v Českém Švýcarsku chce po požáru nahradit ušlý zisk

6.2.2023 00:47 (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | piqsels
Někteří podnikatelé z Českého Švýcarska, kde v létě vypukl rozsáhlý požár, se obrátili na krajský úřad s žádostí o kompenzaci v souhrnné výši zhruba 15 milionů korun. Ústecký kraj poskytl spolu s ministerstvem pro místní rozvoj podnikatelům deset milionů korun formou voucherů, což však podle majitelů rekreačních zařízení či restaurací na pokrytí ztrát nestačí. ČTK to řekl David Bíróczi, resort manager společnosti Symbiola, která v Českém Švýcarsku provozuje několik ubytovacích zařízení. Mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková ČTK řekla, že kraj žádost obdržel a obrátil se na ministerstvo vnitra.
 

"Podali jsme výzvu na krajský úřad, kde jsme vyčíslili ušlé tržby. Připojilo se k nám dalších asi 15 podnikatelů ve Hřensku, Vysoké Lípě a na Mezné," uvedl Bíróczi. Podnikatelé čekají na vyjádření úřadu, pokud by jejich výzvu k pokrytí ztrát zamítl, chtějí se soudit. "Máme právní rozbory na to, že nás stát omezil v podnikání, kdy byla celá oblast evakuována a žádné náhrady jsme nedostali," řekl Bíróczi a podotkl, že v případě společnosti Symbiola jde o necelých deset milionů korun ušlého zisku bez daně. Vouchery společnost využila, v hotelu Zámeček v Rynarticích šlo o 150 000 korun a v hotelu U Fořta v osadě Mezní Louka o 90 000 korun.

Fraňková k žádosti podnikatelů uvedla, že pokud ministerstvo vnitra potvrdí jejich požadavek, musí každý z nich ve správním řízení doložit, že vyčíslená částka je reálná. "Kraj by poté měl povinnost to zaplatit a samozřejmě by to poté nějakým způsobem požadoval po státu," dodala Fraňková.

Společnost musí podle Bírócziho na celý únor zavřít hotel U Fořta. Je to vůbec poprvé, kdy musela firma k takovému kroku přistoupit. "Je to kvůli nízké obsazenosti. Abychom ušetřili za energie, tak jsme se rozhodli zavřít," uvedl Bíróczi. Zaměstnanci podle něj zůstali doma a pobírají 60 procent platu. Hotel v osadě Mezná je v rekonstrukci, takže ani tam se rekreanti nějakou dobu nedostanou. Hotel Zámeček otevřený sice je a jeho webové stránky lákají turisty na oblast nedotčenou požárem, obsazený je však o tomto víkendu pouze z 30 procent, v týdnu bude zaplněno asi deset procent kapacity.

"V zimě bývá obsazenost výrazně nižší, ale myslím si, že letos je ještě nižší než v roce 2019," řekl resort manažer. Připomněl, že roky 2020 a 2021 ubytovatelům kvůli restriktivním opatřením proti covidu také nepřály. "Ale zase co máme apartmány v Děčíně, tak tam obsazenost tak špatná není, ubytovávají se tam v týdnu různé firmy, které třeba opravují nemocnici," řekl Bíróczi. Věří, že se turisté vrátí v sezoně, kdy je tradičně v Českém Švýcarsku nápor nejvyšší.

Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko odhaduje propad tržeb v Českém Švýcarsku v souvislosti s požárem na 600 milionů korun. Letos očekává pokles návštěvnosti až o 40 procent. Zavřené totiž zůstanou ohněm poškozená Edmundova soutěska a Gabrielina stezka k Pravčické bráně.

Hořet začalo v národním parku loni 24. července. Požár se rozšířil na 1060 hektarů a na jeho uhašení se podílelo 6000 hasičů. Policie požár vyšetřuje jako obecné ohrožení. Obyvatelé několika obcí se museli evakuovat, v osadě Mezná shořely tři domy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

6.2.2023 09:22
tak stát je nějaká pojištovna?
ale na druhé straně stejně by dnešní politici dali peníze na válku, zbrojení a uprchlíky,
peníze seženou , udělají penzijní reformu, jak říká budoucí prezident, doufam že při reformě nezapomene na vojáky hrdiny, co dostanou penzi už po pár letech služby
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

6.2.2023 11:54 Reaguje na vaber
Stát vlastní neschopností zapříčinil požár v Českém Švýcarsku a následnými restrikcemi omezil možnost podnikání uvedených podnikatelů. Proč by tedy měli doplácet na neschopnost státních úředníků?
Odpovědět
va

vaber

6.2.2023 14:09 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
to je nesmysl,
stát jsme my všichni tedy i vy, vy umíte zastavit každý požár
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

6.2.2023 17:10 Reaguje na vaber
Máte snad pocit, že ten požár byl úspěšně zvládnut, když jen náklady na hašení dosáhly téměř čtvrt miliardy?
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.2.2023 09:14 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Souhlasím s Vámi, není to úspěch. Ale mám dojem, že turistické podnikání v NP bylo dost přepálené. Je i rizikové podnikat vedle ekologistů.
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.2.2023 14:51 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Tohle jsem si přečetla, možná by Vás to zaujalo. Diskuze je moc zajímavá. Až na nějaké moc divné příspěvky od PRada, asi umělá inteligence, to jinak neni možné.
https://neviditelnypes.lidovky.cz/veda/priroda-pribudou-dalsi-ohniva-hrenska.A230205_184328_p_veda_nef
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

6.2.2023 18:54 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
nějak mi to nedává smysl...to je jak kdyby jste si postavili chatu na poušti a chtěli žalovat stát proto, že tam neprší, jak si představujete.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

6.2.2023 19:38 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Zvolil jste blbý příklad. Zkuste to znova.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist