https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/co-delat-pro-sve-zdravi-a-dusevni-pohodu-dve-hodiny-tydne-v-prirode-jsou-minimum
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co dělat pro své zdraví a duševní pohodu? Dvě hodiny týdně v přírodě jsou minimum

2.7.2019 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Dvě hodiny týdně v přírodě jako nezbytné minimum, prahová hodnota, která zřetelně odděluje zdravé od potenciálně nemocných. Takový je hlavní výsledek studie, kterou po praktické stránce zrealizovali badatelé z univerzity v Exeteru. / Ilustrační foto
Dvě hodiny týdně v přírodě jako nezbytné minimum, prahová hodnota, která zřetelně odděluje zdravé od potenciálně nemocných. Takový je hlavní výsledek studie, kterou po praktické stránce zrealizovali badatelé z univerzity v Exeteru. / Ilustrační foto
Zdraví a duševní pohoda je něco, co v obchodě nekoupíte. Leccos ale můžete pro jejich získání či udržení udělat sami, a navíc zadarmo. Podle studie sponzorované Národním institutem veřejného zdraví více než teoreticky stačí 120 minut pobytu v přírodě týdně. Píše o tom ScienceDaily.com.
 

Dvě hodiny týdně v přírodě jako nezbytné minimum, prahová hodnota, která zřetelně odděluje zdravé od potenciálně nemocných. Takový je hlavní výsledek studie, kterou po praktické stránce zrealizovali badatelé z univerzity v Exeteru. Opírali se přitom o vcelku slušný vzorek, celkem 20 000 lidí. A překvapivé je, že těch zjištěných 120 minut je platných prakticky pro všechny sledované skupiny. Tedy pro muže i ženy, mladé i staré, napříč etnickými skupinami, chudé i bohaté (přesněji tedy obyvatele žijící v nízko a více příjmových lokalitách), stejně jako pro lidi s tělesným a jiným postižením.

Je to čas pro vás

Popravdě, není moc studií, které by dnes nabízely tak silný stmelující a jednotící prvek, jako zmíněný vliv pobytu v přírodě na zdraví v exeterské studii. Jednoduchý rámec plošného výsledku přitom vůbec nekomplikuje, jestli v té přírodě strávíte do týdne 12x10 minut, anebo si tu dvouhodinku střihnete na jeden zátah. Benefity jsou zachovány, respektive jsou jasně pozorovatelné ve srovnání s těmi, kteří v průběhu týdne do přírody nevystrčí ani nos. V zásadě stačí pohled do zdravotních karet nebo výpisů pojišťoven a mezi těmi, které příroda jednou týdně na dvě hodiny neláká a těmi, co ano, můžete udělat tlustou čáru.

„Je dlouho dobře známé, že pobyt v přírodě lidskému zdraví a duševní pohodě prospívá,“ říká Mat White, vedoucí studie. „Jen jsme dosud neměli jasno v tom, kolik je ono nezbytné minimum.“ Většina ve studii zaznamenaných pobytů v přírodě se přitom neodehrávala dále než tři kilometry od bydliště dotazovaných a v zásadě výrazně nepřesahovala onen dvouhodinový rozměr. Zdá se, že častější a delší pobyt přírodě je lepší, ale rozdíl není od prahových 120 minut sledovaných subjektů statisticky průkazný. „Podstatné je zjištění, že dvě hodiny nejsou nějakým nereálným cílem,“ říká White. „Je to něco, co pro své zdraví může udělat každý.“

Získejte odstup, přibližte se přírodě

„Pobyt v přírodě vám pomáhá vytvořit si odstup od každodenních starostí, dává vám perspektivu, snižuje stres a nabízí prostor pro strávení času s rodinou a přáteli,“ vyjmenovává možné vlivy pobytu v přírodě na duševní pohodu lidí profesorka Terry Hartigová z univerzity v Uppsale. „Naše zjištění je cenné i pro praktické lékaře, kteří teď mohou pobyt v přírodě doporučovat svým pacientům, podobně jako kondiční cvičení.“ A nezapomeňte: všechny ty procházky v parku, lesem, po břehu jezera nebo moře nefungují, pokud jim věnujete méně než dvě hodiny týdně.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.7.2019 08:49
Než sedět na zadku na louce, raději pěšky (na kole) do práce či zpět. Cesta MHD je jen o chvilku rychlejší, zato únavnější pro psychiku.
Odpovědět
TD

Tomáš Dostál

26.9.2019 12:32
Dobrý den, sháním něco (třeba doplněk stravy) na duševní pohodu, nevíte o něčem?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist