Chudší země vítají dohodu o novém klimatickém fondu jako krok ke spravedlnosti
Mezi nejaktivnější země v prosazování nového klimatického fondu patřil Pákistán, který letos postihly ničivé povodně. Jeho premiér Šahbáz Šaríf zřízení nového fondu přivítal a označil ho za "první rozhodující etapu na cestě ke klimatické spravedlnosti". Pákistánská ministryně pro klimatickou změnu Sherry Rehmánová uvedla, že fond "není charita". "Je jasné, že je to záloha na dlouhodobé investování do naší společné budoucnosti".
Státy světa se na klimatické konferenci COP27, která měla původně skončit už v pátek, dohodly o víkendu na zřízení kompenzačního fondu. Chudší země z něj mají dostávat prostředky na zmírnění důsledků klimatických změn, jako jsou stále častější sucha, záplavy a bouře, ale i stoupající hladina moří a rozšiřování pouští. Zřízení fondu bylo jedním z hlavních témat závěrečných jednání na konferenci v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch.
Přispívat by do fondu měly rozvinuté země i některé mezinárodní finanční instituce. Například Čína, která je v současnosti největším znečišťovatelem ovzduší, ale nebude muset jako rozvíjející se ekonomika zpočátku peníze do fondu posílat. Podle agentury AP je ale možnost čínských příspěvků stále na stole. Na čínském zapojení do financování kompenzačního fondu trvaly například USA nebo Evropská unie.
Maledivská ministryně klimatu Aminas Šaunaová označila dohodu za "historickou pro lidi i planetu". Maledivy a další ostrovní státy ohrožují globální změny klimatu, které vedou k růstu hladin moří a oceánů. Ministryně ale byla kritická k té části dohody, která hovoří o udržení oteplení planety do 1,5 stupně ve srovnání s předprůmyslovou érou a snížení emisí skleníkových plynů. "Musíme postupně opustit fosilní paliva," vyzvala Šaunaová. Podle ní by nejpozději od roku 2025 emise měly začít klesat.
"Máme kompromis, která nás uspokojil, ale nevyvolává radost," uvedl premiérka dalšího ostrovního státu, Barbadosu, Mia Mottleyová. I podle ní je dohoda o vytvoření fondu "historickým momentem". "Konečně jsme dosáhli klimatické spravedlnosti," uvedl také ministr financí ostrovního státu Tuvalu Seve Paeniu.
Výsledek jednání uvítal také generální tajemník OSN António Guterres. Podle něj je "ale jasné, že to nestačí".
Agentura AP upozornila, že řada chudších zemí považuje budoucí platby ze schváleného fondu za svého druhu reparace. Ačkoli mají totiž na změnách klimatu největší podíl rozvinuté průmyslové země, největší škody způsobují přírodní katastrofy zhoršené klimatickými změnami v chudších částech světa.
"Nyní máme prázdný košík. Teď ho potřebujeme naplnit, aby pomoc začala proudit k lidem, na které mají (klimatické změny) největší dopad," cituje deník The Guardian analytika Mohameda Adowa. Podle něj se ukázalo, že jednání na úrovni OSN může dosáhnout cílů. Původně totiž nový klimatický fond nebyl mezi hlavními body konference.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (22)
Lubajs
21.11.2022 01:36Petr Eliáš
21.11.2022 12:17 Reaguje na LubajsPavel Hanzl
22.11.2022 18:53 Reaguje naJenže už nikdo neřekl, že ty peníze šly do úvěrů a jakmile byly spláceny, byly zas likvidovány.
Miroslav Vinkler
21.11.2022 07:19Co se skutečně povedlo je dosud nevídaná devastace životního prostředí.
Jaroslav Řezáč
21.11.2022 07:35 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
21.11.2022 17:14 Reaguje na Miroslav VinklerFakzem ale je, ýže podmínit pomoch chudým zemím právě tímhle by snad šlo, čort znajet. Já vím, nešlo.....
Pavel Hanzl
21.11.2022 17:24 Reaguje na Miroslav VinklerNa druhém místě mohamedáni - stálé útoky na Izrael, Irácko - Iránská válka, napadení dvojčat a následné napadení Afganistánu a Iráku Američany. Válka v Jugoslávii rozpoutaná proruským Miloševičem. Válka v Somálsku - mohamedáni, Mali - mohamedáni a Rusi, dál si nevzpomínám, ale to schéma je pořád stejné.
Milan Dostál
22.11.2022 07:32 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.11.2022 08:14 Reaguje na Milan DostálMilan Dostál
22.11.2022 08:17 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.11.2022 09:33 Reaguje na Milan DostálOvšm nebezpečí tu určitě je, rozeštvávání nejlepší demagogickou kampaní z Ruska. Ale ta bere zase jen hlupší národy Východu a Balkánu. Válka mezi Francií, Británií, Německem, Itálií atd. je skutečně bizarní představa.
Milan Dostál
22.11.2022 11:15 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.11.2022 18:49 Reaguje na Milan DostálA zvěrstva a násilí na Západě? Si děláte čurinu, ne? Gigantické vyvražďování Mao-Ce-Tunga nemá vůbec konkurenci, na dalším postu je Gruzínec Stalin, když se dívám na poslední dobu.
Evropané nebyli nikdy andílci, ale krutost Tatarů (dnes Rusů) neměla v Evropě konkurenci.
Jiří Bodlák
23.11.2022 16:49 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.11.2022 21:12 Reaguje na Jiří BodlákPak se nějak dohodli v Davosu, ale zapomněli na Kosovo, které mělo za Juginy rozsáhlou autonomii. A Kosovčani ji chtěli, nebylo tam ale žádné povstání, ale nějaká rvačka na nějaké policejní strážnici či čo. Ale Miloševič tam vrazil s armádou, rozjel tzv. "etnické čištění", tj.systematické vyvražďování obyvatel, kteří neutekli. Evropa si stěžovala v OSN, ten gauner ji měl na salámu, tak ukecali Amíky.
Ti je srovnali velmi svižně s minimem obětí, Kosovčani se vrátili ale ty desítky tisíc povražděných už ne. A ta nenávist prostě nepomine, po několika letech si udělali zcela regulérní referendum a odtrhli se.
S Donbasem ani našimi Sudety to nemá nic společného.
Pavel Hanzl
23.11.2022 21:16 Reaguje na Pavel HanzlSamozřejmě to bylo vetováno Ruskem, jak všechno.
Milan Dostál
24.11.2022 12:25 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://www.novinky.cz/clanek/historie-desetidenni-valka-o-slovinsko-40364512
Pavel Hanzl
25.11.2022 09:33 Reaguje na Milan DostálVy dáte odkaz na článek o napadení Slovinska.
Zkuste nějak logicky objasnit, co je na mém výroku demagogie a překrucování, nebo držte pysk. Omluvu nečekám, ale nafackovat byste si mohl.