https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-milovic-prijely-ze-zoo-tabor-dve-samice-zubra
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do Milovic přijely ze Zoo Tábor dvě samice zubra

3.4.2021 17:33 | MILOVICE (ČTK)
Hlavním důvodem stěhování samic zubrů je zvětšení genetické pestrosti milovické stáda.
Hlavním důvodem stěhování samic zubrů je zvětšení genetické pestrosti milovické stáda.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Michal Köpping / Česká krajina
Dvě samice zubra evropského přijely prvního dubna do rezervace velkých kopytníků u Milovic na Nymbursku. Samice Tara a Norisa dorazily ze Zoo Tábor, transport se uskutečnil bez komplikací, stejně tak následné vypuštění zvířat v Milovicích, řekl ČTK ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.
 

Zvířata nyní budou několik dní oddělena v takzvané aklimatizační ohradě. "Je to z toho důvodu, kdyby se přeci jen ukázalo nějaké skryté zranění z transportu nebo třeba nějaká choroba, tak aby nebyla zvířata zapojena do stáda na velké ploše a mohla se jim lépe poskytnout pomoc," řekl Dostál. Většinou to je podle něj pouze preventivní opatření.

Hlavním důvodem stěhování samic zubrů je zvětšení genetické pestrosti milovické stáda. "České rezervace jsou uzavřené, nemohou mezi nimi zvířata přirozeně migrovat, Z toho důvodu je potřeba čas od času některá zvířata mezi rezervacemi nebo zoo převézt, aby docházelo k oživení genetické základny v rámci stáda. Jinak by zvířata v rámci dlouhodobě uzavřeného chovu degenerovala," uvedl Dostál.

Velcí kopytníci přišli do bývalého vojenského prostoru Milovice v roce 2015. Od té doby divokým koním, zubrům a zpětně šlechtěným praturům postupně daří uzdravovat místní krajinu a zachraňovat v těchto místech před vymizením řadu ohrožených živočichů a rostlin.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist