https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dalsi-cunami-by-mohla-na-jave-vyhladit-ohrozeny-druh-nosorozce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Další cunami by mohla na Jávě vyhladit ohrožený druh nosorožce

3.1.2019 00:39 | JAKARTA (ČTK)
Nosorožec jávský v minulosti obýval džungle jihovýchodní Asie a Indie. V současné době však žije na světě pouze 67 kusů tohoto vzácného živočicha.
Nosorožec jávský v minulosti obýval džungle jihovýchodní Asie a Indie. V současné době však žije na světě pouze 67 kusů tohoto vzácného živočicha.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Další ničívá vlna cunami, která by případně zasáhla indonéský ostrov Jáva, by mohla vyhladit kriticky ohrožený druh nosorožce jávského. Podle zpravodajského serveru BBC na to upozornili ochránci přírody. Ničivá vlna zasáhla indonéské pobřeží Sundského průlivu minulou sobotu a vyžádala si na 420 mrtvých.
 

Nosorožec jávský v minulosti obýval džungle jihovýchodní Asie a Indie. V současné době však žije na světě pouze 67 kusů tohoto vzácného živočicha. Vyskytuje se v národním parku Ujung Kulon, který leží v nejzápadnějším cípu ostrova Jáva a který minulou sobotu zaplavila přívalová vlna.

Mezi oběťmi přírodní katastrofy jsou i dva ošetřovatelé z národního parku a vlna zničila i několik budov rezervace. Nosorožci však zůstali bez újmy.

Indonésie ve čtvrtek zvýšila stupeň varování před aktivitou sopky Anak Krakatoa na druhý nejvyšší v obavách z možného opakování vlny cunami. Vyhodnotit, zda by region mohla další vlna skutečně postihnout, však úřadům nyní brání špatné počasí a neustálé erupce vulkánu.

"Vzhledem k tomu, že nikde na světě nežije nosorožec jávský v zajetí, pokud ztratíme tuto populaci, ztratíme celý druh," uvedla Nicola Lovethová ze Světového fondu pro ochranu přírody (WWF).

Jávský nosorožec je dnes považován za jednoho z nejvzácnějších savců na světě. Svého času byl nejpočetnějším druhem mezi asijskými nosorožci. V roce 1883 téměř vyhynul v důsledku erupce sopky Krakatoa, z níž se před 90 lety začal formovat stávající vulkán Anak Krakatoa. Erupce tehdy vyvolala vlnu cunami, jež také zaplavila území národního parku. Dnes jejich populaci ohrožuje především lidská činnost - pytláctví a likvidace jejich přirozeného prostředí.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Josef Mozek

3.1.2019 19:05
A což teprve vlna tsunami, ta by byla ještě horší. Nosorožce v Africe zase ohrožuje moucha ce-ce.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist