https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ceska-mesta-jsou-na-cele-zebricku-mnozstvi-pervitinu-ve-splascich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Česká města jsou na čele žebříčku množství pervitinu ve splašcích

9.3.2018 06:40 | LISABON (ČTK)
Studii odpadních vod provádí EMCDDA už od roku 2011. Zpočátku vědci sledovali splašky z tří českých měst, kromě Brna a Českých Budějovic také z Prahy. Hlavní město se v letech 2012 a 2013 dostalo dokonce na první místo žebříčku s pervitinem. Od roku 2014 ale Praha už na seznamu vybraných měst, jejichž splašky vědci analyzují, není. Zůstalo jen Brno a České Budějovice na třetí a čtvrté příčce na žebříčku vybraných měst. Nejvyšší obsah pervitinu na počet obyvatel našli vědci ve splašcích Saské Kamenice (Chemnitz), která leží asi 35 kilometrů od české hranice. / Ilustrační foto
Studii odpadních vod provádí EMCDDA už od roku 2011. Zpočátku vědci sledovali splašky z tří českých měst, kromě Brna a Českých Budějovic také z Prahy. Hlavní město se v letech 2012 a 2013 dostalo dokonce na první místo žebříčku s pervitinem. Od roku 2014 ale Praha už na seznamu vybraných měst, jejichž splašky vědci analyzují, není. Zůstalo jen Brno a České Budějovice na třetí a čtvrté příčce na žebříčku vybraných měst. Nejvyšší obsah pervitinu na počet obyvatel našli vědci ve splašcích Saské Kamenice (Chemnitz), která leží asi 35 kilometrů od české hranice. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na třetím a čtvrtém místě se umístily České Budějovice a Brno v žebříčku vybraných evropských měst, u kterých vědci zkoumali obsah pervitinu v odpadních vodách na počet obyvatel. Podle studie Evropské monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) se z šesti desítek zkoumaných evropských měst nejvíc zbytků této syntetické drogy na počet obyvatel nachází v kanalizaci Saské Kamenice (Chemnitz) a Erfurtu. Do první desítky se dostala i německá města Drážďany a Norimberk, která leží u českých hranic, ale například i Bratislava.
 

Studie agentury EMCDDA se věnovala analýze odpadních vod v šesti desítkách vybraných měst po celé Evropě. Vědci ve vzorcích z loňského roku hledali zbytky kokainu, amfetaminu, metamfetaminu, který je v Česku znám pod jménem pervitin, a drogy MDMA prodávané na černém trhu jako extáze. Všechny čtyři tyto drogy mají stimulační účinky, kromě kokainu jsou všechny syntetické.

Třetí a čtvrtou příčku na žebříčku vybraných měst, v jejichž odpadních vodách jsou zbytky pervitinu na počet obyvatel nejvyšší, obsadily České Budějovice a Brno. Na šesté příčce se umístila Bratislava, na jedenácté Piešťany. Dvě česká a dvě slovenská města za sebou tak nechala i evropské metropole, jako je Curych, Barcelona, Helsinky či Berlín.

Nejvyšší obsah pervitinu na počet obyvatel našli vědci ve splašcích Saské Kamenice (Chemnitz), která leží asi 35 kilometrů od české hranice. Na druhém místě se umístil Erfurt, hlavní město německé spolkové země Durynsko, na pátém Drážďany, na sedmém Norimberk a na desátém Magdeburk. V první desítce měst s nejvyšším obsahem pervitinu v odpadních vodách na počet obyvatel se tak objevilo hned pět německých měst, která leží nedaleko českých hranic. Právě z českých varen se do Saska, Bavorska a dalších přilehlých spolkových zemí podle policie pervitin - známý v Německu jako crystal meth - dostává.

Studii odpadních vod provádí EMCDDA už od roku 2011. Zpočátku vědci sledovali splašky z tří českých měst, kromě Brna a Českých Budějovic také z Prahy. Hlavní město se v letech 2012 a 2013 dostalo dokonce na první místo žebříčku s pervitinem. Od roku 2014 ale Praha už na seznamu vybraných měst, jejichž splašky vědci analyzují, není. Zůstalo jen Brno a České Budějovice. Metropole Jihočeského kraje byla v první trojici měst s nejvyšší koncentrací pervitinu ve splašcích na počet obyvatel v posledních sedmi letech pokaždé - s výjimkou roku 2014, kdy vědci město do výzkumu nezahrnuli.

Za nový trend, který lze pozorovat na základě aktuální studie, vědci označili fakt, že na rozdíl od předchozích let, kdy se zbytky pervitinu v odpadních vodách objevovaly převážně v Česku a na Slovensku, se tato syntetická droga nyní rozšířila i do Německa, na sever Evropy a dokonce i na Kypr. Obě sledovaná kyperská města skončila v první patnáctce.

Na čele žebříčku měst, jejichž splašky obsahovaly loni na počet obyvatel nejvíce kokainu, skončila Barcelona. Přední příčky v tomto případě obsadila především města na západě a jihu Evropy. Brno a České Budějovice skončily až na posledních místech. Nejvyšší koncentrace amfetaminů na počet obyvatel vědci naměřili z vybraných měst v nizozemském Eidhovenu. Také v případě této syntetické drogy česká města obsadila příčky ve spodní části žebříčku. Poslední sledovanou látku, extázi, obsahovaly v nejvyšší míře splašky z Amsterodamu. Brno obsadilo v tomto případě 21. a České Budějovice 37. příčku z šesti desítek sledovaných měst. Moravská metropole tak předběhla například i Brusel, Frankfurt nad Mohanem či Oslo.

Studie EMCDDA se zabývala také tím, v jakých dnech se drogy ve splašcích objevují nejčastěji. Zatímco například amfetamin se podle výsledků analýz užívá po celý týden zhruba stejně, v případě extáze - označované také za taneční drogu - lze sledovat výrazný nárůst koncentrace ve splašcích o víkendu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist