https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cena-emisnich-povolenek-v-eu-vystoupila-na-rekordnich-vice-nez-60-eur-za-tunu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Cena emisních povolenek v EU vystoupila na rekordních více než 60 eur za tunu

30.8.2021 10:57 | BRUSEL (ČTK)
Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti.
Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti.
Cena emisních povolenek v Evropské unii dnes poprvé překročila 60 eur (přes 1500 Kč) za tunu. Informovala o tom agentura Reuters. Systém obchodování s povolenkami je hlavním nástrojem EU k omezování emisí skleníkových plynů a byl zprovozněn v roce 2005.
 

Cena se dnes dopoledne vyšplhala až na 61,01 eura za tunu. Kolem 9:30 SELČ se pohybovala kolem 60,40 eura a proti předchozímu závěru si připisovala více než dvě procenta. Za poslední rok se cena povolenek zhruba zdvojnásobila. Přispěly k tomu ambicióznější cíle pro snižování emisí a rekordní ceny plynu.

Podle analytiků společnosti Refinitiv by tento týden mohl cenám povolenek poskytnout podporu nižší aukční objem a také růst cen ropy. Bankovní prázdniny v Británii by pak vedle objemu obchodování mohly zvýšit i nestabilitu na trhu.

Analytická společnost S&P Global nedávno uvedla, že v srpnu se prudce snížila primární nabídka povolenek z vládních aukcí, další pokles se očekává tento týden. Přispěje k tomu snížení počtu aukcí z pěti na tři kvůli bankovním prázdninám v Británii a uzavření evropské energetické burzy EEX kvůli výročnímu zasedání výboru 2. září. EEX přitom aukce pořádá. Ceny povolenek se zvyšují i díky růstu cen ropy a zotavení cen zemního plynu v Evropě.

Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se jejich cena zvyšuje, roste i motivace firem snažit se snižovat emise.

Evropská komise (EK) v květnu uvedla, že počet povolenek v oběhu se loni zvýšil, protože pandemie covidu-19 vedla k poklesu emisí. Na konci loňského roku bylo podle komise v oběhu zhruba 1,579 miliardy povolenek, o 14 procent více než před rokem. Komise proto rozhodla, že z budoucích aukcí stáhne 378,9 milionu povolenek a umístí je do rezervy pro stabilizaci trhu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (24)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

30.8.2021 12:46
Inflace postupuje, na platy pojízdného cirkusu v Bruseli musí být.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.8.2021 12:58 Reaguje na smějící se bestie
Prodej emisních povolenek není příjmem Bruselu.
Odpovědět
kk

karel krasensky

30.8.2021 17:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Srdečné vás zdravím moudrý muží.Poslední dobou jste mlčel tak jsem si myslel,že jste konečné přešel od slov k činum.Vzal slavii 631 a odcestoval do Ruska spachat atentat na netvora Putina
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.8.2021 20:57 Reaguje na karel krasensky
Byl jsem na kole v Bretani, abych uviděl kousek "normální" Evropy.....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.8.2021 13:00
Tohle se vědělo dávno, jen se naši nepolitici diví jak 3 dny starý pes.
Obávám se, že tohle zaspávání se nám krutě vymstí, už se propadáme skoro ve všem...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

30.8.2021 14:21 Reaguje na Pavel Hanzl
my už jsme propadli dávno ještě než jsme vstoupili do unie...železná opona funguje rozhodně ekonomická určitě. Mě na to jen těší, že společně s "východním" vycucáváním peněz schudne i ten "západní" Titanik. Emisní povolenky je mechanismus přerozdělení, ale kde vzít, když není kde...ono se ty peníze berou z příjmů těch "tepláren" aby se pak po těch samých " teplárnách" chtělo, že musí změnit technologii výroby tepla a energie. Pak nám Brusel vítězoslavně řekne, že VYMYSLEL ZADLIUŽENÍ UNIE Nevím, jak komu ale mě to připadá perpetuum debile.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.8.2021 14:39 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Omyl, do Unie jsme vstupovali jednoznačně z první pozice a byli jsme premianti "nových" zemí.
Skutečný propad začal až s "nepolitiky".
Chudnutí Unie se bát nemusíme, je spíš přežraná a má nejbohatší normální občany z celé Zeměkoule.
Proto se do ní gigamnožství lidí tlačí.
Prepetuum debile vymasleli ovšem v babišistánu, normální země už dávno investují do budování OZE a ty povolenky jim k tomu pomáhají, jsou příjem státu. Navíc zdražují fosilní energie, takže je to tlak nejefektivnější, tj. ekonomický.
Jenže v naprosto neschopném babišistáně celém naopak se ty povolenky zase investují do uhlí, prostě jak v Kocourkově...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

30.8.2021 14:51 Reaguje na Pavel Hanzl
asi ekonom nebudete
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.8.2021 20:58 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ale ty povolenky ekonomové vymysleli, proto to funguje...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

31.8.2021 06:13 Reaguje na Pavel Hanzl
asi jste nepochopil, že ty povolenky zaplatíme 3x ale hlavně, že cirkus jede a bída zpívá
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.8.2021 10:27 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Pokud jsme hlupáci, platíme jak mourovatí, tento svět není stavěn pro blbý...
Odpovědět
kk

karel krasensky

31.8.2021 11:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak to už tu dlouho nemáš co pohledavát
Odpovědět
VK

Václav Kain

30.8.2021 15:59
Kdo tuhle zlodějnu nazvanou emisní povolenky vymyslel a kdo určuje jaká bude cena za tunu?Proč vůbec máme poslouchat nějakého cizáka?
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

30.8.2021 17:13 Reaguje na Václav Kain
Je to mechanismus EU, jak regulovat emise CO2 a dobrati se lepších zítřků v budoucnu. Bohužel na tomto trhu existují i spekulanti, kteří zde investují volné peníze, a spekulují, že za povolenky později dostanou of firem více.
Je to jako se vstupenkami na fotbal, tam se také vstupenky přeprodávájí, ale regulace prodeje fotbalových vstupenek je o něco lépe ošetřena, než u těch povolenek. U vstupenek dostanete prostě šanci si koupit jen 2-4-10 vstupenek na osobu.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.8.2021 17:20 Reaguje na Katka Pazderů
takže šmelina, posvěcená Bruselí
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.8.2021 21:00 Reaguje na smějící se bestie
Jakákoliv burza, jakýkoliv obchod je pro vás prostě šmelina, prostě komunismus v praxi....
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

31.8.2021 06:16 Reaguje na Pavel Hanzl
kolik toho víte o investicích na burzách? zkusím říci jen to, že spekulace jsou podstatně výnosnější než nějaké komodity. Když jde něco spekulovat, tak se to taky děje a pokud nějakému papíru dáte globální či regionální obchodovatelnost jako cenině, bylo by přece blbé, to nevyužít...on to někdo nakonec zaplatí, že
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.8.2021 10:30 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Přesně naopak, právě burza a volný trh drží trvale ceny na vyrovnané výši tak, aby producent mohl žít a kupující nevykrvácel.

Nikdo nikdy nevymyslel lepší systém, všechny pokusy o direktivní určení jakékoliv ceny skončily špatně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.8.2021 10:32 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Co víte o investicích na burze. Zcela evidentně kulový....
Odpovědět
kk

karel krasensky

30.8.2021 17:25 Reaguje na Katka Pazderů
Nic ve zlém,ale na ty lepší zítřky rychle zapomente.Zkuste si na muj příspěvek vzpomenout za 5-10 let
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

31.8.2021 06:18 Reaguje na karel krasensky
doufám, že za tu dobu bude Brusel minulostí...je to vna palici jakýmkoliv způsobem s nimi koexistovat. Jeden větší psychopat, než druhý
Odpovědět
kk

karel krasensky

31.8.2021 07:01 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Byli jsme R-U-není.Byli jsme německý protektorát-není.Byli jsme RVHP-není.Byli jsme Československo-není.Jsme EU-nebude
Odpovědět
kk

karel krasensky

30.8.2021 18:02 Reaguje na Katka Pazderů
Milá Katko popíšu vám ty váše světlé zítžky EU.Asi takhle.Při porodnosti uprchlíku a lidí,kteří stále příchazejí do tzv.starých zemí EU se v horizontu nějakých dvaceti let stanou z Německa,Francie a dalších zemí muslimské země.Dojde tam k poklesu životní urovné,zastaví se pokrok,nově technologie a stanou se z nich velké,ale bezvýznamné chudé země,které navíc nemají vlastní ropu,plyn.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.8.2021 21:04 Reaguje na karel krasensky
Tohle nám komunisti vykládali už od Leninových dob a stalo se co? Přesný opak, jak dycky.

Imigranti mají v Evropě daleko menší porodnost a přichází jich naprosté minimum, takže obyvatel EU nepřibývá (spíš ubývá).

A taky multikulti země jsou nejvyspělejší a nejbohatší (USA, Británie, Holandsko, Belgie, Dánsko atd. atd.).
A taky Česko prosperovalo velmi dobře v době, kdy bylo sině multikulti.....a co dnes???
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist