Českou lesní kalamitu mají vyřešit stromky z Číny
„Charakter našich školek není připravený na tak masivní kalamitu. Vlastně na žádnou kalamitu,“ říká tiskový mluvčí Největšího státního lesního podniku. Stromků je v nich podle něho poskrovnu. „Ostatně to na vlastní oči vidí každý, kdo do školky vozí děti. Ani větvička. S tím ty lesy nezachráníme.“
Největší státní lesní podnik ale díky svému výzkumnému oddělení našel řešení, jak v dohledné době znovu vybavit české lesy stromy. „Protože les bez stromů není úplně ten pravý les, na jaký jsme zvyklí,“ vysvětluje tiskový mluvčí Největšího státního lesního podniku.
Přečtěte si také |
Expert Sumec promluvil: Konečně je jasno, co otrávilo ryby v Bečvě!„Ukázalo se, že Čína je schopna dodat stromy. Množství záleží na požadované kvalitě,“ vysvětluje tiskový mluvčí. „Můžeme si objednat velmi kvalitní, realistické stromy, ale těch za tu cenu bude jen pár. Anebo si můžeme objednat neomezené množství strašně nekvalitního šuntu. Což nejspíš uděláme, protože dva stromy, to furt není les,“ objasňuje tiskový mluvčí.
Investigativním novinářům se podařilo získat objednávku na první dodávku stromků, která je ale v čínštině. Podle tří dotázaných sinologů se zdá, že došlo k fatálnímu omylu. Strojový překlad nabídky čínského dodavatele zřejmě nepřesně přeložil umělý vánoční stromek a čeští lesníci si tohoto významového posunu nevšimli.
„Ne, všimli,“ reaguje na dotaz tiskový mluvčí Největšího státního lesního podniku. „To je záměr. Umělý stromek nemusíte zalévat, ani se o něj starat, nehrozí škody okusem, stromek díky svému materiálu vydrží několik generací, takže je to trvale udržitelné, čili umělé stromky mají jen samé výhody.“
„My navíc objednáváme stromky se stojánkem, takže odpadne i to úmorné vysazování, ze kterého bolí záda,“ říká tiskový mluvčí Největšího státního lesního podniku. „Jen ještě nevíme, jestli pořídit i stromky, které na sobě mají světýlka. V ceně rozdíl není. Ale nevíme, jestli máme dost prodlužek,“ dodává tiskový mluvčí.
Přečtěte si také |
Revoluční lapač na kůrovce funguje bezchybně jen v laboratoři. V přírodě ho zneužívají trampovéOchráncům přírody z Hnutí Vzpruha se to nějak nezdá. „Nějak se nám to nezdá,“ říká konkrétně jejich lesní expert. Záměr podle něho vyvolává celou řadu otázek. „Třeba kam dají všechny ty krabice, v kterých stromky Čína dodá,“ ptá se expert.
„Krabice rozložíme pod ty stromky. Ochráncům přírody řekneme, že je to mulč, to určitě rádi uslyší,“ odbývá kritiku tiskový mluvčí.
„Některé stromky budou hrát i melodie s vánočními motivy. To žádný náš současný strom neumí,“ uzavírá tiskový mluvčí.
Text je aprílový žert.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (17)
Pavel Karel
1.4.2022 08:26Katka Pazderů
1.4.2022 08:34Zbyněk Šeděnka
1.4.2022 15:13 Reaguje na Katka Pazderůvaber
1.4.2022 08:38stejně tak jako minulost ,
ale třeba opět přiletí ufoni, co tady byli při stavbě pyramid a ukáží světu dokumentární video, jak probíhala stavba a seznámí nás s naší historií
Jarka O.
1.4.2022 09:37-Kontrolovat to nepůjdou. Cirkulárně by také šlo poslat krabice zpět výrobci a at on pošle zpět chybějící modulární solárky a baterky. A p. Machu, dejte si mě prosím do pořadníku na světle modrý vánoční stromeček, který by hrál Jingle Bells, vyzvednu na poli 1.12. Děkuji;-)
Milan P.
1.4.2022 09:39s v
1.4.2022 12:41Petr Eliáš
1.4.2022 13:40Zbyněk Šeděnka
1.4.2022 15:08radim buffalo tobias
2.4.2022 07:37Břetislav Machaček
2.4.2022 18:04včelaře kritizoval náhradu lip ve městě nepodařenými kultivary z dovozu.
Bylo mi odpovězeno, že hodně stíní, kořeny zvedají chodníky a vozovky,
větve pádem poškozují pod nimi parkovaná vozidla a lak vozidel poškozuje
medovice z listů a pyl z květů. Načež jsem odpověděl, že jako ideální
vidím ty umělé stromy. Vedoucí mi odvětil, že si nemám dělat legraci
a já mu řekl, že s tím začal on. Naši předci je sázeli, jim nevadily
a pro nás i národní strom je obtížným kusem přírody v betonové džungli.
A to prosím ta diskuse neproběhla na Apríla, ale někdy v lednu.