Čelákovická slévárna odmítá odpovědnost za škody ve svém okolí
V pátek se má starosta sejít s vedením společnosti a bude se snažit dohodnout odškodnění. Pokud se to nepodaří, doporučí společně s právníkem města poškozeným další postup. Lidé by pak nejspíš měli veškeré škody zadokumentovat a domáhat se odškodnění v občanskoprávním řízení. Nejlepším řešením by podle starosty bylo podání hromadné žaloby.
Firma poukazuje na to, že inspektoři při kontrole, která byla provedena při obvyklém provozu, nezjistili žádný únik chemikálií či nadměrného množství tuhých znečisťujících látek do ovzduší. "Žádná zvýšená prašnost nebyla inspekcí zaznamenána. Při fyzické kontrole na střeše bylo okolí výduchů čisté bez prašného spadu," uvedla Vejvodová. Pátek namítl, že v těchto dnech už inspekce nemohla nic mimořádného zaznamenat, protože problém podle něj vznikl kolem 25. dubna a firma ho už odstranila. Podle starosty bylo po určitou dobu poroucháno filtrační zařízení.
Vejvodová připustila, že provoz slévárny je spojen s vypouštěním tuhých znečisťujících látek do ovzduší, jsou ale podle ní dodržovány hodnoty stanovené krajským úřadem. Při nepříznivých klimatických podmínkách mohou být v bezprostředním okolí provozu znečištěny povrchy předmětů, ale jen množstvím nepřesahujícím rámec povolených limitů.
Problém se spadem tuhých znečisťujících látek a se vzniklými škodami může podle Vejvodové souviset i s faktem, že historické umístění slévárny bylo vždy mimo zabydlenou oblast obce. Rozrůstáním obytné části však podle Vejvodové nastalo to, že se slévárna stala součástí městského centra. "Je nám líto, pokud došlo k nějakým hmotným škodám, nicméně naše společnost v této věci nemá přímé zavinění, a není tak možné žádat náhrady škody," tvrdí Vejvodová.
Slévárna TOS-MET v Čelákovicích vyrábí odlitky pro strojírenství, energetiku, vodárenství, polygrafický či automobilový průmysl. Roční výrobní kapacita je 15.000 tun odlitků.
reklama