https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chovatele-zvirat-na-rozmnozovani-budou-muset-mit-minimalne-15-m2-na-prvniho-psa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chovatelé zvířat na rozmnožování budou muset mít výběh minimálně 15 m2 na prvního psa

27.10.2021 15:16 | PRAHA (ČTK)
Stát se snaží dlouhodobě bojovat proti nelegálním množírnám zvířat, kde například psi žijí ve špatných životních podmínkách. Například letos od února není možné prodávat psy a kočky ve zverimexech nebo na veřejných prostranstvích, chovatelé tří a více fen musí vést evidenci.
Stát se snaží dlouhodobě bojovat proti nelegálním množírnám zvířat, kde například psi žijí ve špatných životních podmínkách. Například letos od února není možné prodávat psy a kočky ve zverimexech nebo na veřejných prostranstvích, chovatelé tří a více fen musí vést evidenci.
Chovatelé tří a více fen za účelem rozmnožování či chovatelé zvířat pro zisk budou muset udržovat minimální velikosti výběhu pro psy. Nová povinnost, kterou ministerstvo zemědělství stanovilo ve vyhlášce o ochraně psů a koček, začne platit od listopadu, informoval resort. Současní chovatelé budou mít čas na úpravu prostor do příštího července. Za porušení vyhlášky může být pro právnické osoby a podnikatele pokuta do milionu Kč, u fyzické osoby do 400 000 Kč. Obdobnou povinnost budou mít také chovatelé koček.
 

"Norma bude závazná pro sdružení právnických nebo fyzických osob chovající zvířata, pro chovatele, kteří jsou členy těchto sdružení, a pro podnikatele zabývající se v rámci podnikatelské činnosti chovem zvířat. Nově se tato pravidla vztahují i na lidi, kteří se věnují chovu zvířat za účelem dosažení zisku, chovatele se třemi a více fenami nebo chovatele, jejichž cílem je rozmnožování psů nebo koček," vysvětluje resort s tím, že se běžných hobby chovatelů netýká.

Výběh pro psa střední velikosti určeného pro rozmnožování bude muset mít minimálně 15 metrů čtverečních, s každým dalším psem musí být plocha zvětšená o osm čtverečních metrů.

Kočičí výběh pro jednu kočku určenou k rozmnožování bude muset být velký minimálně šest metrů čtverečních, pro dvě pak 12, pro tři 18 metrů, pro každé další se pak musí zvětšit o dva metry čtvereční.

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) tak budou muset zjišťovat, zda se jedná o chov za účelem rozmnožování. "U některých kategorií chovatelů je to samozřejmě jednodušší – například registrovaný obchodník, chovatel se živností, chov tři a více fen (nekastrovaných) nebo například chovná stanice. V některých případech kontrola bude reagovat na konkrétní podnět nebo bude reagovat na zveřejněnou nabídku (inzerci) štěňat. U ostatních chovů budou inspektoři posuzovat vždy konkrétní situaci," napsal ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Stát se snaží dlouhodobě bojovat proti nelegálním množírnám zvířat, kde například psi žijí ve špatných životních podmínkách. Například letos od února není možné prodávat psy a kočky ve zverimexech nebo na veřejných prostranstvích, chovatelé tří a více fen musí vést evidenci. Dalším krokem, který by měl pomoci centralizaci informací o zvířatech v ČR, je zavedení národního registru psů. Ten měl běžet od příštího roku, podle posledního vyjádření ministerstva ale bude zatím jenom v pilotní verzi.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

27.10.2021 16:20
No dobře množírna musí mít 15 čtverečních metru,aby si pes zaš...l.A co mám dělat já když mám dvoupostel 200-asi 160 cm.To těch 15 m nedá.Poradte
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

27.10.2021 17:29 Reaguje na karel krasensky
A co Vám brání vyběhnout si ven a zaš......t si někde v parku? Kromě toho můžete zažít vzrůšo, když Vás někdo při tom načapá.
Odpovědět
kk

karel krasensky

27.10.2021 17:55 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Mám to.Až přijde sousedka tak ji vysvětlím situaci že nějaké obcování už do dnešní doby nepatří.Zkusím ji přemluvit abychom se stali členy vlčích hlídek,vegany,bojovníky proti globalnímu oteplování a členy strany zelených.Nová doba vyžaduje nové myšlení.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

28.10.2021 05:49 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
nebo se ke krytí také přidá.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

27.10.2021 21:17
Chovnou stanici musí mít i člověk s jednou fenou. No a pokud má tu chovnou fenu a chovatelskou stanici je to vždy za účelem rozmnožování.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

28.10.2021 05:48 Reaguje na Jarek Schindler
no, pokud máš chovnou stanici a jen třeba s 1 fenou tak je na tobě zda dáš fenu nakrýt, či neé. kolik chovatelů má chovnou stanici a nekryje. to jen třeba pro případ.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

29.10.2021 10:28 Reaguje na radim buffalo tobias
Ano, jen teď nevím s čím máte problém. Já reaguji na článek kde je napsané : " Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) tak budou muset zjišťovat, zda se jedná o chov za účelem rozmnožování. "U některých kategorií chovatelů je to samozřejmě jednodušší – například registrovaný obchodník, chovatel se živností, chov tři a více fen (nekastrovaných) nebo například chovná stanice".
No a chovná stanice by tedy neměla být sama o sobě důvodem nějakého zjišťování.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

28.10.2021 05:45
proč ale nejsou schopni už konečně sjednotit tu centrální evidenci psů ? to je takový problém sloučit ty stávající ?
Odpovědět
JO

Jarka O.

28.10.2021 10:10
Množírny pro zisk jsou celkově odporné. Štěňata drahá a nakonec končí v útulcích,kdyz přestanou mestskeho člověka bavit.
Odpovědět
Pe

Petr

28.10.2021 11:59 Reaguje na Jarka O.
Je to přesně v duchu spotřební společnosti, kde za peníze můžete mít cokoliv jako hotový produkt, který bezstarostně spotřebujete, vyhodíte a jdete si koupit jiný.
Odpovědět

Jirka Černý

28.10.2021 12:14
U nás rozhodně není snaha o rozmnožování psů a koček, ale obvzlasť ty kočky tak činí velmi svévolně. Na druhou stranu kočky mají výběh kam až dojdou a venkovní pes má kotec s výběrem o ploše slušného bytu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist