https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cizp-se-na-plzensku-opet-zameri-na-kontroly-kurovcovych-lesu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČIŽP se na Plzeňsku opět zaměří na kontroly kůrovcových lesů

16.5.2019 00:20 | PLZEŇ (ČTK)
Inspekce provedla v kraji ve čtyřech lidech 72 kontrol lesů a uložila devět pokut za nezpracované dřevo v celkové výši 140.000 korun. / Ilustrační foto
Inspekce provedla v kraji ve čtyřech lidech 72 kontrol lesů a uložila devět pokut za nezpracované dřevo v celkové výši 140.000 korun. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Plzeňském kraji se letos znovu zaměří na kontroly kůrovcem napadených stromů v lesích všech typů vlastníků. Loni její inspektoři zjistili více než dvojnásobný nárůst množství kůrovcem napadeného dřeva a za nezpracované dřevo uložili výrazně víc pokut než o rok dříve. Mezi hříšníky ale, na rozdíl od jiným míst ČR, nebyly státní, církevní, ani městské lesy, šlo hlavně o drobné soukromé vlastníky, řekla ředitelka oblastního inspektorátu ČIŽP Petra Hořčicová.
 

"Nárůst kůrovcem napadeného dřeva byl loni v kraji stoprocentní, a to především na jihu a jihozápadě regionu, kde je tepleji, tedy na Blovicku, Nepomucku, Klatovsku, Sušicku a Domažlicku, kde je navíc nejvíc hodně drobných vlastníků, kteří svou zákonnou povinnost boje proto kůrovci nezvládají," uvedla. Objem zpracovaného kůrovcového dříví činil loni přes 1,1 milionu metrů krychlových, o rok dříve přes 500.000 metrů krychlových. "Je to nárůst, který hlásí vlastníci lesů obcím s rozšířenou působností," řekl Leoš Urbánek, šéf oddělení ochrany lesa.

Také letošní prioritou bude kontrola kůrovce. "Je to náš dlouhodobý, přes tři roky (trvající), tematický úkol. A snažíme se, aby to bylo v kontextu strategie ministerstva - zachránit, co se ještě dá," uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss. Podle něj má jeden lesní inspektor na starosti 62.000 hektarů. "Jsme velmi rádi za podněty od občanů," řekl.

Inspekce provedla v kraji ve čtyřech lidech 72 kontrol lesů a uložila devět pokut za nezpracované dřevo v celkové výši 140.000 korun. "Pochybení byla výhradně u drobných vlastníků, a to převážně fyzických osob a u jedné menší firmy, která dostala pokutu 75.000 korun. U Lesů ČR nebyly zjištěny nedostatky," uvedl Hořčicová.

Všech 40 inspektorů provedlo loni v Plzeňském kraji 1635 kontrol, stejně jako o rok dříve. Uložili 268 pravomocných pokut v celkové výši 8,9 milionu Kč. Už za první letošní čtvrtletí je ale výše uložených pokut stejná, nejvyšší byla zatím pět milionů korun. Pokuty, které jsou hlavně za nakládání s odpady, ale ještě nejsou pravomocné, a inspekce tak ještě nemůže jména provinilců zveřejnit.

Nejvyšší loňskou sankci vyměřenou oblastním inspektorátem, přes 600.000 Kč, dostala Bílovská zemědělská a.s.. Ve střediscích Sedlec a Řemešín bez povolení odebírala podzemní vodu. "Dále nevhodně skladovala nebezpečné látky, které unikaly, vsakovaly se a ohrožovaly podzemní vody v Sedleci, Řemešíně, Bílově a Vysoké Libyni," řekla Horčicová. Druhou nejvyšší pokutu - 400.000 Kč - dostala společnost Priorit energo, s.r.o., která provozuje bioplynovou stanici Strážovice na Klatovsku, za havarijní únik 500 metrů krychlových digestátu a následné znečištění povrchových vod. Síť kaváren CrossCafé Plzeň pak dostala od inspekce pokutu 65.000 korun za to, že nezajistila zpětný odběr, recyklaci a využití odpadů a nepodala hlášení ministerstvu životního prostředí v sedmi z 25 provozoven. Všechny firmy už pokuty zaplatily.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Prokš
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

16.5.2019 08:30
To zní jako vtip. Co dělali úředníci když se rozvíjeli podmínky pro množení kůrovce tj. před 4-5 lety? Proč nekontrolovali tehdy zodpovědné úřady, proč se neošetřovali porosty, proč se včas netěžilo napadené dřevo, proč zůstali tzv. bezzásahové zóny po kůrovci nevytěžené, proč odpovědná ministerstva neplnili odborně a s péčí rádného hospodáře své povinnosti vůči ochraně lesů a porostů včas a místo toho se prováděli chaotické experimenty a pokyny těžit, netěžit, bezzásahovost, samoobnova lesů, bez chemické ochrany apod??? A teď chtějí kontrolovat co??? Řada lidí před lety upozorňovala na nebezpečí, pamatuji si i na svůj příspěvek, že neléčená infekce může skončit smrtí pacienta. A stalo se. To nebyla vyšší moc. To byl šlendrián, diletantismus a neodborné řízení. Tzv. lesní hospodáři se vážně provinili na minulosti a ještě vážněji na budoucnosti české krajiny. Za to by měl být někdo potrestán. Hlavně že "odborníci" řeší komíny a kotle a dotace a kšefty, ale že budeme žít bez lesů to je v pohodě?
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist