https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesi-loni-odevzdali-pres-27.000-tun-elektrozarizeni-o-sestinu-vice-oproti-2021
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Češi loni odevzdali přes 27 000 tun elektrozařízení, o šestinu více oproti 2021

14.4.2023 00:59 | PRAHA (ČTK)
Elektroodpad
Elektroodpad
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Češi loni odevzdali přes 27 000 tun vysloužilých elektrozařízení prostřednictvím sběrné sítě společnosti REMA Systém, což představuje stejnou hmotnost jako 120 pražských Petřínských rozhleden. Zároveň jde o rekordní výsledek, uvedla společnost. Češi podle ní dodali přibližně o šestinu více nepotřebných elektrospotřebičů než v roce 2021.
 

"Vysloužilé elektrospotřebiče jsou pro domácnost stejná zátěž jako každé jiné harampádí, které se doma zbytečně hromadí. V některých případech může být takové skladování přinejmenším nerozumné až rizikové. Vzhledem k mnoha využitelným i nebezpečným materiálům musejí být vysloužilé elektrospotřebiče řádně recyklovány, aby se maximum využitelných surovin dostalo znovu do oběhu, čímž se šetří přírodní zdroje," řekl člen předsednictva společnosti REMA Systém David Chytil.

Lidé mohli vysloužilé elektrospotřebiče, jako například pračky, lednice, televizory, počítače či tiskárny, odevzdat na jednom z více než 20 000 míst sběrné sítě zpětného odběru společnosti. Podle Chytila se ale o rekordní výsledky loňského roku zasloužily především obce a firmy. Domácnosti naopak podle člena předsednictva společnosti REMA Systém Ondřeje Rybyšara odevzdaly vysloužilých elektrospotřebičů méně, nejspíš z důvodu současné ekonomické situace.

"Je tu šance, že lidé budou i do budoucna využívat spotřebiče déle a zeslábne trend morálního zastarávání. Vždyť například mobilní telefon zvládne dobře sloužit i šest let, lidé jej však běžně obměňují po dvou až třech letech – třeba jen kvůli tomu, že daný model vyšel z módy," sdělil Rybyšar.

Vedle míst sběrné sítě si lidé mohou nechat spotřebiče odvézt přímo ze svého domu. Společnost totiž poskytuje službu s názvem Buď líný, díky které odpad zadarmo odveze v případě, že jeho hmotnost přesahuje deset kilogramů.

Společnost REMA Systém patří mezi tři nejvýznamnější české kolektivní systémy sběru odpadních elektrozařízení, zpětný odběr a recyklaci organizuje od roku 2005. Společnost se také angažuje v osvětě o třídění elektrozařízení, například skrze volně dostupný vzdělávací program Odpad není k zahození.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

14.4.2023 07:37
To je sice dobře, nicméně co se s ním stalo? Kam se odvezlo? Asi do Afriky?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist