https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cil-politiky-ochrany-klimatu-ma-byt-snizeni-emisi-o-65-procent-do-roku-2030
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Cíl politiky ochrany klimatu má být snížení emisí o 65 procent do roku 2030 Aktualizováno

29.5.2023 19:36 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Cílem politiky ochrany klimatu (POK) pro rok 2030 by mělo být snížení emisí o 65 procent oproti roku 1990. Vyplývá to z výsledků veřejné konzultace, které dnes představilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Respondenti souhlasí i s klimatickou neutralitou do roku 2050, ke které se zavázala Evropská unie. POK by se měla zabývat i energetikou a zemědělstvím, její koncept by měl být představen letos, uvedli zástupci sekce ochrany klimatu MŽP.
 

"Dobrá zpráva je, že na plnění těch cílů máme bezprecedentní množství finančních prostředků. To jsou výnosy z emisních povolenek, ať už národní, nebo přes modernizační fond," řekl vrchní ředitel sekce ochrany klimatu Petr Holub. Při nastavování cílů ochrany klimatu i energetické bezpečnosti je podle Holuba nutné zohlednit cíle nastavené v Evropské unii, ať už se jedná o balíček Fit for 55, nebo Repower EU. Jedním z cílů je dosažení klimatické neutrality do roku 2050, který podle Holuba nebude snadné naplnit.

Veřejná konzultace se vedla formou dotazníků. Respondenti se zabývali nejen cíli, které by si mělo Česko stanovit, ale i emisními sektory, na které by se měla POK soustředit. Prostor byl i pro návrh konkrétních řešení a nástrojů. Podle respondentů by se politika ochrany měla zabývat také adaptací a ochranou přírody a biodiverzity a novými modely energetiky. Jedním z nejdůležitějších bodů je podle výsledků i osvěta a zapojení veřejnosti.

Důležité je podle Holuba docílit co největší shody napříč sektory i politiky na tom, jak mají vypadat nástroje k dosažení klimatické neutrality v roce 2050. "Budeme potřebovat velké investice, ať už do energetické účinnosti, nebo obnovitelných zdrojů, a to nejde dělat bez dlouhodobé stability a předvídatelnosti investičního prostředí," řekl. POK by měla být provázaná se státní energetickou koncepcí, kterou připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu.

Politika ochrany klimatu definuje hlavní cíle a opatření na národní úrovni, aby Česko splnilo povinnost snižování emisí skleníkových plynů, která vyplývá z mezinárodních dohod. V roce 2021 bylo vyhodnocení politiky předloženo vládě a do konce letošního roku by POK měla být aktualizována v návaznosti na závazky z pařížské dohody o změně klimatu.

Na tvorbě politiky ochrany klimatu i energetické a klimatické koncepce se podílejí pracovní skupiny, které zapracují podněty vzešlé z dotazníku i z kulatého stolu. Kromě toho by nová POK měla vycházet z vyhodnocení staré politiky ochrany klimatu, ale i z ekonomických souvislostí a modelů, které předpovídají míru emisí skleníkových plynů do roku 2030 i výhled do roku 2050.

Výsledek veřejné konzultace je ve shodě s požadavky Klimatické koalice shrnutými ve společné pozici Klimatické koalice k emisním cílům ČR a ke klimatické neutralitě. Podporu snižování emisí a rozvoji obnovitelných zdrojů a úspor energie ukazují i reprezentativní průzkumy veřejného mínění. Ekologické organizace z Klimatické koalice proto vyzývají Ministerstvo životního prostředí, aby výsledky veřejné konzultace v přípravě nové Politiky ochrany klimatu zohlednilo.

“Výsledky veřejné konzultace jsou pozitivní zprávou pro ochranu klimatu v ČR. Nyní je nevyhnutné, aby Ministerstvo životního prostředí apel veřejnosti vyslyšelo a ambicióznější cíle zapracovalo nejen do Politiky ochrany klimatu, ale také je prosadilo do souběžně připravovaného Vnitrostátního plánu ČR v oblasti energetiky a klimatu, který má ČR za měsíc odevzdat Evropské komisi,” říká Miriam Macurová, vedoucí klimatické kampaně Greenpeace ČR.

“Ministerstvo životního prostředí se přesvědčilo, že lidé v ČR podporují rychlejší snižování emisí skleníkových plynů a dosažení klimatické neutrality. N2co podobného ukazují ostatně i reprezentativní průzkumy veřejného mínění. Zodpovědnost za ochranu klimatu má právě MŽP a v prosazování ambiciózních cílů do klimatické a energetické politiky se může opřít o veřejnost,” říká Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA.

“Výsledky veřejné konzultace Politiky ochrany klimatu podpořily dlouhodobý požadavek Klimatické koalice zpřísnit emisní cíle Česka na odpovídající úroveň. Aktuální revize strategických dokumentů pro oblast klimatu a energetiky je ojedinělou příležitostí, jak zvýšit ambice zejména pro rok 2030. Česku by to umožnilo také maximálně využít i bezprecedentní objem finančních prostředků, které budou v nadcházejících letech na transformaci k dispozici,” Jitka Martínková, koordinátorka komunikace v Klimatické koalici.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (27)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

29.5.2023 20:51
Naprostý nesmysl , stejné jako hasit hořící stodolu benzínem.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

29.5.2023 21:19 Reaguje na Miroslav Vinkler
Je třeba pravidelně lid informovat, že vše je na dobré cestě.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

29.5.2023 23:47 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.5.2023 07:27 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vy jste to zase nepochopil? Není to přece až tak složité, prostě emisní povolenky se použijí na investice do bezemisních technologií. Hlavní problém bude to ale zorganizovat a v tom máme zrovna my dost rezervy. Velmi záleží, kdo bude ve vládě.
Odpovědět

Milan Šálek

30.5.2023 09:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Kdyby se prostředky vložily hlavně do jaderných technologií, mělo by to aspoň smysl. Německo slavně buduje OZE 20 let a má z elektřiny 8x vyšší měrné emise CO2 než Francie, která navíc svoji jadernou flotilu vybudovala před 40 roky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.5.2023 14:48 Reaguje na Milan Šálek
Německo jelo na uhlí, když mu kremelská zrůda zarazila plyn. Ale letos to pojede zase úplně jinak, nebojte.
Němčouři tvdrdí, že to dají bez jádra, my bychom to mohli zkusit s jádrem, ale vidím to černě.
Odpovědět

Radek Čuda

31.5.2023 12:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Min v zimě pojede buď na uhlí, nebo na plyn. Víc možností totiž nemá. Obojí je fosil se vším, co z toho plyne.
Plus samozřejmě doveze ... od nás, z Polska ... všechno čistá bezemisní elektrická energie:-))).
Odpovědět
mara polasek

mara polasek

30.5.2023 17:55 Reaguje na Pavel Hanzl
chapu to moc dobre.... prachy se nacpou do utopisticke vize a nasledne se zjisti ze to neni tak ruzove a ze klima si dela co chce. budou se muset spustit klasicke stabilni zdroje jinak dojde ke kolapsu systemu. akorat me hrozne stve, ze me stat, unie atd. nuti do takoveho letadla investovat moje penize a cas.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

29.5.2023 21:10
V článku mi chybí klíčové slovo: emisar-) Jenom škoda, že se nedožiju těch 55, abych viděl, jak budou všichni fit.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

30.5.2023 06:31
Na jednu stranu má stát "bezprecedentní množství finančních prostředků" a na straně druhé dělá sekeru, kterou nikdo nepamatuje.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

30.5.2023 07:07 Reaguje na Richard Vacek
ono se ukáže, že kolo lží se bude zadrhávat a bude jich tolik, že už je nebude možné je kamuflovat, tak jako se to dělá už léta.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.5.2023 07:21 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Jaké zase lži? Různá kola lží se u nás točí dlouhodobě, ale jen na té proruské straně a fungují velmi úspěšně. Tohle ovšem ten případ není, tam žádnou lež nevidím.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.5.2023 07:17 Reaguje na Richard Vacek
To se přece vůbec nevylučuje. Výnos emisních povolenek není příjem SR, jak počítali naši ekonomové a jde přímo do ŽP. A ta suma (asi 50 mld.) skutečně bezprecedentní je.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.5.2023 14:15 Reaguje na Pavel Hanzl
50 mld. ročně akorát zhltne podpora OZE tunelu. To je při rozhazovačném přístupu politiků jako plivanec.

Máte vůbec představu, co všechno je pro dekarbonizaci potřeba nainvestovat?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.5.2023 14:49 Reaguje na Jiří Svoboda
Už je u vlády jiná sorta politiků, nebojte, to pude.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

31.5.2023 05:54 Reaguje na Pavel Hanzl
To máte pravdu, za minulých vlád se zadlužovalo a miliardy odkláněly tak nějak složitě, zatím co dnes to jede zcela veřejně, bez jakéhokoli zastírání.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

30.5.2023 14:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud tam je chyba jako u windfall tax tak tam půjde leda ... .
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.5.2023 14:51 Reaguje na Milan Dostál
Není tam samozřejmě žádná chyba, ty kačáky jsou už vyplacené. K té taxe zase novináři zásadně říkají půlku. Vybere se daleko míň, ale ceny energií šly tak rychle dolů, že stát zase nemusí platit ty stropy.
Odpovědět

Radek Čuda

1.6.2023 12:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Opravdu nemusí? Nebo zase máte pocit a dojem? Protože skutečnost je trochu jiná. Zde je to velmi dobře vysvětleno ...

"Celkové náklady pro stát budou odpovídat plánovaným sto miliardám korun?

Myslím, že by to mohlo vyjít, že původní rozpočet by neměl být významně překročen ani podkročen."

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-sef-prazske-energetiky-radi-s-fixaci-pockejte-231792#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=abtest220_personal_layout_2_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Takže to přestřelení odhadovaného výnosu, které bylo jasné úplně každému, kromě Stanjury, je samozřejmě projev jeho totální nekompetence. A nebo prolhanosti.
Odpovědět

Radek Čuda

30.5.2023 11:47
Samozřejmě, že stát má a bude mít spousty finančních prostředků ... lepší otázkou je kde je vezme ... přesněji řečeno od koho.
Ostatně, za socíku měl stát těch prostředků relativně ještě mnohem víc. A jak to šplapalo ... a kam.
O tom, že přes neustálé utahování šroubů se sekera ve veřejných financích zatíná čím dále hloub ani nemluvě.


Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.5.2023 14:52 Reaguje na Radek Čuda
Píšou to tam. Z emisních povolenek.
Odpovědět
mara polasek

mara polasek

30.5.2023 17:40 Reaguje na Pavel Hanzl
penize na poplatky z povolenek si natisknou firmy ve sklepe.;)
vsecko skrz zbozi zaplati lide! obycejni klasicti lide! pane hanzal.
nebo si snad myslite ze cement zdrazil na dvojnasobek jen diky nenazranosti vyrobcu?
Odpovědět

Radek Čuda

31.5.2023 12:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Což je to "od koho".

Takže realita je taková, že to nejdřív spotřebitelé zacálují, pak si z toho erár něco nechá a něco pak těm samým spotřebitelům ve formě dotací pošle zpátky.

Což je přesně to, co se tady dělo za socíku.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

31.5.2023 09:14
Nikdy jsem nevěřil na "moudro", že živí budou závidět mrtvým a už jsem se
toho dožil. Radost ze svobody po převratu pomalu ale jistě kazí diktát z
EU, který sešněroval svobodu do stovek nařízení a omezení "vyplozených"
chorými mozky ouřadů a poslanců v EU. Hloupého starostu lze sesadit do
měsíce, neschopnou vládu u příštích voleb, ale z EU už není úniku až do
jejího hořkého konce. Vše co konají je na dluh a generace zisku se nedá
předpokládat ani v horizontu sta let. Pokud stavím něco na dotacích do
rozvoje, dotacích do provozu a dotacích na likvidaci, tak kde je zisk?
Provozovatel žije celou dobu z dotací, které musí buď někdo vyprodukovat
a nebo si na ně vzít půjčku. Přerozdělování přestane brzo bavit ty čisté
producenty zisků bez dotování nákladů a když vyschnou tyto zdroje, tak
zbude pouze půjčka a trvalé zadlužení potěmkinovy "bezemisní" vesnice.
Jen tak dál! Svět se řechtá radostí ze sebevraždy EU a jejímu ústupu z
čela vyspělé ekonomiky. EU může být papírově členem ekonomicky vyspělých
zemí, ale pokud v praxi bude dluhovou žumpou, tak je to jen potěmkinova
vesnice s naleštěným průčelím kryjícím výhled na hnojiště.
Odpovědět

Radek Čuda

31.5.2023 12:14 Reaguje na Břetislav Machaček
Zisk je buržoazní přežitek. ;-)))
A o nějakém splácení půjček se ve slušné moderní progresivní společnosti nemluví!:-)

A moc se tu nerozepisujte, nebo půjdete povinně na převýchovu:-)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.6.2023 17:38 Reaguje na Radek Čuda
I komunisté brali zisk v potaz, aby mohli dotovat neziskový
sektor. Stát se ale tehdy zabýval hlavně investicemi do
budoucna a moc nedbal na vše ostatní. Dnes je tomu naopak,
kdy se investuje do nesmyslů ala Potěmkin a zanedbávají
se investice do budoucna. Od převratu přehrady takřka nula,
nové elektrárny rovněž, pár kilometrů dálnic potřebujících
už opravy a totéž u železnic. Byty si lidé postavte za své
a nebo v nich plaťte vlastníkům nehorázné nájemné. A to se
rozdaly a rozprodaly továrny, obchody, obytné domy atd.
Prodávají se státní pozemky a stát se místo bohatnutí stále
více zadlužuje. Možná půjdu v důchodu na převýchovu, ale nechci jen tak mlčet a nechat si dělat na hlavu od diletantů a nedouků z vlády a EU. Lidé vzpamatujte se, dokud je čas
neskončit na úplném chvostu jak v EU, tak i ve světě. Dnes
byl zveřejněn deficit státního rozpočtu a zdá se, že vláda
dosáhne cíle už v půlce roku a ne až v na jeho konci. To
ji projde jenom tak, protože má většinu? To když rozhodne o devalvaci měny a znárodnění úspor a důchodových fondů jako
v Argentině, tak ji to budete nadále tolerovat? Ono mnoho rezerv na ozdravění diletantského rozpočtu už není mimo
doprodeje zbytku státního majetku a pak už zbude pouze to okradení občanů o zbytek, který jim zbývá. Jinak dlužník
je vazalem věřitele bez vlastního rozhodování o čemkoliv.
Taková závislost je cílenou politikou finančníků , kteří
ve skutečnosti vládnou světu tlakem na své dlužníky. Je
to hra na demokracii ve stylu tragikomického "vládnutí"
neumětelů a vazalů svých chlebodárců.
Odpovědět

Radek Čuda

2.6.2023 14:28 Reaguje na Břetislav Machaček
Za socíku žádný zisk nebyl ... v makroenomice se jednalo o nadprodukt, v mikro o provozní výsledek:-).

Zbytek nekomentuji, myslete si co chcete, mně půl života za drátama stačilo a fakt po tom se slzou v oku neteskním.

Jiná věc je ta, že jsme za těch cca 30 let zkurvili ledacos a jak lze nad devadesátkama přimhouřit oči, bo se jednalo opravdu o bezprecedntní celospolečenskou změnu, a dalších 10-15 let nebylo zase tak hrozných, tak posledních 5-7 let to už fuck není žádná sláva a v podstatě od covidu je to jeden průser za druhým ... do pokud je vše relativně v cajku, tak stát dokáže běžet v zásadě samospádem (a že si někdo přihraje pár mega/giga se ztratí). Ale v případě problémů se ukáže ... a ukazuje se, že to byla hrůza a je zase.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist