https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cizp-slezske-kamenolomy-nesmi-provozovat-linku-na-upravu-kamene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČIŽP: Slezské kamenolomy nesmí provozovat linku na úpravu kamene

18.9.2019 00:10 | OLOMOUC (ČTK)
Česká inspekce životního prostředí nařídila společnosti Slezské kamenolomy zastavit provoz zařízení na povrchové úpravy kamene v Mikulovicích na Jesenicku. / Ilustrační foto
Česká inspekce životního prostředí nařídila společnosti Slezské kamenolomy zastavit provoz zařízení na povrchové úpravy kamene v Mikulovicích na Jesenicku. / Ilustrační foto
Foto | ČIŽP / Wikimedia Commons
Česká inspekce životního prostředí nařídila společnosti Slezské kamenolomy zastavit provoz zařízení na povrchové úpravy kamene v Mikulovicích na Jesenicku. Firma tento zdroj znečišťování ovzduší podle inspekce provozovala bez povolení. Včera to sdělil ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Olomouci Radek Pallós. Společnost Slezské kamenolomy provoz technologie zastavila.
 

"Inspektoři při kontrole v roce 2017 zjistili, že společnost v letech 2016 a 2017 provozovala tryskací zařízení na povrchové úpravy kamene celkem 268 hodin. Povolení k provozu, které uděluje krajský úřad, však nepředložila. Za provoz bez povolení a další přestupky jsme tehdy firmě ve správním řízení uložili pravomocnou pokutu 25.000 korun," uvedl Pallós.

Loni udělali inspektoři ve společnosti další kontrolu zaměřenou na dodržování zákona na ochranu ovzduší. Při ní podle Pallóse opět zjistili, že firma zařízení na úpravy kamene stále provozuje bez povolení. "Za opakovaný nelegální provoz a další přestupky jsme uložili druhou pravomocnou pokutu 35.000 korun," řekl Pallós.

Po této druhé kontrole společnost Slezské kamenolomy podle Pallóse požádala olomoucké hejtmanství o povolení provozu. Nakonec ho však od kraje nedostala.

"Inspektoři ČIŽP tedy přistoupili k vydání rozhodnutí o zastavení provozu povrchových úprav kamene. K rozhodnutí vedla zejména skutečnost, že ze strany firmy se jednalo o vědomé a opakované porušování zákona na ochranu ovzduší," dodal Pallós.

Proti rozhodnutí o zastavení provozu se společnost Slezské kamenolomy neodvolala. Rozhodnutí je už podle Pallóse pravomocné a od 15. srpna nesmí firma zařízení na povrchovou úpravu kamene provozovat.

"Provoz tryskacího zařízení je aktuálně zastaven," řekl včera provozní ředitel Slezských kamenolomů Zdeněk Ferenčík, podle kterého firma ve čtvrtek vydá stanovisko ke zprávě ČIŽP.

Slezské kamenolomy těží i zpracovávají surovinu z vlastních ložisek světlé slezské žuly, supíkovického a lipovského mramoru a těšínského pískovce. Firma provozuje šest lomů v Olomouckém a Moravskoslezském kraji.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist