Děsivá horka roku 2010 se nebudou opakovat desítky let, tvrdí vědci
„Vlna horka, která se minulé léto převalila přes části východní Evropy, byla ještě výraznější a teplejší, než podobné období vysokých teplot v létě 2003,“ uvedl David Barriopedro, jeden z autorů studie. Při své výzkumu se zabýval monitorováním teplotních extrémů od roku 1871.
Jedním ze závěrů je, že tato dvě horká léta patřila v Evropě v těm nejteplejším za posledních 510 let.
Změna klimatu posiluje extrémy
A potvrzují jejich výsledky předpoklad mnohých vědců, že v souvislosti s klimatickou změnou budou podobné extrémní situace nastávat častěji než dříve? Ano, potvrzují – vědci na základ analýz a modelů předpokládají, že takto mohutné vlny teplého počasí budou v příštích 40 letech zhruba desetkrát pravděpodobnější než dříve. Ač, jak už bylo zmíněno, úder takto rozsáhlé vlny není statisticky pravděpodobný před rokem 2050.
Loňská vedra byla opravdu mimořádná – jen v Rusku úřady podle studie odhadují, že teploty měly podíl na smrti 55 000 lidí. Úroda se snížila o čtvrtinu, obrovské škody napáchaly rozsáhlé požáry a podle předběžných údajů „stála“ Rusko tato vlna kolem jednoho procenta hrubého domácího produktu. Extrémy se navíc netýkají jen Ruska, ale i dalších zemí v jeho okolí, od Ukrajiny po Finsko. Podstatné tedy je, že v rámci celé Evropy budou podobné extrémy častější.
V minulých měsících klimatologové vedli často velmi bouřlivou debatu, zda tato vlna veder nějak souvisela s dalšími extrémy v jiných částech světa, například se záplavami v Pákistánu. Ač většina odborníků by na tuto otázku odpověděla, že nejspíš ano, jistota chybí.
reklama
Další informace |
Online diskuse
Pokrok - 18. 3. 2011 - M.Z.Prece jen se ale, rekl bych, ta spolecenska debata o globalnim oteplovani (a zmene klimatu) trochu za posledni leta posunula. Jeste pred nedavnem by totiz titulek takoveho clanku (zda obsah to nevim, tyhle clanky nestoji ani za letme preletnuti) znel"Děsivá horka roku 2010 se budou opakovat desítky let" tvrdí vědci |