https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cvikov-o-capy-neprisel-par-obsadil-i-nove-hnizdo-a-ma-tri-mladata?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Cvikov o čápy nepřišel, pár obsadil i nové hnízdo a má tři mláďata

3.7.2022 00:47 | CVIKOV (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obavy místních z toho, že Cvikov na Českolipsku přijde o čápy po zlikvidování původního hnízda, se nenaplnily. Pár obsadil i nově vybudované hnízdo a má tři mláďata, informoval místostarosta města Petr Vrabec.
reklama

 

"Moc se tomu nevěřilo, ale jsme rádi, že se zadařilo a čápi na novém stožáru jsou," uvedl Vrabec.

Čápi do Cvikova na jaře přilétají minimálně posledních 40 až 50 let. Původní hnízdo ve výšce asi 20 metrů ale město ve spolupráci s hasiči a ornitology letos na začátku března zlikvidovalo, neboť bylo na komíně opuštěného objektu soukromé firmy, který je v havarijním stavu a hrozí jeho zřícení. Nové hnízdo o průměru 140 centimetrů nechala radnice postavit na 13 metrů vysokém příhradovém stožáru opodál, na svém pozemku v sousedství opuštěného objektu.

Zhruba před 20 lety pokus přimět čápy, aby obsadili hnízdo na jiném místě, než byl starý komín, nevyšel, tentokrát to skončilo úspěchem. Čápi po příletu se sice nejprve snažili vybudovat hnízdo na původním místě. Když ale zjistili, že kvůli zakrytí komína stříškovou konstrukcí to není možné, obsadili i nové, vzdálené od původního zhruba 20 metrů.

Kolik mláďat čapí pár vyvedl, je podle Vrabce známé od tohoto týdne. "Nevěděli jsme dřív kolik jich tam je, protože ornitologové řekli zcela striktně, že v dosahu deseti metrů nesmí být žádný pohyb," řekl místostarosta. Podle něj jsou tři čápata v dobré kondici a každé váží zhruba dva až dva a půl kilogramu. Dění v hnízdě bude nově možné sledovat přes webovou kameru. "Ornitologové mláďata v pondělí kroužkovali a my jsme tam při té příležitosti připravili kameru, kterou chceme během týdne zprovoznit. A na webu města bude umístěn každodenní záznam," dodal Vrabec.

Podle údajů na webu České společnosti ornitologické čápi v Libereckém kraji letos obsadili skoro 30 hnízd, mláďata byla dosud zaznamenána na více než polovině z nich.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist