Část podnikatelů v Českém Švýcarsku chce po požáru nahradit ušlý zisk

"Podali jsme výzvu na krajský úřad, kde jsme vyčíslili ušlé tržby. Připojilo se k nám dalších asi 15 podnikatelů ve Hřensku, Vysoké Lípě a na Mezné," uvedl Bíróczi. Podnikatelé čekají na vyjádření úřadu, pokud by jejich výzvu k pokrytí ztrát zamítl, chtějí se soudit. "Máme právní rozbory na to, že nás stát omezil v podnikání, kdy byla celá oblast evakuována a žádné náhrady jsme nedostali," řekl Bíróczi a podotkl, že v případě společnosti Symbiola jde o necelých deset milionů korun ušlého zisku bez daně. Vouchery společnost využila, v hotelu Zámeček v Rynarticích šlo o 150 000 korun a v hotelu U Fořta v osadě Mezní Louka o 90 000 korun.
Fraňková k žádosti podnikatelů uvedla, že pokud ministerstvo vnitra potvrdí jejich požadavek, musí každý z nich ve správním řízení doložit, že vyčíslená částka je reálná. "Kraj by poté měl povinnost to zaplatit a samozřejmě by to poté nějakým způsobem požadoval po státu," dodala Fraňková.
Společnost musí podle Bírócziho na celý únor zavřít hotel U Fořta. Je to vůbec poprvé, kdy musela firma k takovému kroku přistoupit. "Je to kvůli nízké obsazenosti. Abychom ušetřili za energie, tak jsme se rozhodli zavřít," uvedl Bíróczi. Zaměstnanci podle něj zůstali doma a pobírají 60 procent platu. Hotel v osadě Mezná je v rekonstrukci, takže ani tam se rekreanti nějakou dobu nedostanou. Hotel Zámeček otevřený sice je a jeho webové stránky lákají turisty na oblast nedotčenou požárem, obsazený je však o tomto víkendu pouze z 30 procent, v týdnu bude zaplněno asi deset procent kapacity.
"V zimě bývá obsazenost výrazně nižší, ale myslím si, že letos je ještě nižší než v roce 2019," řekl resort manažer. Připomněl, že roky 2020 a 2021 ubytovatelům kvůli restriktivním opatřením proti covidu také nepřály. "Ale zase co máme apartmány v Děčíně, tak tam obsazenost tak špatná není, ubytovávají se tam v týdnu různé firmy, které třeba opravují nemocnici," řekl Bíróczi. Věří, že se turisté vrátí v sezoně, kdy je tradičně v Českém Švýcarsku nápor nejvyšší.
Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko odhaduje propad tržeb v Českém Švýcarsku v souvislosti s požárem na 600 milionů korun. Letos očekává pokles návštěvnosti až o 40 procent. Zavřené totiž zůstanou ohněm poškozená Edmundova soutěska a Gabrielina stezka k Pravčické bráně.
Hořet začalo v národním parku loni 24. července. Požár se rozšířil na 1060 hektarů a na jeho uhašení se podílelo 6000 hasičů. Policie požár vyšetřuje jako obecné ohrožení. Obyvatelé několika obcí se museli evakuovat, v osadě Mezná shořely tři domy.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
vaber
6.2.2023 09:22ale na druhé straně stejně by dnešní politici dali peníze na válku, zbrojení a uprchlíky,
peníze seženou , udělají penzijní reformu, jak říká budoucí prezident, doufam že při reformě nezapomene na vojáky hrdiny, co dostanou penzi už po pár letech služby
Zbyněk Šeděnka
6.2.2023 11:54 Reaguje na vabervaber
6.2.2023 14:09 Reaguje na Zbyněk Šeděnkastát jsme my všichni tedy i vy, vy umíte zastavit každý požár
Zbyněk Šeděnka
6.2.2023 17:10 Reaguje na vaberJarka O.
7.2.2023 09:14 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJarka O.
7.2.2023 14:51 Reaguje na Zbyněk Šeděnkahttps://neviditelnypes.lidovky.cz/veda/priroda-pribudou-dalsi-ohniva-hrenska.A230205_184328_p_veda_nef