https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cinske-solarni-spolecnosti-vyuzivaji-pro-svou-vyrobu-otrockou-praci-upozornuji-lidskopravni-aktiviste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čínské solární společnosti využívají pro svou výrobu otrockou práci, upozorňují lidskoprávní aktivisté

12.2.2021 06:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
V provincii Sin-ťiang vzniká 40 % světové produkce polysilikonu. Co se nerostných surovin pro výrobu fotovoltaiky týká, disponuje Čína 75 % veškerých světových zdrojů. Pokud bychom se neomezovali jen na solární panely, ale rozšířili záběr o vzácné kovy (neodym, cerium), bez nichž nebudou fungovat větrné elektrárny, znovu skončíme u toho, že Čína momentálně zajišťuje 90 % jejich současné produkce. Jinými slovy, žádná technická ani zelená energetická revoluce ve světě se bez ní zatím neobejde.
V provincii Sin-ťiang vzniká 40 % světové produkce polysilikonu. Co se nerostných surovin pro výrobu fotovoltaiky týká, disponuje Čína 75 % veškerých světových zdrojů. Pokud bychom se neomezovali jen na solární panely, ale rozšířili záběr o vzácné kovy (neodym, cerium), bez nichž nebudou fungovat větrné elektrárny, znovu skončíme u toho, že Čína momentálně zajišťuje 90 % jejich současné produkce. Jinými slovy, žádná technická ani zelená energetická revoluce ve světě se bez ní zatím neobejde.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Důkazy ne zcela podložené podezření, spíše tedy důvodná obava, která má ale podle lidskoprávních aktivistů velmi konkrétní obrysy. Zhruba s takovou opatrností jsou momentálně popisovány zprávy, varující před tím, že největší čínské společnosti v byznysu se solárními panely využívají pro svou výrobu nucenou, otrockou práci. Takt je na místě, protože příliš hlasité obvinění Číny ze solárního otrokářství může taky klidně znamenat, že odtud už žádné solární panely nebo suroviny na jejich výrobu nedostanete.
 

Nejprve krátká zmínka o čínských kriminálech: to, že se tu vězni napravují prací, není novinkou. Věznice jsou tu v rámci programů laogai prodlouženou rukou průmyslu už celé dekády, v režimu denního zaměstnání je tu minimálně 2,3 milionu trestanců. Pobyt ve vězení Panxi z vás udělá zaměstnance válcoven a zinkové žárovny značky Liangshan, zpoza mříží Mien-jang se zapojíte do produkce betonových panelů, věznice Beixinjing vyrábí potrubí k plynovodům, v pekingském Chaobai vznikají baterie do mobilních telefonů. Co vězení, to firma a produkt, od montovaných vánočních světýlek až po pletené ponožky. To, že jsou tu vězni vystaveni surovému zacházení a jejich život určují výkonnostní normy, vyspělý svět zásadním způsobem netrápilo. Přeci jen, je to čínské trestní právo a jde o řádně odsouzené vězně. Je to záležitost Pekingu.

V robotárnách nedělají jen odsouzení vězni

Aktuální problém je, že mřížemi oddělený čínský svět začíná expandovat svými vězeňskými produkty do světa. Zprávy naznačují, že v pracovních táborech, robotárnách provincie Sin-ťiang (Xinjiang), nedobrovolně pracují i příslušníci ujgurských a dalších menšin. Kteří odsouzenými vězni, v pravém slova smyslu, nejsou. Byli pro svou etnickou odlišnost násilím odvedeni do převýchovných re-doučovacích center, kde jim hlavu a chování napravuje práce do úmoru. Za ubytování a stravu, pod dohledem ozbrojených dozorců a pohrůžkou trestů, s nejistou možností nějakého propuštění. Tedy jako v normálním čínském vězení, ale bez spáchání trestného činu a řádného rozsudku. Což asi víc než jen náznakem připomíná moderní formu starověkého otrokářství.

Australský institut strategické politiky (ASPI) v roce 2019 identifikoval 27 čínských továren (v devíti provinciích), kde 80 000 ujgurských „dělníků“ vyrábí komponenty pro produkty 82 světových značek. Namátkou například pro Acer, Adidas, Amazon, Apple, BMW, Dell, Electrolux, Bosch, Calvin Klein… aniž by to způsobilo nějaký zásadní rozruch. Loni bývalý americký prezident Trump zakázal dovoz řady čínských produktů do USA, u nichž prý byla jasně prokázána spojitost s otrockou prací. Šlo například o bavlnu z Xinjiang Junggar Cotton&Linen Company, počítačové díly od Hefei Bitland Information Technology Company a paruky ze skutečných lidských vlasů, vyráběných Lop County Hair Product Industrial Park.

Dělají tu rádi a práce je baví!

A momentálně je v řešení otázka druhého největšího světového producenta polysilikonu (poly-Si), čínské společnosti GCL-Poly, a dalších hybatelů solární budoucnosti planety Země, společností East Hope Group, Daqo New Energy, Xinte Energy a Jinko Solar. Ty všechny by, podle zpráv agentury Horizon Advisory, měly těžit z nedobrovolné otrocké práce. Čína se pochopitelně takovým nařčením brání, nazývá je zahraniční protičínskou propagandou. Konkrétně pak v případě GCL-Poly se Ujguři v doprovodu vojáků stěhují do ploty obehnaných barákových kolonií, vzdálených 1050 kilometrů od jejich domoviny, naprosto dobrovolně a jsou tu vítáni. Ochotně se tu pak zapojují do politických školení zvyšujících jejich loajalitu ke straně a vládě a práce na výrobě solárních panelů dává jejich životům řád a hlubší smysl.

Ověřit něco takového přímo v terénu je ale nemožné, Čína totiž odmítá vstup zahraničních pozorovatelských misí do strategického sektoru svého průmyslu. A zprávy, svědectví od lidskoprávních aktivistů přímo z regionu tvrdící opak jsou Čínou považovány za nehodnověrné podvrhy. Zůstává tedy jen nepotvrzené podezření o možném provázání solárního trhu s otrockou prací, které ale nikdo z velkých hráčů mezinárodní politiky nespěchá potvrdit či vyvrátit.

Nezlobte Čínu, nebo budete topit uhlím

V provincii Sin-ťiang vzniká 40 % světové produkce polysilikonu. V celé Číně pak 82 %. A po stránce nerostných surovin pro další výrobu fotovoltaiky disponuje Čína 75 % veškerých světových zdrojů. Pokud bychom se neomezovali jen na solární panely, ale rozšířili záběr o vzácné kovy (neodym, cerium), bez nichž nebudou fungovat větrné elektrárny; a telur, kobalt či tungsten, potřebné třeba pro chytré telefony, znovu skončíme u toho, že Čína momentálně zajišťuje 90 % jejich současné produkce. Navíc od roku 2014, poté co Peking uvalil tarifní omezení na vývoz strategických surovin, se globální situace ještě více zkomplikovala. Čína je totiž nejen největším producentem surovin pro výrobu solárních panelů (a dalších OZE), ale současně i jejich největším spotřebitelem. Její globální monopol sice není úplně totální, ale zásadním způsobem kontroluje suroviny i výrobu. Jsme na ní závislí.

Jinými slovy, žádná technická ani zelená energetická revoluce ve světě se bez ní zatím neobejde. Otázka, kterou nyní musí světoví lídři vyřešit (aktuálně například současný prezident USA, Joe Biden, který přislíbil masivní zlepšení ekologické energetické infrastruktury), tedy zní, zda vědomě ignorovat naznačená rizika otrocké práce, anebo dál fungovat bez solárních panelů z Číny. Jiné, než ty z robotáren v Sin-ťiangu , totiž k dostání moc nejsou. Otroctví je pochopitelně špatné a zavrženíhodné. Jak se budeme dívat na produkty otrocké práce? Ty nám, když jde o obnovitelné zdroje energie, vadit nebudou?


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (23)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VN

Vilém N

12.2.2021 07:33
Myslím, že čím míň "Made in PRC" je prostě lepší pro všechny. Pro lidi i pro ekologii.
Stejně jako byl přerod Ruska z feudalní doby do průmyslového věku založený na otrocké práci (bolševismus, gulagy), tak stejně Čínský ekonomický "zázrak" je postavený na otroctví a krádežích duševního vlastnictví.
Stejný systém, jiná doba. A to že jim posíláte "valuty/devizy" přes Alibabu to jen zhoršuje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.2.2021 09:20 Reaguje na Vilém N
Socialismus sovětského typu (neplést si to se sociálním státem západoevropským) je v podstatě jen feudalismus, má stejnou, vertikálni skladbu moci, na rozdíl od demokracie.
Když se podíváte na bolševické státy - Venezuela, Čína, Severní Korea, Kuba (i postbolševické Rusko), tak vidíte dost prvků feudalismu, někdy i s dynastickým předáváním moci (KLDR, Kuba).
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

12.2.2021 14:59 Reaguje na Vilém N
Co vězení, to firma, skoro jako v USA, jenže tam dělají vězni jen ty práce, co nechce dělat už vůbec nikdo, jako třeba na polích s bavlnou, či v kamenolomech.
Autor, který napíše: "A momentálně je v řešení otázka druhého největšího světového producenta polysilikonu ..." v souvislosti se solárními panely s křemíkovými fotočlánky produkujícími elektrický proud, a nepodívá se ani na Wikipedii, co to je ten polysilikon ("Silikony (nebo také polysiloxany) jsou anorganicko-organické polymery s obecným vzorcem [R2SiO]n, kde R je organický substituent. Kostra je tvořena řetězcem, ve kterém se střídají atomy křemíku a kyslíku. Tato chemická skupina je velmi stabilní a může z ní být připraven prakticky nekonečný řetězec. Veškeré organické skupiny (např. HO nebo CH3) jsou chemicky vázány pouze na volné vazby atomů křemíku. Z dalších vlastností je dobré zmínit relativní nehořlavost, dobré elektroizolační vlastnosti, …") tak nestojí za to, být čten. Navíc je celý článek jen pomlouváním, cenově nedostižných čínských výrobků, od konkurence.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

12.2.2021 15:01 Reaguje na Jiří Daneš
Poly znamená mnoho, viz polymery.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

12.2.2021 08:20
Obdobně kapitalisté z wolstrítu tyli z potu a krve nebohých dělníků. U nás vězni pracují rádi, protože zaženou nudu a získají pár korun na cigára.
O převýchovu islamistů se snaží nejenom Čína, ale i západní Evropa. Snad v tom bude Čína úspěšnější, všichni pamatujeme, jak napravený islamista po opuštění převýchovného kurzu v Londýně zapích nějaké lidi okolo.
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/islamista-utok-londyn-pritelkyne-mela-rodicum-setnout-hlavy-velka-britanie.A200203_092659_zahranicni_kha
Odpovědět
sv

12.2.2021 13:44 Reaguje na Richard Vacek
Blábol o "převýchově islamistů v číně" by mohla být vhodná příležitost pro to udělat si z jejich autora pro jeho tupost srandu. Mohla by být, kdyby ovšem situace Ujgurů nebyla tak tragická. Realitou je, že čínské komunistické svině v Sin Tiangu vraždí a terorizují nevinné lidi ve velkém. Při tom Ujgurové nechtějí nic jiného než to co chtějí bojovníci proti IS Kurdové s nimiž sdílí víru, tedy právo na vlastní jazyk, na vlastní kulturu a na vlastní život.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

12.2.2021 15:56 Reaguje na
Ujgurové se nehodlají integrovat do společnosti. Chtějí setrvávat na svých zaostalých tradicích - například podřízené postavení žen, kterým odepírají vzdělání. Je nepochopitelné, že věc, která by v EU skončila kriminálem za diskriminaci, je pokládána jako hodna zachování v Číně.
Proč nechcete, aby se ujgurské ženy vzdělávaly? Jste snad islamista?
Odpovědět
sv

12.2.2021 17:04 Reaguje na Richard Vacek
Ano, o podřízeném postavení ujgurských žen v čínou okupovaném Sin Tiangu se dá jistě říci mnohé. Například o běžném zvyku čínských okupantů, kteří berou ujgurské ženy a když se vracejí zpět do číny prodávají je zůstavším okupantským kolegům. ANo, za omezování osobní svobody až zotročování, vraždění a obchod s bílým masem by v EU jistě řada číňanů skončila za mřížemi. Proč upíráš ujgurským ženám právo vzdělávat se v rodném jazyce, jsi snad čínský nácek.
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

12.2.2021 08:49
Prosím, pošlete ten článek poslancům Evropského parlamentu. Oni si toho zatím nevšimli. Anebo možná všimli, ale se svou zaslepenou vírou v super zelenou Evropu to odmítají vnímat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.2.2021 09:13 Reaguje na Marcela Jezberová
A co s tím má co EP? Koupi panelů rozhoduje investor a čínské jsou nejlevnější. Může si koupit velmi kvalitní německé nebo americké, ale poměr výkon - cena je jasně na straně Číny. A EP to nikomu diktovat nemůže.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

12.2.2021 09:27
Hlavně to je výkřik konkurence, která není schopna konkurovat cenově. I
u nás by je mohli vyrábět přece vězni a nenudit se u TV a v posilovnách.
Vězení by mělo být o nápravě člověka i pomocí pracovní terapie a já v tom
nějaké otroctví nevidím. Otroky byli černoši v našem vzoru "demokracie",
kde pracovali zdarma za jídlo a přitom to nebylo za trest, protože oni
nikomu nic zlého nepáchali. Názor na trestnost může být různý a může to
být i to, že někdo práci odmítá a nechává se někým živit. Bohužel u nás
nikoho k práci nenutíme, ale on si vynucuje takové a onaké dávky na ten
svůj bezpracný život. Píchnout do tohoto lejna, tak spíše zavřou mne za
nesnášenlivost. Zvrácené hodnotové žebříčky euroatlantickou společnost
vede do záhuby a tak velmi ráda kritizuje ty úspěšnější.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.2.2021 09:41 Reaguje na Břetislav Machaček
Člověče nešťastná, to nejsou normální vězení, ale koncentráky, kde makají nevinní lidé v krutých podmínkách, jak za Hitlera, to fakt nechápete?
Odpovědět
kk

karel krasensky

12.2.2021 17:15 Reaguje na Pavel Hanzl

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.2.2021 17:21 Reaguje na karel krasensky
Pán bude asi velmi výrazný vypatlanec, že?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

12.2.2021 17:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle,
byla bych raději, kdyby jste toho trola nekrmil.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

12.2.2021 17:43 Reaguje na karel krasensky
Předem děkuji adminovi za smazání tohoto nesmyslného komentáře.
Odpovědět
sv

12.2.2021 13:49
Tak, teď jsou místní čínomilští důchodci v pé..deli. Na jednu stranu hrdinně bojují proti tzv. oze a na stranu druhou lezou číně do zadku při každé příležitosti. Mohli by oze v ČR snadno zlikvidovat ale to by museli naštvat čínu a to jim rudá ideologie, které tak slepě věří, nedovolí.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

12.2.2021 14:39 Reaguje na
Proti blbosti i bohové marně bojovali a stále marně bojují, jak je, na Vás "SV", patrno.
Odpovědět
sv

12.2.2021 16:57 Reaguje na Jiří Daneš
Takovou míru sebekritiky, bych od tebe "blbosti" nečekal.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

12.2.2021 20:26 Reaguje na
Ovšem Vy jste zcela nesebekritický, když plácáte o čínomilských důchodcích. I Vás jednou možná to důchodcovství potká, jestli se vůbec dožijete.
Odpovědět
sv

12.2.2021 21:29 Reaguje na Jiří Daneš
Potrefená husa, ve formě čínu milujícího bojovníka proti z číny dovážené fotovoltaice v důchodovém věku, znovu zahejkala.
Díky burešovi a ksčssd se důchodu pravděpodobně nedožiju, ošem pokud ano, tak doufám, že mne nepostihne stejná schíza jako zdejší čínomilné bojovníky proti tzv. oze.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

12.2.2021 20:00
Jsem zvědav, jak to bude EU řešit. Doporučuji neodebírat ty panely
a vrátit se k jádru. Ono slunko stejně nesvítí, na panelech je sníh
a to právě tehdy, když je třeba nejvíc topit a svítit. Oni nám to
podle tajných služeb vnucují proto, abychom se stali energeticky
nesoběstační právě v zimě a nemohli jim konkurovat s naší špičkovou
technikou. Proto nás zavalují jejich šunty, které vlastně ani nechceme
a které vyrábějí v koncentrácích. Lidi vzpamatujte se včas, nevěřte
kdejaké pitomosti a neusínejte na vavřínech, které už vavříny dávno
nejsou. Celá Asie je už někde jinde a my se plácáme na místě. Já tam
sice nebyl, ale kamarád odtamtud loni přijel a tvrdí, že mezi nimi
a námi je už minimálně půl století. Ty stavby co staví za týden my
deset let pouze projektujeme a schvalujeme. My sníme o rychlovlacích
a tam jsou běžnými vlakovými spoji. My sníme o levných autech, ale
tam jich chrlí továrny milióny. Nám ale stačí informace zpravodajky
ČT o lidských právech a o těch úspěších ani slovo. Žít z minulosti
a věřit jediné pravdě jsem si už užil dost. Nemíním věřit všemu
a taky žít v nenávisti k úspěšnějším pouze proto, že to řídí jinak.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

12.2.2021 20:30 Reaguje na Břetislav Machaček
Ve Švédsku už, po odstavení jedné JE, vláda žádá, aby Švédi doma neluxovali, není dost elektřiny, hrozí blackout po zapnutí toho posledního vysavače.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist