https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chmu-zlepsil-predpovedni-model-rustu-hub-je-zameren-na-nejcasteji-sbirane-druhy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČHMÚ zlepšil předpovědní model růstu hub, je zaměřen na nejčastěji sbírané druhy

17.6.2023 01:08 (ČTK)
Na růst hub má zásadní vliv počasí. Houby potřebují dostatečnou půdní vlhkost a vhodné teplotní podmínky.
Na růst hub má zásadní vliv počasí. Houby potřebují dostatečnou půdní vlhkost a vhodné teplotní podmínky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Meteorologové ve spolupráci s Českou mykologickou společností vylepšili svůj předpovědní model možného růstu hub, který loni začali zveřejňovat na svém webu. Nově odráží růst těch druhů, které lidé nejčastěji sbírají, sdělil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
 

"Mapa odráží růst masitých, zejména mykorhizních, druhů hub, které ovšem praktické houbaře zajímají nejvíce," uvedla Markéta Vlčková z České mykologické společnosti. Nejznámějšími mykorhizními houbami jsou hřiby, muchomůrky, holubinky, ryzce, lišky nebo některé čirůvky.

Na růst hub má zásadní vliv počasí. Houby potřebují dostatečnou půdní vlhkost a vhodné teplotní podmínky. Současné vlhké a teplé počasí sice začíná podle Martina Možného z oddělení biometeorologických aplikací ČHMÚ tvořit pro růst hub podmínky, nicméně na mnoha místech je stále nedostatek vláhy, takže jeho vzestup se teprve čeká.

Právě s vhodností vláhových a teplotních podmínek pro růst hub pracuje předpovědní mapa meteorologů. Základem výpočtu je informace o nasycení půdy srážkami v předchozích 30 dnech v kombinaci s průměrnými teplotami v posledních sedmi dnech. Výsledek je pak korigován sezonním koeficientem, který vyjadřuje rozdíly v početnosti zmíněných mykorhizních hub během kalendářního roku, dodali meteorologové.

ČHMÚ od loňského jara poskytuje na jednom místě i další informace se vztahem k živé přírodě. Na webu info.chmi.cz/bio se zájemci dozví o rozšíření pylů nebo o aktivitě klíšťat, komárů či kůrovce. Dostupné tam jsou také informace o rychlosti vývoje vegetace ve vztahu k počasí i o pocitové teplotě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

17.6.2023 04:23
Při současném stavu lesů, je toto přímo sabotáž na růst hub !
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist