Češi loni odevzdali přes 27 000 tun elektrozařízení, o šestinu více oproti 2021
"Vysloužilé elektrospotřebiče jsou pro domácnost stejná zátěž jako každé jiné harampádí, které se doma zbytečně hromadí. V některých případech může být takové skladování přinejmenším nerozumné až rizikové. Vzhledem k mnoha využitelným i nebezpečným materiálům musejí být vysloužilé elektrospotřebiče řádně recyklovány, aby se maximum využitelných surovin dostalo znovu do oběhu, čímž se šetří přírodní zdroje," řekl člen předsednictva společnosti REMA Systém David Chytil.
Lidé mohli vysloužilé elektrospotřebiče, jako například pračky, lednice, televizory, počítače či tiskárny, odevzdat na jednom z více než 20 000 míst sběrné sítě zpětného odběru společnosti. Podle Chytila se ale o rekordní výsledky loňského roku zasloužily především obce a firmy. Domácnosti naopak podle člena předsednictva společnosti REMA Systém Ondřeje Rybyšara odevzdaly vysloužilých elektrospotřebičů méně, nejspíš z důvodu současné ekonomické situace.
"Je tu šance, že lidé budou i do budoucna využívat spotřebiče déle a zeslábne trend morálního zastarávání. Vždyť například mobilní telefon zvládne dobře sloužit i šest let, lidé jej však běžně obměňují po dvou až třech letech – třeba jen kvůli tomu, že daný model vyšel z módy," sdělil Rybyšar.
Vedle míst sběrné sítě si lidé mohou nechat spotřebiče odvézt přímo ze svého domu. Společnost totiž poskytuje službu s názvem Buď líný, díky které odpad zadarmo odveze v případě, že jeho hmotnost přesahuje deset kilogramů.
Společnost REMA Systém patří mezi tři nejvýznamnější české kolektivní systémy sběru odpadních elektrozařízení, zpětný odběr a recyklaci organizuje od roku 2005. Společnost se také angažuje v osvětě o třídění elektrozařízení, například skrze volně dostupný vzdělávací program Odpad není k zahození.
reklama