https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chmu-loni-bylo-vyhlaseno-mene-smogovych-situaci-nez-predloni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČHMÚ: Loni bylo vyhlášeno méně smogových situací než předloni

23.1.2019 16:19 | PRAHA (ČTK)
Smogových situací vyhlášených kvůli koncentraci suspendovaných částic PM10 bylo loni deset, trvaly 775 hodin. Ilustrační snímek.
Smogových situací vyhlášených kvůli koncentraci suspendovaných částic PM10 bylo loni deset, trvaly 775 hodin. Ilustrační snímek.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Foto-Rabe / Pixabay
Loni bylo vyhlášeno 22 smogových situací a čtyři regulace kvůli vysoké koncentraci polétavého prachu (PM10) a přízemnímu ozonu. Vyplývá to z předběžné zprávy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) o kvalitě ovzduší a rozptylových podmínkách za rok 2018. V roce 2017 to bylo 41 varování před smogem a 17 regulací.
 

Smogových situací vyhlášených kvůli koncentraci suspendovaných částic PM10 bylo loni deset, trvaly 775 hodin (zhruba 32 dní), regulace pak 259 hodin (asi 11 dní). Osm smogových situací a všechny regulace se týkaly období od 8. února do 7. března, dvě situace pak října. Vyhlášeny byly na Ostravsku, Karvinsku, Frýdecko-Místecku, Třinecku, ve Zlínském kraji a v zóně Moravskoslezsko.

Smogových situací kvůli přízemnímu ozonu bylo loni 12, měly 378 hodin (zhruba 16 dní), všechny byly vyhlášeny v období od 4. července do 9. srpna v Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji, v zóně Střední Čechy a v aglomeracích Praha a Ostrava/Karviná/Frýdek-Místek, uvádí materiál.

Denní imisní limit prachu o velikosti do deseti mikrometrů byl loni překročen na 42 ze 106 stanic AIM (automatizovaný imisní monitoring), roční limit na třech stanicích. Roční imisní limit prachu do 2,5 mikrometru byl překonán na 12 ze 65 stanic. Limit přízemního ozonu byl pak mezi lety 2016 až 2018 překročen na 34 stanicích ze 69.

Se smogem mají v těchto dnech problémy v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Ve všech byly vyhlášeny smogové situace. V aglomeraci Ostravska, Karvinska, Frýdecko-Místecka a na Třinecku je kvůli znečištění vzduchu vyhlášena regulace. Podniky musejí přijmout opatření, aby ovzduší ještě více neznečišťovaly.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist