https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chebsko-znovu-zasahlo-v-noci-zemetreseni-lide-ho-citili
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chebsko znovu zasáhlo v noci zemětřesení, lidé ho cítili

22.5.2018 04:14 (ČTK)
Zřejmě nejsilnější otřes pocítili lidé po pondělních 23:00, jeho epicentrum bylo nedaleko Lubů. Podle automatické lokalizace Evropsko-středozemního seismologického centra (EMSC) dosáhl otřes magnituda 4,1. Automatická lokalizace České regionální seismické sítě uvádí hodnotu ještě o něco vyšší, a to 4,4. Skutečnou sílu odborníci ale následně korigují a bývá většinou nižší. / Ilustrační foto
Zřejmě nejsilnější otřes pocítili lidé po pondělních 23:00, jeho epicentrum bylo nedaleko Lubů. Podle automatické lokalizace Evropsko-středozemního seismologického centra (EMSC) dosáhl otřes magnituda 4,1. Automatická lokalizace České regionální seismické sítě uvádí hodnotu ještě o něco vyšší, a to 4,4. Skutečnou sílu odborníci ale následně korigují a bývá většinou nižší. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Lidé na Chebsku a okolí v noci na dnešek opět zažili zemětřesení. Nejsilnější otřesy přišly před půlnocí a přesáhly magnitudo čtyři, vyplývá z údajů automatických měřicích stanic. Zemětřesný roj trvá na Chebsku dva týdny, zemětřesení z noci na dnešek bylo asi letošní nejsilnější. Záchvěvy mohli cítit lidé na polovině území Česka a zažívali je také v sousedním Bavorsku.
 

Zřejmě nejsilnější otřes pocítili lidé po pondělních 23:00, epicentrum bylo nedaleko Lubů. Podle automatické lokalizace Evropsko-středozemního seismologického centra (EMSC) dosáhl otřes magnituda 4,1. Automatická lokalizace České regionální seismické sítě uvádí hodnotu vyšší, a to 4,4.

"Epicentrum je asi čtyři kilometry od našeho domu. Tentokrát jsem šel raději zkontrolovat, jestli ve zdech nepřibyla nějaká prasklina. Cítili jsme opravdu silné otřesy," řekl Slavomír Kubeš ze Studence na hranici Chebska a Sokolovska.

Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR řekla, že po přepočtení seismologové definovali sílu nejsilnějšího otřesu na 3,8 stupně. "Cítit bylo více, protože epicentrum bylo v nižší hloubce, asi 6,7 kilometru. Ten poslední silnější otřes, který měl sílu 3,4 stupně, byl v hloubce devíti kilometrů," uvedla Doubravová.

Dodala, že v posledních dnech sice otřesy zeslábly a lidé je necítili, ale zemětřesný roj zcela neustal. Seismologové zatím nemají hlášeny škody, lidem cinkaly skleničky nebo padaly knihy nebo obrázky ze zdí.

Na webu EMSC jsou i popisy z okolí epicentra. "Několik otřesů v Lubech. Knihy padaly z police," popsal svědek z Lubů. "Dunění, rychlá silná rána, dunění. Strop mám z dřevěných desek, bylo slyšet silné zapraskání i ze stropu," líčil další z Křižovatky. "Opět výborné cestování s postelí," sdělil svědek z Habartova osm kilometrů od epicentra.

Podle mluvčího krajských hasičů Martina Kasala přijali hasiči na tísňové lince žádosti o informace i radu, jak se chovat. Vyjíždět nemuseli.

Seismolog Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR Josef Horálek uvedl, že otřesy mohli cítit lidé na polovině území Česka, třeba v Plzeňském či Ústeckém kraji, šlo ale i o sever Prahy, třeba Kobylisy. Dodal, že zemětřesný roj je v oblasti výhodou, protože se seismická energie uvolňuje postupně několik dní. "Kdyby se energie uvolnila jednorázově, tak to bude kolem magnituda 4,5 a to už by mělo úplně jiné následky," podotkl.

"Seismické vlny se podobně jako zvukové šíří všemi směry a účinky pak závisejí na síle zemětřesení v ohnisku a vzdálenosti," vysvětlil Tomáš Fischer z Ústavu hydrogeologie PF UK. V hlavním městě se ale projevily nanejvýš cinkáním skleniček. Agentura DPA napsala, že lidé cítili záchvěvy i v Bavorsku, vedoucí seismologického oddělení Geofyzikální observatoře v Fürstenfeldbrucku Jochim Wasserman uvedl, že obdrželi asi 150 hlášení obyvatel o pociťovaných otřesech.

Zemětřesný roj se na Chebsko vrátil 10. května, od té doby se objevují silnější či slabší otřesy. Příčinou zemětřesné činnosti v západních Čechách je patrně zeslabení zemské kůry pod touto oblastí. Takzvané zemětřesné roje, kdy nastávají až tisíce slabších otřesů během dní až měsíců, jsou typické.

Podle Fischera jsou v minulosti registrovány otřesy o podobné síle i na Náchodsku a Ostravsku. "Četnost ale převládá na Chebsku," dodal. Tam byly nejsilnější záchvěvy na přelomu let 1985 a 1986, kdy dosáhly síly až 4,6 stupně a to už vznikaly trhliny ve zdech nebo se hroutily komíny.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist