ČHMÚ: Loni bylo vyhlášeno méně smogových situací než předloni
Smogových situací vyhlášených kvůli koncentraci suspendovaných částic PM10 bylo loni deset, trvaly 775 hodin (zhruba 32 dní), regulace pak 259 hodin (asi 11 dní). Osm smogových situací a všechny regulace se týkaly období od 8. února do 7. března, dvě situace pak října. Vyhlášeny byly na Ostravsku, Karvinsku, Frýdecko-Místecku, Třinecku, ve Zlínském kraji a v zóně Moravskoslezsko.
Smogových situací kvůli přízemnímu ozonu bylo loni 12, měly 378 hodin (zhruba 16 dní), všechny byly vyhlášeny v období od 4. července do 9. srpna v Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji, v zóně Střední Čechy a v aglomeracích Praha a Ostrava/Karviná/Frýdek-Místek, uvádí materiál.
Denní imisní limit prachu o velikosti do deseti mikrometrů byl loni překročen na 42 ze 106 stanic AIM (automatizovaný imisní monitoring), roční limit na třech stanicích. Roční imisní limit prachu do 2,5 mikrometru byl překonán na 12 ze 65 stanic. Limit přízemního ozonu byl pak mezi lety 2016 až 2018 překročen na 34 stanicích ze 69.
Se smogem mají v těchto dnech problémy v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Ve všech byly vyhlášeny smogové situace. V aglomeraci Ostravska, Karvinska, Frýdecko-Místecka a na Třinecku je kvůli znečištění vzduchu vyhlášena regulace. Podniky musejí přijmout opatření, aby ovzduší ještě více neznečišťovaly.
reklama