https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dobrovolnici-se-v-unoru-pusti-do-uklidu-orlicke-prehrady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dobrovolníci se v únoru pustí do úklidu Orlické přehrady

31.1.2020 00:17 | SOLENICE (ČTK)
Dobrovolníci se 5. a 15. února pustí do úklidu Orlické přehrady, která je nyní upuštěná kvůli přestavbě lodního výtahu. / Ilustrační foto
Dobrovolníci se 5. a 15. února pustí do úklidu Orlické přehrady, která je nyní upuštěná kvůli přestavbě lodního výtahu. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dobrovolníci se 5. a 15. února pustí do úklidu Orlické přehrady, která je nyní upuštěná kvůli přestavbě lodního výtahu. Na obnažených březích nádrže leží velké množství odpadu, který byl dříve schovaný pod hladinou. Cílem je využít času do opětovného napuštění přehrady a odstranit co nejvíc věcí, které do přírody nepatří. Včera to řekla Kateřina Landová z Českého svazu ochránců přírody.
 
Akce Ukliďme Orlík.
Akce Ukliďme Orlík.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Akci Ukliďme Orlík pořádá kromě ochránců přírody také Povodí Vltavy a Český rybářský svaz. Ve středu 5. února se vydají uklízet především zaměstnanci povodí, rybáři a ochránci na hůře dostupné úseky. Přidat se k nim může až 30 dobrovolníků z řad veřejnosti. "Dnes ráno se mi ozvali zaměstnanci ČEZ, že by si udělali dobrovolnický den, a hlásí se nám i další dobrovolníci," uvedla včera Landová.

V polovině února se do úklidu zapojí široká veřejnost, kapacita je až 300 lidí. Na každý úsek se vejde určité množství dobrovolníků, rukavice a pytle budou zajištěny na místě. Úklid Orlíku má být podle pořadatelů "zahřívací akcí" k celostátní kampani Ukliďme svět, ukliďme Česko, jejíž hlavní úklidové dny jsou letos 4. dubna a 19. září.

Díky poklesu Orlické přehrady se v minulých měsících dostaly nad hladinu jezy, zbytky elektrárny nebo mosty, které desítky let zůstávaly skryty u dna nádrže. Nádrž se má začít znovu napouštět ke konci února. Orlická přehrada je největším vodním dílem v ČR. Stavba začala v roce 1954 a hlavní část prací pokračovala až do roku 1961. V minulosti prošla přehrada mnoha zkouškami, těmi nejnáročnějšími byly povodně v letech 2002 a 2006.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist