Cílem obalového hospodářství v potravinářství je užívat jeden druh materiálu. Usnadnila by se tak recyklace
Hlavním trendem nejen v obalovém hospodářství je udržitelnost. A to jak enviromentální, tak také ekonomická a sociální. "Sociální spočívá v tom, že je snahou prodloužit životnost potravin, aby se s nimi co nejméně plýtvalo, pokud není možné zkrátit dodavatelský řetězec," řekla Werbynská. Enviromentální a ekonomická udržitelnost spolu souvisí. Jde o pokračování snahy maximálně přizpůsobit obal tvaru a rozměru zboží a používat takový obal, který je co nejlehčí a nejmenší, aniž by to ohrozilo potravinu při dopravě a skladování. Snižuje se také potištěná plocha obalu a upouští se od potisku tam, kde jej zákazník nevidí. "Týká se to primárních obalů, v nichž je potravina zabalená, sekundárních, v nichž se potravina převáží, a také terciárních, v nichž je vystavená v obchodě," doplnila Werbynská.
Snad jediný obal, který se v současnosti vymyká trendu používání jednoho materiálu, jsou kapsičky na dětskou výživu. "Je to trend, který přišel z Asie a při porovnání s ní je evropský trh naprosto zanedbatelný," řekla Werbynská. Zmínila i léta oblíbený obalový materiál, který sice recyklovat lze, ale kvůli nízké ceně nového se to nevyplatí. "Je to pěnový polystyren, ale připravovaná evropská legislativa počítá s tím, že bude třeba jej recyklovat," uvedla Werbynská.
Množství obalů od potravin v Česku se nijak zásadně nemění a nezměnil to ani covid, kdy se například balilo pečivo. Podle evropských statistik připadá na jednoho obyvatele Česka ročně 150 kilogramů obalového odpadu, v Německu například dvojnásobek a ve Francii ještě více. Postupně by se toto množství mělo snížit. Zvláštní je, že chystaná evropská legislativa nepředpokládá snížení na absolutní hodnotu, ale v každém státě by se měla postupně spotřeba snížit o 30 procent, přestože každý stát má jinou srovnávací základnu. "Jelikož první cíle jsou nastavené už na rok 2025, měly by být zákony schválené co nejdřív," předpokládá Werbynská.
Součástí jsou i další nařízení, která mají pomoci zvýšit udržitelnost produkce odpadů. Podle Werbynské je však problematické to, že současná legislativa platí poměrně krátce a výrobci kvůli ní investovali do nových technologií a nové zákony mohou být v některých případech příčinou toho, že půjde o zmařené investice. Pozitivně naopak Werbynská vnímá to, že nové zákony by měly harmonizovat legislativu v jednotlivých zemích. Jelikož funguje mimo jiné jako poradkyně výrobců potravin v obalovém hospodářství, setkává se nejen s tím, že v každé zemi platí různá nařízení, ale i s tím, že co je v jedné zemi vyžadováno, je v jiné zakázáno. Zatímco Werbynská na jedné straně radí s obaly výrobcům, na druhé straně tlumočí jejich názory na ministerstvu průmyslu a ministerstvu životního prostředí, aby státní instituce měly podněty z praxe, které pak můžou při tvorbě legislativy uplatnit.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (14)
Pavel Hanzl
8.2.2023 07:49Jenže je problém: "...že v každé zemi platí různá nařízení, ale i s tím, že co je v jedné zemi vyžadováno, je v jiné zakázáno."
To je další se stovek příkladů, proč EU schází daleko těsnější integrace. To by se řešilo tisíce problematických a složitých procedur výrazně jdnodušeji a zrovna my bychom na tom vydělali nejvíce.
Milan Dostál
8.2.2023 08:00 Reaguje na Pavel HanzlJarka O.
8.2.2023 10:26 Reaguje na Milan DostálPavel Hanzl
8.2.2023 16:16 Reaguje na Jarka O.Eu schází integrace úplně ve všem, ne jen v plastech. A právě my bychom na tom vydělali snad nejvíc........
Jarka O.
8.2.2023 20:29 Reaguje na Pavel Hanzlsmějící se bestie
8.2.2023 11:52 Reaguje na Pavel HanzlBřetislav Machaček
8.2.2023 10:53obalový materiál nevěřím. Některé potraviny mohou chemicky reagovat s obaly
a někdy je u obalu požadována elastičnost a jindy naopak tvarová stálost.
Takže ze 100% to určitě nikdy nebude a možná ani z 50%. Recyklací je ale
u původně ropného produktu tepelné využití a je to daleko ekonomičtější,
než zbavit obaly nečistot, příměsí a najít pro to množství recyklátu
využití. S počtem opakované recyklace klesá kvalita materiálu a co s
něčím, co už nebude splňovat kvalitativní požadavky? V jednoduchosti
bývá nejlepší řešení a odpad může být zásobním palivem na zimu, kdy
se bude spalovat i ten vyprodukovaný v létě. Samozřejmě nejlepší ho
je neprodukovat vůbec, ale to je zcela utopické.
Milan Dostál
8.2.2023 12:59 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
8.2.2023 18:58 Reaguje na Milan DostálNic proti němu, protože takových je víc, ale kvůli množství
příspěvků působí na náhodné laické čtenáře jako "odborník"
a je nutné ho opravovat a vyvracet ty jeho nesmysly, aby
čtenáři zjistili, že tím "odborníkem" není.
Zbyněk Šeděnka
8.2.2023 10:54Viktor Šedivý
8.2.2023 17:46 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaA EU se může sjednocovat jak chce, je otázkou, jestli to bude (asijské) výrobce zajímat.
Michal Uhrovič
8.2.2023 14:16Starým šíbrům to je jedno, protože jich vysvobodí ze sra_ek smrt.