https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/deutsche-welle-chorvatske-ochrance-zivotniho-prostredi-znepokojuji-turiste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chorvatské ochránce životního prostředí znepokojují turisté

25.9.2023 10:22 | ZÁHŘEB (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Chorvatsko je opět velmi oblíbenou turistickou destinací a podle chorvatského ministerstva cestovního ruchu se letos očekává, že počet návštěvníků překoná rekord z roku 2019, napsal zpravodajský server Deutsche Welle. To ale dělá těžkou hlavu ochráncům životního prostředí.
 

Příčin rozmachu cestovního ruchu v letošním roce je několik: Chorvatsko se v lednu připojilo k schengenskému prostoru, což znamená, že mnoho evropských turistů už při vstupu do země nepodléhá hraničním kontrolám. Kromě toho Chorvatsko vyměnilo svou starou měnu kunu za euro, takže transakce jsou pro cestovatele z eurozóny bezproblémovější.

"Ve srovnání s předchozími roky a obdobím před pandemií jsme v první polovině roku 2023 zaznamenali zvýšený počet turistů," řekl DW mluvčí ministerstva cestovního ruchu. Díky schengenskému prostoru je pro cestovatele jednodušší zajet si do Chorvatska jen na víkend.

Není divu, že se Chorvatsko stává stále vyhledávanější turistickou destinací. Má 1880 kilometrů pobřeží Jaderského moře, více než 600 ostrovů a kultovní města, jako je například Dubrovník. Rostoucí cestovní ruch však může způsobit vážné škody na životním prostředí, například v severní části chorvatské Istrie, kam přijíždí zdaleka nejvíce návštěvníků.

To znepokojuje například ochránce přírody z neziskové organizace Zelena Istra (Zelená Istrie). Důsledky masové turistiky jsou různé. Může zahltit místní infrastrukturu, jako je sběr odpadu a recyklační služby. Podle Dunji Mickovové z organizace Zelena Istra může také podnítit nelegální výstavbu rekreačních středisek, která mohou zůstávat po celé měsíce prázdná, anebo privatizaci pláží, kam pak nebudou mít přístup místní obyvatelé.

Hromadná turistika může způsobit ztrátu biologické rozmanitosti, znečištění ovzduší, moře a podzemních vod, uvedla Mickovová v rozhovoru s DW. "Ale monitoruje to někdo? Kdo podniká nějaké kroky?" zeptala se. "Všechno se děje příliš rychle, kontrolní orgány nekonají a neexistují žádné sankce pro toho, kdo nedodržuje zákony," dodala.

Sunce, další chorvatská skupina ochránců přírody, se snaží přispět k tomu, aby byl turistický průmysl v zemi udržitelnější. "Chorvatský turistický sektor zaznamenal v posledních letech výrazný růst," řekl DW mluvčí Sunce a dodal, že je náročné vyvážit tento příliv návštěvníků s potřebou chránit chorvatské přírodní kulturní dědictví.

Společnost Sunce nedávno zahájila projekt Zelená Dalmácie, který vydává certifikáty pro udržitelná turistická ubytovací zařízení v regionu a který podporuje chorvatská vláda.

Také chorvatské úřady uznávají potřebu větší regulace turistického průmyslu, a proto se nyní připravuje komplexní zákon o cestovním ruchu. Jedním z plánovaných opatření je poplatek z cestovního ruchu, který bude sloužit k úhradě nákladů na ochranu přírody. Tato daň však bude zavedena pouze v oblastech postižených masovou turistikou, a to nejdříve v roce 2025.

Cestovní ruch se nyní podílí na hrubém domácím produktu Chorvatska až 20 procenty a stále více se stává pilířem ekonomiky, zejména v přímořských oblastech.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

25.9.2023 11:39
Vsadil bych se, že nebýt příjmů z turistického ruchu, všichni ti bojovníci proti turistům by byli bez práce :-)
Odpovědět

Radek Čuda

25.9.2023 15:11 Reaguje na
Tak oni mají ale vlastně pravdu, protože když se to přepískne, tak to v konečném důsledku škodí ... té zemi jako takové, i tomu turismu. Je vždy lepší nabízet kvalitní produkt za vyšší cenu, než se to snažit nahnat extenzivním způsobem, který z dané destinace udělá low-costový hnus.
Odpovědět

Radek Čuda

25.9.2023 15:13 Reaguje na Radek Čuda
A jen doplním, jak se to jednou přepískne, tak už velmi často prostě není cesty zpět.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.9.2023 08:25 Reaguje na Radek Čuda
S "kvalitním" produktem za vyšší cenu to zkusili v Chorvatsku na začátku sezóny a zaplakali. Ony i ty VIP destinace nejsou pro přírodu žádná výhra, protože místo chudáků ležících na plážích u skutečného moře vyžadují
VIP bazény s dlážděnými terasami a místo koupání v moři
rychlé motorové čluny a skůtry. Po tom zlomku VIP tak
zůstává daleko větší ekologická stopa, než po obyčejných
turistech. U nás by se vám taky líbila přehrada a kolem
ní bazény a VIP vilky místo několika pláží s lidmi z
okolních skromných rekreačních středisek? Asi máte na to
si dovolit VIP ubytování a vaši touhou je vyhnat z přírody
"obtížnou lůzu", která se umí spokojit i s málem. Cesta je
naopak spokojit se s málem a nedrancovat nevratně to, co
by si mohl užívat každý člověk, pokud by byli všichni méně
nároční.
Odpovědět

Radek Čuda

26.9.2023 14:15 Reaguje na Břetislav Machaček
Zkusili to jen s tou vyšší cenou. To za prvé. Za druhé plácáte kraviny, u nás courám s báglem a spím pod širákem, takže ta vaše vize mne rozhodně nebere. Nicméně nejsem natolik blbej, abych věřil v nějakou cílenou askezi a podobně, a regulace cenou většinou funguje a v konečném důsledku je nejspravedlivější.

Zajeďte se podívat na Vltavu od Soumaráku, a z Vyšáku ... třeba si pár rozdílů všimnete a můžete u toho přemítat, čím jsou asi tak způsobeny.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.9.2023 19:23 Reaguje na Radek Čuda
Tak proč píšete, že je vždy lepší nabízet kvalitní
produkt za vyšší cenu, než se to nahnat snažit nahnat extenzivním způsobem, když sám stejně jako já raději spíte venku pod širákem? Já jsem všemi deseti za návrat turistických ubytoven a levného
stravování, aby si to mohli dovolit hlavně ti, co
tam dojdou pěšky a nikoliv jen ti, co tam dojedou mercedesem až k hotelu. Pokud si myslíte, že vše vyřeší peníze, tak vás hluboce lituji , protože to
nejdůležitější si nekoupíte, ale to poznáte, až vám to bude chybět. Vy tedy souhlasíte například i s regulací počtu turistů na základě peněz? A co ti chudí, ti mají sedět doma a nikam nejezdit a nebo
ani nechodit a přitom bohatí pojedou lanovkou na
Sněžku desetkrát za rok, protože na to mají? Ony
i ty povolenky ke splutí Vltavy mají někteří i
desetkrát za rok a jiní je neseženou. Tomu říkáte
spravedlnost?
Odpovědět
ig

26.9.2023 21:32 Reaguje na Břetislav Machaček
Chudí se mají mít stejně dobře jako bohatí, to je jasné.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.9.2023 08:51 Reaguje na
IÁ,IÁ,IÁ! To je stručný překlad toho
vašeho moudra!
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.9.2023 08:56 Reaguje na Břetislav Machaček
A víte proč? Protože bohatým může být někdo pouze proto, že je jiný chudý a naopak. Být všichni bohatí, tak by neměli z koho to bohatství získat. Rovnostářství je bohatým
solí v očích a pokud budou mít i moc, tak nikdy nedopustí aby
leželi na pláži vedle chudého !
Odpovědět

Radek Čuda

27.9.2023 15:00 Reaguje na Břetislav Machaček
Na drtivou většinu věcí nepotřebujete být nijak extra bohatý, stačí nebýt lempl, nedělat kraviny a neutrácet za hovadiny a lze si dopřát ledacos.
Odpovědět

Radek Čuda

27.9.2023 14:59 Reaguje na Břetislav Machaček
Protože overturismus je prostě fakt a čím víc lidí, tím více těch slušných, a samozřejmě současně tím více těch druhých. Plus samozřejmě každý ekosystém je schopen absorbovat jen určitý počet návštěvníků, i kdyby to byli všechno Hoši od Bobří řeky. Tak to prostě je.
Vy zase kecáte, co?
Kdo by jezdil na Sněžku 10x do roka? Pokud tam teda nedělá, to jede i víckrát:-). Rezervačka na Vltavu je úplně v pohodě, holt jen člověk musí počítat s tím, že když je málo vody, tak to nebude hoblovat po dně ... jak to bývá jinak zvykem ... ale bude sedět doma na zadku. A pokud je vody dost, tak s rezervací v drtivé většině není problém.
Peníze nevyřeší rozhodně všechno, ale taky vyřeší mnohé ... je mi milejší si za kvalitu připlatit ... tedy mít tu možnost ... než shánět známého, co má jiného známého, který zase zná někoho, kdo mi to, co potřebuju, sežene pod pultem. S jděte do prdele, 25 let mi to stačilo.
Odpovědět
PB

Petr Brok

25.9.2023 15:57
Jednou bude turistika největším ničitelem planety.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

25.9.2023 17:38 Reaguje na Petr Brok
No ale hlavně ta ekonomická.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

26.9.2023 09:06
Po světě je turistika poslední záchranou megafauny. A jak skončí, skončí i megafauna v lidech.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist