https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dnesni-domaci-kone-pochazeji-z-jedine-linie-z-oblasti-dolni-volhy-a-donu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dnešní domácí koně pocházejí z jediné linie z oblasti dolní Volhy a Donu

21.10.2021 11:24 | PRAHA (ČTK)
Analýzy také přinesly odpověď na otázku ohledně původu tarpana, který vyhynul na počátku 20. století. Podle vědců má kombinovaný původ z více linií. Vyvrací to předchozí hypotézy, které ho považovaly za divokého předka dnešních domácích koní nebo křížence s koněm Převalského.
Analýzy také přinesly odpověď na otázku ohledně původu tarpana, který vyhynul na počátku 20. století. Podle vědců má kombinovaný původ z více linií. Vyvrací to předchozí hypotézy, které ho považovaly za divokého předka dnešních domácích koní nebo křížence s koněm Převalského.
Zdroj | Akademie věd ČR
Vědci zjistili, že dnešní domácí koně pocházejí z jediné linie z oblasti dolní Volhy a Donu. Výzkum také ukázal, že se tito koně do střední Evropy dostali později, než se předpokládalo. Mezinárodní tým také vyřešil "záhadu" genetického původu vyhynulého divokého koně tarpana, informovali zástupci Akademie věd ČR (AV). Výzkum vedl Ludovic Orlando z francouzského Národního centra pro vědu a výzkum (CNRS). Za Česko na něm spolupracoval René Kyselý a Lubomír Peške z pražského Archeologického ústavu AV. Článek o výzkumu zveřejnil prestižní časopis Nature.
 

Při výzkumu vědci využili genetické metody, které umožnily analyzovat archaické genomy přímo z nálezů kostí. Tento postup umí odhalit skutečnou příbuznost jedinců. Dřívější teorie o historii koní se opíraly hlavně o analýzu znaků z morfologie kostí a nalezených artefaktů, což má však podle odborníků mnoho omezení. Nynější tým analyzoval data z pozůstatků pravěkých kostí z 25 zemí v Evropě a v Asii. Zkoumal genomy 273 koní. Tým určil, že domestikace koní vzešla z ponto-kaspické oblasti, konkrétně území dolní Volhy a Donu, která je spojována také s archeologickou kulturou jámovou.

Koňská čelist nalezená na vykopávkách v dánském Ginnerupu v červnu 2021.
Koňská čelist nalezená na vykopávkách v dánském Ginnerupu v červnu 2021.
Zdroj | Akademie věd ČR

"I když se domestikace koní někde ve východních stepích nabízí, naše práce lokalizuje oblast konkrétně a vyvrací některé dřívější kandidáty na domestikační centrum v Ibérii a Anatolii," vysvětlil Kyselý. "Identifikovány byly celkem čtyři hlavní holocenní linie koní, dnešní domácí koně jsou ale beze zbytku představiteli pouze linie DOM2,“ dodal vědec. Ostatní linie podle odborníků zanikly s výjimkou linie asociované s kulturou Botai, jejíž jedinými žijícími představiteli jsou koně Převalského.

Dřívější studie lidské archaické DNA prokázaly masivní imigraci lidí ze stepní kultury jámové, ztotožňovanými s Protoindoevropany, do Evropy, doloženou od počátku třetího tisíciletí před naším letopočtem. Přestože by podle vědců mohlo dávat smysl, že se domácí koně do střední Evropy dostali s touto migrační vlnou z oblasti jejich původu, výzkum také prokázal, že se tak stalo později.

"Ve střední Evropě se nová linie domácích koní (DOM2) objevuje až ve starší době bronzové, zhruba od 2000 př. n. l. Invaze stepních nájezdníků z východu s pomocí velkého počtu koní, známé z pozdějších dob, lze proto ve 3. tisíciletí př. n. l. stěží předpokládat, lidé se museli pohybovat jinak," uvedl Kyselý. Oproti tomu šíření genetické linie DOM2 po Asii se šířením indoíránských jazyků podle AV dobře časově koreluje. Stejně jako se šířením lehkých vozů s loukoťovými koly z kultury Sintašta na hranici východní Evropy a Asie, která je podle odborníků nejpravděpodobnější kulturou jejich vynálezu.

Analýzy také přinesly odpověď na otázku ohledně původu tarpana, který vyhynul na počátku 20. století. Podle vědců má kombinovaný původ z více linií. Vyvrací to předchozí hypotézy, které ho považovaly za divokého předka dnešních domácích koní nebo křížence s koněm Převalského.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

21.10.2021 15:33
https://www.youtube.com/watch?v=uR35zmILefA
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.10.2021 20:09
Jsem zvědav, z jaké línie je ten opěvovaný "divoký" kůň z Anglie
v Milovicích? Je divoký a nebo pouze zdivočelý?
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

22.10.2021 10:26 Reaguje na Břetislav Machaček
V Milovicích mají Exmoorské poníky, dá se použít jako jezdecký pony, jako soumar, ale údajně nebyli kříženi s jinými plemeny a požívali se hlavně na spásání pastvin, proto jsou považováni za divoké koně. Škoda, že do Milovic nedali Koně Převalského, to by mi dávalo smysl.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.10.2021 11:54 Reaguje na Marcela Jezberová
Prérie v Americe spásali zdivočelí koně taky a hrát si na něco "divokého" je tak leda dobré na oblbování laiků. Pamatuji fotky a záběry prvých koníků v Milovicích, kdy z kamiónu vyběhli koně s ohlávkami. Pochybuji o divokosti koně, který poslušně naběhne do kamionu a nechá se vozit
po republice, kde má spásat jako spása louky, které před
pár desítkami let spásaly krávy, kozy, ovce a i tažní
koně sedláků. I sakra mírného koně musíte na přepravu
zvykat a hlavně na jeho nakládku. Přeprava bez sedativ
je pro skutečně divoké zvíře rizikové, ne-li zhoubné.
Je to pouze dobře odůvodněný podvod na laiky, kteří si
neumí dát do souvislostí to, proč k zarůstání došlo a
proč to musí provádět pouze ti "divocí" kopytníci.
On takový "nájem" spásačů není zadarmo, ale platit ho
za spásání kravami by asi nebylo "ekologické", protože
hospodářský dobytek prdí methan, což u "divokého" nevadí.
Nakonec mě zajímá využití "divokého" koně po smrti, kde
ho nebude jako chráněného tvora jatečně zpracovat a tak
zatíží přírodu spálením v kafilérii. Doporučuji v Milovicích vysadit vlky na likvidaci přestárlých koní, neperspektivních
hříbat a březích klisen, jak je doporučováno vlkomily
u vysoké zvěře.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

22.10.2021 12:46 Reaguje na Břetislav Machaček
Řekl bych, že když to nejsou Převalští koně, tak to budou zdivočelí koně. Respektive poníci.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

22.10.2021 12:53
Je vidět, že domestikace koně, hlavně když se potom ten kůň používal k jízdě a tažení vozů, býl tak významný civilizační faktor a příslušným lidem dal takovou převahu i mobilitu, že se už potom nikomu dalšímu nepodařilo domestivat jinde jiné koně. Na rozdíl třeba od psů, kteří byli zřejmě domestikováni současně na více místech.
Je ale zajímavé, že první imigrace indoevropanů do střední Evropy ještě byla bez koní. Že by v té době koně chovali jen na maso a mléko, ještě je nenapadlo na nich jezdit? Či teprve dlouhodobým výběrem se vyvinul kůň, který byl geneticky pozměněn přítomností člověka a jeho výběrem tak, že byl ochotný dlouhodobě nosit nějaké sedlo a na něm člověka a poslouchat ho?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist