Evropská komise uvolní mimořádnou podporu pro zemědělce, ČR dostane 270 milionů korun
Ukrajina patří k zásadním světovým exportérům pšenice, kukuřice či slunečnic a kvůli ruskému útoku nemůže svou produkci vyvážet, což výrazně zvyšuje ceny a ohrožuje zásobování zejména mimoevropských států. Unijní farmáři se navíc musejí potýkat s prudce rostoucími náklady na paliva a další vstupy. Komise proto vyslyšela volání řady zemí a rozhodla se sáhnout do mimořádné rezervy.
"Jednotlivé země si určí, kde pomůžeme, ve kterých sektorech máme největší problém," řekl českým novinářům v Bruselu Nekula. Peníze by podle něj měly být k dispozici během několika měsíců a detaily jejich využití se ještě budou dolaďovat, klíčová ovšem v Česku bude podpora chovatelů prasat a pěstitelů jablek.
Nekula zdůraznil, že v Česku ani v celé EU v souvislosti s válkou na Ukrajině nehrozí nedostatek potravin. Hůře postižené výpadkem ukrajinské pšenice či dalších obilnin jsou státy Blízkého východu či severní Afriky, jimž se bude unie snažit pomoci.
Ministři také podle Nekuly jednali o tom, jak podpořit ukrajinské zemědělce, kteří kvůli zablokování přístavů v zemi nemohou vyvážet svou produkci. Problém mají rovněž s nedostatkem nafty, kterou přednostně využívá armáda.
"Budeme hledat řešení, jak pomoci ukrajinským zemědělcům, aby mohli vypěstovat alespoň část té zemědělské produkce, na kterou byli zvyklí," řekl český ministr. Konkrétní požadavky podle něj během dnešního jednání ministrům sdělil jejich ukrajinský kolega. Týkají se hlavně financování zemědělské výroby, dodal Nekula.
reklama