https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dodavky-plynu-nord-streamem-1-vzrostly-na-puvodnich-40-procent-kapacity-potrubi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dodávky plynu Nord Streamem 1 vzrostly na původních 40 procent kapacity potrubí Aktualizováno

21.7.2022 11:56 | BERLÍN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dodávky zemního plynu potrubím Nord Stream 1 z Ruska do Německa dnes dopoledne vystoupily na 40 procent kapacity plynovodu, což je stejná úroveň jako před začátkem údržby zařízení. Ukazují to záznamy provozovatele plynovodu. Nenaplnily se tak obavy, že plyn už po údržbě nebude proudit. Nord Stream 1 je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie a kvůli údržbě byl deset dní odstaven. Mluvčí Kremlu řekl, že unie si problémy svými restrikcemi způsobila sama.
 

Fyzický tok plynovodem v době mezi 09:00 a 10:00 SELČ činil 29,3 milionu kilowatthodin za hodinu (kWh/h), uvedla agentura Reuters. Šéf německého regulátora síťových služeb Bundesnetzagentur Klaus Müller ale na twitteru varoval, že zvýšení toku zpět na 40 procent kapacity není signálem zmírnění napětí. Nejistoty podle něj přetrvávají.

Dodávky by podle údajů na internetových stránkách provozovatele měly zůstat stejné i v pátek. Takzvané denní nominace, tedy rezervace na dodávky suroviny, plynovodem Nord Stream 1 na páteční ráno činí téměř 29,3 milionu kWh/h. To zhruba odpovídá dennímu objemu 67 milionů metrů krychlových.

Většinovým akcionářem konsorcia Nord Stream AG je ruský plynárenský gigant Gazprom, který zatím na žádost o komentář nereagoval. Podle mluvčího rakouské společnosti OMV Gazprom naznačil, že dnes firmě dodá zhruba 50 procent dohodnutého objemu dodávek, což by bylo stejně jako před odstávkou.

Podmořský plynovod Nord Stream 1 je v provozu od roku 2011, vede z ruského Vyborgu do Lubminu nedaleko Greifswaldu na severu Německa. Je dlouhý 1222 kilometrů a jeho maximální kapacita činí 55 miliard metrů krychlových plynu za rok. Z Německa jsou na Nord Stream 1 navázány plynovody do dalších zemí Evropské unie, včetně České republiky. Mimo provoz byl od 11. července a zejména Německo vyjadřovalo obavy, že kvůli napjaté situaci mezi Ruskem a Západem vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu by se dodávky nemusely obnovit.

Gazprom v polovině června snížil objem dodávek asi na 40 procent kapacity. Zdůvodnil to technickými problémy souvisejícími se zařízením, které partnerská německá společnost Siemens Energy poslala do Kanady na opravu. Zařízení se ale kvůli sankcím uvaleným na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu nemohlo z Kanady vrátit. Němečtí představitelé toto vysvětlení odmítli, Siemens Energy je naopak potvrdil. Kanada pak rozhodla o výjimce ze sankcí, která umožnila, aby se toto zařízení, kterým je kompresorová turbína, vrátilo do Evropy.

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý prohlásil, že Gazprom je připraven svým závazkům ve vývozu plynu dostát. Varoval nicméně, že kapacita plynovodu Nord Stream 1 by se kvůli pomalému postupu při údržbě zařízení mohla ještě snížit. Maximální kapacita činí až 167 milionů metrů krychlových plynu denně, před údržbou se pohybovala kolem 67 milionů metrů krychlových plynu.

Putin také upozornil, že není jasné, v jakém stavu bude turbína po opravě v Kanadě vrácena, což přispívá k nejistotě ohledně plného spuštění plynovodu. Také není zatím jasné, kdy bude možné turbínu instalovat na určené místo v plynovodní soustavě. Gazprom uvádí, že stále neobdržel dokumentaci k opětovné instalaci.

Rusko trvá na tom, že je spolehlivým dodavatelem energií a odmítá obvinění Západu, že využívá energii k vydírání Evropy. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes v telefonátu s novináři uvedl, že důvodem problémů s dodávkami plynu jsou omezení, která zavedli Evropané a kvůli kterým není možné realizovat potřebný servis. Odmítl i tvrzení o vydírání. Zdůraznil, že Rusko zůstává důležitou a nepostradatelnou součástí evropské energetické bezpečnosti a zopakoval, že Gazprom vždy plnil své závazky vůči klientům a bude je plnit i nadále.

Cena plynu pro evropský trh s dodáním v srpnu dnes klesá. Kolem 14:00 SELČ se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pohybovala pod 150 eury (asi 3690 Kč) za megawatthodinu (MWh). Před rokem plyn v TTF stál zhruba 21 eur/MWh.

"Ceny plynu na rotterdamské burze od dnešního rána klesají o více než tři procenta a dostaly se nejníže od začátku července. Jde o pokračování trendu poslední dvou týdnů, kdy se cena plynu postupně dostala o 21,07 procenta níže. Obavy ze zastavení kohoutků na ruské straně se alespoň prozatím nenaplnily, ale situace se může velmi rychle otáčet opačným směrem," řekl ČTK analytik XTB Štěpán Hájek.

Riziko zastavení dodávek je podle Hájka stále vysoké, což zvyšuje poptávku po zkapalněném zemním plynu (LNG). "Zde se však bude muset o plyn z USA nebo Kataru poprat Evropa také s některými asijskými zeměmi. Například Jižní Korea výrazně zvyšuje své dodávky, ale z LNG trhu na druhou stranu zmizel jeden z největších kupců - Čína. Pokles cen na rotterdamské burze zároveň není příliš silný, což potvrzuje stále poměrně vysoká rizika dalšího vývoje," dodal Hájek.

Cena plynu se začala výrazně zvyšovat dlouho před válkou na Ukrajině, podle části analytiků kvůli energetické politice Evropské unie, která tlačí na rychlý odklon od fosilních paliv. Loni v prosinci tak cena plynu vystoupila ke 130 eurům za MWh, než v lednu klesla asi na 60 eur/MWh.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

21.7.2022 15:34
Něco na nás chystá.
Putin je původním povoláním drogový dealer a v prvním tahu nás naučil na levné ruské suroviny, abychom získali závislost a teď nás chce na nich uškrtit. Jenže Evropani nejsou blbí a vykroutili se (nebo ještě úplně ne, ale vykroutí).
Tak co teď? Jinou páku na nás nemá!! Ropu kupujeme už kdoví odkud, tož mudruj.
Třeba vymyslí opčný tah, nahrčí do Evropy plynu něurékom a tím srazí spotovou cenu k nule a bude spolíhat, že my se vymastíme na nové dodavatele zadraho a přeběhneme zase k němu.
Jenže nikdo normální neudělá stejnou chybu dvakrát, každý ví, jak krutě se jeho levné suroviny prodražily.
Takže to dohaduji, že si Evropa nažduchá zásobníky zalevno a kopne ho ho.... Na burze může prodávat za spotové ceny na nule do alelujá, na tom jen vykrvácí.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

21.7.2022 15:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Putler je magor, ten pořád něco chystá. Ale plyn nechá proudit z jednoho důvodu. Potřebuje prachy. ;)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.7.2022 16:23 Reaguje na Petr Eliáš
To by musel být už úplně zoufalý. Těch pár kubíků a ještě na loňské kontrakty zalevno....na spotovém trhu prodá kulový....
Rusko mělo normálně z plynu asi 7% příjmu z exportu, z ropy 80%....
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.7.2022 16:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Jo jo ... kdoví odkud ... "Indian dealers have been making large profits selling on the Russian crude oil to Western concerns, according to reports."

:-)))

https://www.politico.eu/article/vladimir-putin-kremlin-russia-trade-eu-ukraine-history-policy-natural-gas/
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.7.2022 16:31 Reaguje na Svatá Prostoto
To je možný. Puťka prodává do Indie ropu snad za 30 baků, cha cha cha, jak dlouho na tom vydrží? Ekonomika Ruska je postavená na ceně 100 a maximálním objemu prodeje!
Stejně podlízá i Arabům, to nemůže dopadnout.

Nevíte, jak dopadlo to pojišťování tankerů s rusko ropou?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.7.2022 16:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Snad za 30 ... tak za 30 to fakt není:-))) ... ten diskont se uvádí v rozmezí 15-30%, což jsou furt velmi slušné prachy.

A kdybyste nebyl trouba a negramot, tak to v tom článku máte jasně napsáno, jak na tom Rusko je ... "Russia’s revenues from oil and gas continue to increase and are predicted to hit $285 billion this year, thanks partly to high- sales to Asian markets, which make up for the deeply discounted prices Russia has been selling at."

Takže vydělává Rusko, vydělává Asie, Biden má z cen hlavu v pejru a my si házíme mašli. Samozřejmě, Rusko má problémy, ale furt je to z dopadu sankcí spíš remíza.

Zjevně se žádné drama v pojištění nekoná, ona je jednak otázka, jak moc by se to dohledávalo a realizovalo ... zejména v případě přeprodeje té ropy ... jednak něco je schopno Rusko pojistit samo, něco pojistí někdo další. Rozhodně tankery nečekají v přístavech s obavami vyplout. To zase bylo jen takové plácnutí do vody.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

21.7.2022 17:20 Reaguje na Svatá Prostoto
No vydělává. Otázkou zůstává zda ty zvýšené tržby pokryjí zvýšené náklady Russka. Bohužel, přístup k těmto statistikám je zakázán a obávám se, že když budou nějaké zveřejněné, tak budou silně upravené. ;)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.7.2022 17:23 Reaguje na Svatá Prostoto
Ten článek je ze začátku května, tak to jóó.
Od té doby se vše výrazně změnilo, ten světový obchod se úplně obrací a to chvíli trvá.

https://energyandcleanair.org/publication/russian-fossil-exports-first-100-days

"V dubnu až květnu bylo 68 % dodávek ruské ropy uskutečněno loděmi vlastněnými společnostmi z EU, Spojeného království a Norska, přičemž samotné řecké tankery přepravovaly 43 %. U dodávek do Indie a na Střední východ byl podíl ještě vyšší, a to 80 %. 97 % tankerů bylo pojištěno pouze ve třech zemích, Spojeném království, Norsku a Švédsku".

A ty pojišťovny se domluvily (nebo se domuvily že se domluví??) a tanker s ruskou ropou nepojistí.
Takže nesmí na moře. Posekáno.

Tohle je jedna z mála sankcí, která není dvojsečná.
Protě ty tankery budou tahat ropu z celéhoo světa do Evropy a nikdo nic netratí.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

21.7.2022 17:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Škoda, že jste nezaregistroval, že se západ bojí situace, když by se ruské suroviny nedostaly na trh. Jejich výpadek by totiž nebylo možné nahradit a pokles, který už nyní zažíváme, by byl ještě hlubší. Proto Japonsko přišlo s nápadem, aby Rusko exportovat mohlo, ale za nižší ceny, aby se tím nepodporovala válka. Rusko se jim vysmálo a obratem Putin podepsal dekret vyvlastňující japonské firmy z projektu Sachalin 2, odkud měly být dodávky i pro Japonsko. To jsou věci, co?
https://www.nytimes.com/2022/07/01/business/putin-sakhalin-natural-gas.html
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.7.2022 21:37 Reaguje na Richard Vacek
Normálka. Takže na Sachlinu ropa končí. Stejně, jak skončily nakradené traktory nebo leasingová letadla.
Rusko dodávalo na trh obrovské množství surovin a to se nedá rychle nahradit. Ale stačí vydržel a Rusko řachne a asi se rozpadne a pak se můžou suroviny v nějakém normálnějším režimu zase vyvážet.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.7.2022 17:29 Reaguje na Svatá Prostoto
Rusko pojistí kulový, protože nemá akreditovanou pojišťovnu. Ale vymyslelo, že nějaký Sergej pojistí jen ruské lodě (což není ani 30%), jenže žádný přístav je nenechá přistát. Jen jeden v Indii. tak si to musí asi ku.evsky zaplatit.
Takhle se nemůže živit tak obrovský stát.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.7.2022 20:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Jste k smíchu.
Odpovědět
kk

karel krasensky

21.7.2022 16:53
Bdte rádi,že jsem Vladímírovi zavolal a říkám mu-Neblazni Volodo máme tady v EU celkem paniku,neklid s tím tvojím plynem tak něco pustte.Nemusíte mi děkovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.7.2022 08:09
Z Ruska nevyjde žádná, aspoň pravděpodobná informace, jak na tom jsou.
Vše jsou odhady a ty jsou děsivé. Praktické zřícení průmyslu i vnitrostátní dopravy. Zastavené plynové ložisko Jamal. Jen s odchodem firmy Shell někdy na jaře klesla těžba ropy o 20%. Atd. atd. atd.
Ukradení japonského podílu na ropných podílu Sachalinu znamená zastavení těžby i tam. A co udělá naprosto zoufalý Putler jako poslední krok?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist