https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/diamo-a-univerzita-v-liberci-spolupracuji-na-vyzkumu-ziskavani-zlata-ci-uranu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Diamo a univerzita v Liberci spolupracují na výzkumu získávání zlata či uranu

31.7.2023 11:07 | LIBEREC (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Státní podnik Diamo a Technická univerzita v Liberci se dohodly na spolupráci při výzkumu získávání strategických prvků, jako jsou třeba uran, zlato nebo lithium, informovala mluvčí Diama Kristýna Hanušová. Cílem projektu je, využít odpad, který zůstal po těžbě uranu, a vytěžit z něj důležité suroviny. Projekt koordinuje liberecká univerzita a zapojeny jsou do něj také univerzity ze Španělska, Itálie a Velké Británie.
 

"Tito partneři nám mohou pomoci posunout výzkum v oblasti zmírňování dopadů radionuklidů na životní prostředí," doplnil ředitel Ústavu pro nanomateriály a pokročilé technologie (CXI) liberecké univerzity Miroslav Černík. Na vytipovaných lokalitách Diama ve Zlatých Horách, Příbrami nebo Horním Slavkově budou mít účastníci projektu možnost, seznámit se s monitoringem a odstraňováním radionuklidů včetně zahlazování následků hornické činnosti. Na odebraných vzorcích vody a materiálů pak budou testovat účinnost navržených metod separace vybraných kritických prvků.

"Podobné mezinárodní projekty jsou příležitostí pro zaměstnance Diama, jak se seznámit s novými zahraničními technologiemi a postupy, které souvisejí se zahlazováním následků hornické činnosti, a zároveň sdílet své zkušenosti a dosažené výsledky," uvedl ředitel Diama Ludvík Kašpar. Výzkum separace kritických surovin může podle něj přispět ke zlevnění a zefektivnění sanace horninového prostředí a ke zmírňování nedostatku kritických nerostných surovin v Evropské unii.

Nejedná se o první společný projekt liberecké univerzity a firmy Diamo. Spolupracují už například v mezinárodním projektu LIFEPOPWAT, zaměřeném na čištění skládkových vod kontaminovaných nebezpečnými pesticidy. Pilotní projekt spustili vědci ve spolupráci se státním podnikem a společností Photon Water Technology před dvěma lety na výsypce starého lomu na Karlovarsku. Uloženo je tam 5000 tun lindanu a odpadních látek, které vznikaly při jeho výrobě v neratovické Spolaně za minulého režimu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist