https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesko-v-bruselu-opet-vyzvalo-k-zakazu-klecovych-chovu-drubeze-v-eu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Česko v Bruselu opět vyzvalo k zákazu klecových chovů drůbeže v EU

10.12.2024 19:20 | BRUSEL (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Preston Keres / U.S. Department of Agriculture / Flickr.com
Česká republika při jednání v Bruselu opět vyzvala ostatní členské státy Evropské unie k zákazu klecových chovů drůbeže. Českým novinářům to řekl ministr zemědělství Marek Výborný, který se v belgické metropoli účastnil dvoudenního zasedání unijních ministrů. V Česku začne zákaz platit v roce 2027, ostatní země to zatím příliš neřeší.
 
Dvoudenní jednání unijních ministrů zemědělství bylo velmi nabité, jedním z diskutovaných témat byly i dobré životní podmínky zvířat. "Za Českou republiku jsme zdůraznili, že pokud se máme bavit skutečně poctivě a spravedlivě o pohodě zvířat, tak je potřeba harmonizovat některá opatření, která Česká republika již učinila, a to je například konec klecového chovu nosnic," uvedl Výborný. "My ho máme schválený k roku 2027, zbytek Evropy se tak trochu tváří, že se ho to netýká. To my nepovažujeme za fér," dodal.

Další nyní projednávané pravidlo se týká přepravy hospodářských zvířat. "Toto téma je pro nás velmi zásadní. Jsme významným exportérem hovězího dobytka, a pokud by připravované nařízení znamenalo de facto znemožnění exportu, tak by to mělo velký dopad pro celý sektor živočišné výroby v České republice," uvedl český ministr. "Zopakovali jsme naše argumenty, aby se znovu otevřelo téma teploty při exportu zvířat i otázka povinných zastávek. Jsou to věci, které považujeme za nedodiskutované a bude se jimi opět zabývat polské předsednictví," dodal Výborný.

Česku například vadí, že Evropská komise navrhla mimo jiné zkracování maximální doby převozu na jatka. A například v době, kdy teploty překročí 30 stupňů Celsia, by se podle návrhu zvířata směla převážet jen v noci.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (47)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

10.12.2024 19:42
Doufám, že si konečně Výborný uvědomí, že být papežštější než papež se většinou nevyplácí a zde vidí v přímém přenosu, jak nás ostatní státy EU mají na háku.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

12.12.2024 09:43 Reaguje na pavel peregrin
Je to přesně tak, jak už tomu bylo s chovem kožešinových zvířat.
Prostě jsme chtěli být příkladem a zůstali jsme v tom téměř sami.
U klecových chovů, kterým sice nefandím, ale plně je chápu jako
zdroj zdravotně nezávadných vajec za relativně nízké ceny, chci
pouze dodat, že jsem slyšel, že naše rušené klece koupil polský
farmář, který nyní vejce prodává k nám a naši lidé je v Polsku
kupují za více než výhodné ceny. Když se ho ptali, zda se nebojí
zrušení i v Polsku, tak řekl, že TAKI GLUPKI JAK U VAS NĚMAMY
(takové hlupáky jako u vás nemáme), čímž myslel naši vládu a parlament. I to něco vypovídá, co si o našich politicích myslí
logicky uvažující lidé.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

12.12.2024 15:23 Reaguje na Břetislav Machaček
Potkal jsem se i s kolegou z Polska,chov dojnic.Palec nahoru,vynikající.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

10.12.2024 19:59
Jinde vědí, že slepice v klecovém chovu je zdravější a více v pohodě, což se projevuje i v počtu vajec.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

11.12.2024 07:29 Reaguje na Richard Vacek
Máte pravdu,toto ví každý drůbežář.
Odpovědět
Pe

Petr

11.12.2024 10:10 Reaguje na Richard Vacek
Když vás přikoveme k veslu a za vámi bude dozorce s bičem, tak budete veslovat mnohem déle a usilovněji. Jistě tedy budete zdravější a víc pohodě, když tak krásně veslujete.
Odpovědět
Pe

Petr

11.12.2024 10:12 Reaguje na Petr
A toto ví každý kapitán galéry.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

11.12.2024 11:07 Reaguje na Petr
Vnášíte lidské myšlení do zvířecí říše. Té slepici je úplně jedno, zda je v kleci či ve volném chovu, pouze ta snůška v kleci je větší.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

11.12.2024 11:12 Reaguje na pavel peregrin
Ona je dnes vůbec móda zlidšťovat chování a pocity zvířat. Nikdo neříká, aby se zvířata týrala, to jistě ne. Ale všechno má své hranice. Pokud se o zvíře dobře starám, má kvalitní krmivo, má suchou podestýlku a vodu, je to v pořádku a stačí to. Filozofovat o slepičí duši postrádá smysl.
Odpovědět
Pe

Petr

11.12.2024 11:23 Reaguje na pavel peregrin
Galejníkovi také stačí kvalitní krmivo, voda a suchá podestýlka, a je to v pořádku a stačí to. A jak pěkně vesluje. Filozofovat o duši galejníka postrádá smysl. Je tam od toho, aby co nejvíc vesloval.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

11.12.2024 11:40 Reaguje na Petr
Je tam malý rozdíl, je to člověk a slepice.
Odpovědět
Pe

Petr

11.12.2024 11:47 Reaguje na pavel peregrin
V čem vidíte rozdíl?
A u slepice to není o duši, ale o její přirozenosti. Je to hrabavý pták, má přirozenou potřebu běhat, hrabat, hřadovat. Ne být v kleci bez možnosti pohybu. Odkud berete přesvědčení, že jí to stačí a je to tak v pořádku? Že snáší vejce? Galejník taky vesluje, a přesto už začínáte mít dojem, že je na tom něco nedobře.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

11.12.2024 12:25 Reaguje na Petr
Snad právě proto člověk domestikoval úspěšně slepici a ne orla. Protože v zajetí dobře prospívá.
Za chvíly budou aktivisté protestovat proti tomu, že jsou slepice na dvorku proti své vůli kohoutem znásilňovány. Stačí, když se chvíli koukáte, jak se snaží před kohoutem utéci, ale kohout má delší nohy.
Odpovědět
Pe

Petr

11.12.2024 11:54 Reaguje na pavel peregrin
Třeba nejste tak úplně bez empatie, když vás galejník zarazil. Galejník, slepice, půda...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

11.12.2024 13:13 Reaguje na Petr
Bez empatie nejsem, ale také nejsem bez zdravého rozumu. A ten jasně říká, že nelze ztotožňovat zvířata s člověkem. A odkud beru to přesvědčení?
Podívejte, pokud budete dítě vychovávat od mala ve špíně, budete ho tlouct a nadávat, ale dáte mu občas najíst a to dítě nic jiného nepozná, tak si bude myslet, že je to tak správně. Tedy ono o tom vůbec nebude přemýšlet, protože nic jiného nepoznalo.
Ale to je hodně s nadsázkou a tím není řečeno, že by ty slepice někdo týral. Pouze se vám snažím vysvětlit, že záleží na tom, jak to od počátku nastavíte a pak je to úplně jedno, jakou kdo má přirozenost. A samozřejmě, kdo poznal něco jiného, bude se pozastavovat nad tím, jak je možné, že... ale ten koho se to týká, ať dítě či slepice, budou spokojeni a vy si nad tím ukroutíte hlavu.
Odpovědět
Pe

Petr

11.12.2024 15:03 Reaguje na pavel peregrin
Ne, vůbec není jedno jakou kdo má přirozenost. Zkuste třeba kotě odmala krmit trávou. Nic jiného nepoznalo, tak by to mělo být správně a v pořádku. Ale nebude. A muselo by to tak být i u rostlin. Vodní rostliny pěstovat v květináči a opačně. U polních plodin zrovna tak. Ale ani to nejde. Ani u lidí to nejde.
Odpovědět
Pe

Petr

11.12.2024 15:38 Reaguje na Petr
Jako zemědělec víte velmi přesně jaké jsou nároky a přírozené potřeby jednotlivých plodin. A že v jiných porostou buď blbě, nebo třeba i vůbec, a nikdy by vás nenapadlo to zkoušet. Přirozenost nejde obejít, jen respektovat, nebo využívat.
Odpovědět
Pe

Petr

11.12.2024 15:23 Reaguje na pavel peregrin
Například z vás houslový virtuoz nikdy nebude. Protože přirozenost říká něco jiného.
Odpovědět
Pe

Petr

11.12.2024 15:28 Reaguje na pavel peregrin
A u zvířat je toto ještě mnohem silnější. Člověk dokáže svůj život vědomě ovládat a přízpůsobovat se, získané schopnosti, dovednosti a zkušenosti silně převažují nad těmi vrozenými. Ale u zvířat je celý život striktně řízen instinkty a vrozenými vlastnostmi, a jen z malé části získanými zkušenostmi a dovednostmi. A ty instinkty a vrozené chování nelze potlačit a změnit ani tím, že se o to budete snažit od samého počátku.
Odpovědět
Pe

Petr

11.12.2024 15:33 Reaguje na Petr
Existuje mnoho pokusů a příkladů zkoušet divoké zvíře ochočit a chovat v zajetí jako domácího mazlíčka. U některých zvířat to jde víc, u některých míň, ale v podstatě u všech dříve či později narazíte na nějaký limit daný jeho přirozeností. A vůbec není výjimkou, že několikaletý mazlíček najednou svého chovatele zraní, nebo i zabije.
Odpovědět
Pe

Petr

11.12.2024 15:57 Reaguje na Petr
Ostatně, máme tu v diskuzi i veterináře, který by měl velmi dobře znát přirozené potřeby zvířat, schopnost zvířat akceptovat podmínky jiné, i reakce zvířat na podmínky nevyhovující.
Dokonce existuje i veterinární přísaha, něco jako profesní čest: "Veterinární přísaha jest slibem, který zavazuje zvěrolékaře, aby chránili zdraví a dobré životní podmínky všech zvířat."
Ale kdo by se dnes zabýval nějakými sliby.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

11.12.2024 16:00 Reaguje na Petr
Jste mimo.Veterinář.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

11.12.2024 13:14 Reaguje na Petr
A když onemocníte? Hubíte bakterie a viry léky? Fuj nelido. Mají taky duši?
Odpovědět
Pe

Petr

11.12.2024 15:06 Reaguje na Slavomil Vinkler
Kde mluvím o duši? Nikde. To peregrin, já ne. Asi neumíte číst.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

11.12.2024 17:52 Reaguje na Petr
Ptám se vás.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

11.12.2024 15:58 Reaguje na Petr
Pěkně plkáte.
Odpovědět
Pe

Petr

11.12.2024 20:36 Reaguje na Emil Bernardy
A že vy nikdy nenapíšete svůj názor a nepopíšete jak je to podle vás.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

12.12.2024 08:33 Reaguje na Petr
Člověče,na co názor?Na plky laiklů?Vystudujte chov drůbeže,pracujte v oboru a za pár let pohovoříme.Já jsem pracující důchodce.Co děláte Vy celý den,asi.Studium,práce či rodina asi ne.To byste nestíhal.
Odpovědět
Pe

Petr

12.12.2024 09:06 Reaguje na Emil Bernardy
Vy jen vykřikujete hloupá hesla a vyhýbáte se vlastním názorům a argumentaci. Bojíte se, že se profesně znemožníte?
Odpovědět
Pe

Petr

12.12.2024 09:12 Reaguje na Emil Bernardy
A ne, nepotřebuji váš názor na můj, ten už jste velmi odborně vyjádřil (plky), ale na téma, o kterém to tu je. A ne kvůli mně nebo sobě, ale pro obecné poznání. To je přece smysl diskuze - přinášení argumentů, důkazů, názorů, myšlenek a nových směrů. Napsat plky, blábol, nesmysl, to přece není diskuze, to je jen ukázka omezenosti autora.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

12.12.2024 09:38 Reaguje na Petr
Neodpověděl jste.
Odpovědět
MM

Milan Milan

10.12.2024 20:48
Česko požádalo??? Nějak nevím, že by se o tom vedla nějaká veřejná debata. Nebo jo? Spíše by byl zajímavý třeba provést testík, co ví třeba vystudovaný teolog o slepicích a chovu v klecích?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.12.2024 20:27
Trtr (tradiční troll) opět "válcuje" svými pseudoargumenty "zbytek světa". Dnešní nosnice jsou po mnoho generací chovány v klecích, takže jsou na tyto minimalistické podmínky fyziologicky adaptovány. Základ tohoto přizpůsobení je v chovech, a to v zimním období, kdy bývalo i více než metr sněhu po dobu několika měsíců. Proto byly jen v kurníčku, podřimovaly a občas si něčeho zobly. Hrabat nemohly, nikdo jim žížaly nezpřístupnil. Kravka rovněž přestála zimu ve chlévě, pastvu neviděla téměř půl roku. Prasátku stačily tři metry čtvereční k plné spokojenosti. Je to zdánlivý "kriminál", avšak zvířata byla spokojená, sytá, v bezpečí, úspěšně se množila a prospívala.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

12.12.2024 08:43 Reaguje na Karel Zvářal
Samozřejmě.Před pár roky v mém okolí producent vajec zkusil venkovní chov nosnic.Někde mezi halami.No a světe div se,tuberkuloza,salmonella... přirozeně.Nějak už se zapomnělo na ochranu konzumenta před infekcemi,které mohou kosit děti,seniory a nemocné osoby.A byly,hodně,toto pamatujeme.Toto se za minulých snad 70let hodně změnilo ,k lepšímu.Pane Karle,problém je v tom,že tu diskutují věci znalí se sebevědomými až drzými laiky.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.12.2024 10:10 Reaguje na Emil Bernardy
A to byste koukal, kolik by ti laikové nabrali lajků v porovnání s Vámi. Z takových žvanilů se rekrekrutují guruové přivazovačů ke stromům, zastavení rypadla, provozu letiště... Ano, ochrana spotřebitele v první řadě, ale i samotných slepic, neb když propukne nákaza, jde do kafiny často celý chov. A tam už o ekonomice či "právech zvířat" těžko někdo bude argumentovat.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

12.12.2024 13:11 Reaguje na Karel Zvářal
Odborníci zajistili pro obyvatelstvo dostatek dostupných a zdravých potravin,kde je vděk .... ?
Budou diskuze o nedostupnosti kohouta slepici,její sexuální abstinenci a neukojení mateřství s hejnem kuřat..... nevím jak Vy,ale tuto grotesku potkávám jen na netu,v reálném životě jsem to snad neviděl.Berme to jako komické rozptýlení.Až na to,že občas se podaří"pražákům"/termín Zdeňka Svěráka/prosadit kraviny.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.12.2024 14:56 Reaguje na Emil Bernardy
Jsem pro souběžný provoz obou technologií, s tím, že se po určité době vyhodnotí. Pán tam opakovaně připomíná, že v tom megahejnu má slepice větší stres, než ve skupině po deseti, čímž narůstají ztráty.

https://www.youtube.com/watch?v=7DtzWSeh1Rw
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

13.12.2024 08:06 Reaguje na Karel Zvářal
:-) to megahejno je určitě menší,než Praha.A klec je garsonka tamtéž.Souběžný provoz a stejný trh ? Do toho se může pustit jen neznalý,přeci.
Pěkný den.
A díky všem za pokec s normálními lidmi.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.12.2024 14:31 Reaguje na Emil Bernardy
Níže se o tom zmiňuji, že by mě zajímalo, kolik těch "šťastnějších"=dražších vajec ekologisté koupí, nebo dají přednost levnějším, dovezeným. Je něco jako přechodné období, kdy se oba koncepty mohou porovnávat. Přejít striktně na jednu technologii nemusí být vždy odpovědné (salmonela, a tak...).
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

12.12.2024 10:11 Reaguje na Karel Zvářal
Já sice chovám slepice v zatravněných výbězích, které střídám kvůli
regeneraci trávy a omezení zamoření půdy trusem, ale klecové chovy
chápu, pokud splňují hlavní požadavky pro zvířata. Hlavní je pestrá
potrava, kterou sice nahrazují granule, ale obsahují vše potřebné
nejen pro snůšku, ale i pro život slepic. Druhým kladem je teplota
potřebná pro pravidelnou snůšku bez výkyvů, které přináší počasí
u venkovních chovů. Dalším kladem je izolace od chorob, kterým se
u venkovních chovů nedá vyhnout. Nemohu zaručit, že mi je nenakazí
volně žijící ptáci už pouze trusem při přeletu nad výběhem a nebo
přes vodu v potoce ze kterého slepice pijí. Zatím se mi problémy
vyhýbají ALE ??? Možná mne jednou od chovu odradí ptačí chřipka
stejně, jako kdysi od chovu králíků králičí mor (plicní embolie).
Takže sice po pravdě klecím moc nefandím, ale považuji je za zlo,
které přináší současná doba, kde je utopií zásobit miliardy lidí
vejci z volných chovů. To uvádím přesto, že považuji i slepice
za tvory, kteří mají rozum, cit a umí vyjádřit k chovateli třeba
náklonnost. A není to vždy podmíněno pouze nabídkou potravy. Je
zajímavé, když se posadím na zahradě a slepice mne obklopí, sednou
si taky a některé vyžadují dokonce pohlazení. A nejsou to pouze
slepice. Nezapomenu na krávy, ovce, kozy a dokonce čuníka, kteří
vyžadovali drbání a hlazení. Toho se bohužel zvířata z velkochovů
nedočkají, ale to chápu taky, když se dnes nedočkají pohlazení ani některé děti od svých pokrevních rodičů. Nyní mne čeká utracení
tří tříletých! slepic a i když nejsem změkčilý, tak to neustále
odkládám, protože mi je líto těch oddaných tvorů, kteří za mnou
běhají jako pes a věří, že jim ode mne nic zlého nehrozí. Ale takový už je život chovatele, že pomáhá zvířeti k životu a taky
mu ukončí život.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.12.2024 10:18 Reaguje na Břetislav Machaček
Klecové chovy mají do přirozenosti daleko, je možné na ně pohlížet jako na "nutné zlo", avšak jasně zdůvodnitelné. Tak jako medvědice vydrží celou zimu v brlohu téměř nehnutě, k tomu ještě kojí narozená medvíďata, vydrží i klecové slepice svůj osud. Prostě tak jako jinde platí, že každé omezení má svá pro a proti, zde je prioritou zdraví obyvatelstva i samotného chovu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.12.2024 10:26 Reaguje na Karel Zvářal
A celkem by mě zajímala anketa, kolik těch propagátorů podestýlkových vajec je také (dražší) kupuje. Tady bych si na výsledek příliš nevsadil...
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

12.12.2024 15:35 Reaguje na Břetislav Machaček
:-)))) utracení tří slepic,to znám.Slepice jsou fajn.Každý chovatel zvířat potravinových si toto musí vyřešit.
Mám tu mlaďíky co se dali do chovu ovcí,zabíjet nechtěli!!!!,než mít pár stárnoucích kastrátů,tak alespoň jehňata prodávají,oni se k uzeninám dopracují.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.12.2024 09:14 Reaguje na Emil Bernardy
Znám lidi, kteří se k tomu nedopracovali nikdy a raději zvířata darovali, nebo prodali, aby neviděli,
co se s nimi stane. Je to jako u těch ochranářů,
kteří nevidí utrpení ovce napadené vlky, když umírá
s vyhřezlými vnitřnostmi, protože pro ně je vlk
ikona, která může vše a možná vy mu obětovali i tu
Karkulku, když to není jejich dcera. Co oči nevidí,
to srdce nebolí a platí to i pro umírání lidí, když
je druzí odloží umřít často o samotě na LND. Je to
o tom, že si namlouváme, že jiní to udělají lépe, než my. Včera měla Jílková pořad o vánočních kaprech a hezky se tam ukázalo, že ochranářům vadí zabíjení
na veřejnosti a nebo i doma, ale nevadí jim zabití
někde ve zpracovně, kde zákazník to zabití nevidí.
Je to vyhýbání se realitě všedních dnů a to ve všem,
co nás obklopuje.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.12.2024 09:16 Reaguje na Břetislav Machaček
opravuji vy na by ve větě o Karkulce.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

13.12.2024 11:37 Reaguje na Břetislav Machaček
Zvířata jsou má práce a tak musím zvládnou vše od porodu až po konec jejich života.Řeznickou práci jsem se naučil jako dorostenec po zemřelém dědečkovi,babička chovatelka byla.A táta se dal na chov králíků až v důchodu,pracoval hooodně dlouho.Je to tak jak píšete.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

14.12.2024 13:37 Reaguje na Břetislav Machaček
Tak se ještě přidám.Znám také řezníky.Samozřejmě.Svou práci vykonávají dobře.Je dobré vědět,že to jsou i chovatelé,skotu nebo psů a kočiček,a svou někdy nebezpečnou práci dělají s velkým ohledem na porážená zvířata.
Tyto lidi mám v úctě.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist