https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicke-organizace-nevyuzity-potencial-obnovitelnych-zdroju-energie-v-cr-je-obrovsky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologické organizace: Nevyužitý potenciál obnovitelných zdrojů energie v ČR je obrovský

28.1.2022 16:08 | PRAHA (ČTK)
"Malý podíl obnovitelných zdrojů na výrobě je daný primárně tím, že jich máme velmi málo. Zejména u větru, kdy je instalovaný výkon zanedbatelný, nemůžeme logicky čekat velkou výrobu, i když fouká. Fotovoltaiky budou v listopadu a prosinci vždy vyrábět daleko méně než v letních měsících, ale opět by výroba byla větší, pokud bychom měli větší instalovaný výkon. Nevyužitý potenciál je obrovský," řekl dnes ČTK mluvčí Hnutí Duha Aleš Miklík.
"Malý podíl obnovitelných zdrojů na výrobě je daný primárně tím, že jich máme velmi málo. Zejména u větru, kdy je instalovaný výkon zanedbatelný, nemůžeme logicky čekat velkou výrobu, i když fouká. Fotovoltaiky budou v listopadu a prosinci vždy vyrábět daleko méně než v letních měsících, ale opět by výroba byla větší, pokud bychom měli větší instalovaný výkon. Nevyužitý potenciál je obrovský," řekl dnes ČTK mluvčí Hnutí Duha Aleš Miklík.
Foto | EmmaLeP / Flickr
Nevyužitý potenciál obnovitelných zdrojů energie je v České republice podle ekologických aktivistů obrovský. Tvrdí, že je tím dán i jejich malý podíl na celkové výrobě elektřiny. Nejvíce elektřiny v Česku se loni v listopadu i prosinci vyrábělo z hnědého uhlí. Ekologické organizace zároveň kritizují současný návrh ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), který podle nich podporuje obnovitelné zdroje pouze minimálně. Vyplývá to z jejich vyjádření. Ministerstvo na dotaz ČTK nereagovalo.
 

V prosinci 2021 činil podíl hnědého uhlí na celkové výrobě elektřiny v ČR 41,2 procenta a v listopadu 38,8 procenta. Na druhém místě byly jaderné elektrárny, které se na celkové výrobě elektřiny v tuzemsku podílely v prosinci z 33,9 procenta a v listopadu z 35,5 procenta. Vyplývá to z informací v interaktivním modulu oborového webu oEnergetice.cz. Větrné elektrárny se podle něj v prosinci podílely na výrobě elektřiny z 0,9 procenta, solární elektrárny z 0,5 procenta. V listopadu to bylo v obou případech 0,8 procenta.

"Malý podíl obnovitelných zdrojů na výrobě je daný primárně tím, že jich máme velmi málo. Zejména u větru, kdy je instalovaný výkon zanedbatelný, nemůžeme logicky čekat velkou výrobu, i když fouká. Fotovoltaiky budou v listopadu a prosinci vždy vyrábět daleko méně než v letních měsících, ale opět by výroba byla větší, pokud bychom měli větší instalovaný výkon. Nevyužitý potenciál je obrovský," řekl ČTK mluvčí Hnutí Duha Aleš Miklík.

Ministerstvo průmyslu a obchodu předložilo návrh nařízení vlády o vymezení rozvoje podporovaných zdrojů energie pro meziresortní připomínkování. Nařízení má stanovit formy podpory či druhy podporovaných zdrojů. Přijetí návrhu je podle úřadu nutné k zajištění rozvoje nových výroben energie z obnovitelných zdrojů a dalších podporovaných zdrojů nebo modernizace současných výroben na energeticky efektivnější. Mají se tím naplnit cíle v oblasti obnovitelných zdrojů energie a energetické účinnosti v období 2021 až 2030.

Miklík uvedl, že pokud ČR využije svůj potenciál, může vyrábět dostatek elektřiny z obnovitelných zdrojů v létě a přebytky ukládat na zimu, například ve formě vodíku. Zmíněný návrh MPO Hnutí Duha podle něj kritizuje. "Aktuální návrh nařízení vlády k zákonu o podporovaných zdrojích například navrhuje podporovat uhelné a plynové teplárny, ale jen pár desítek větrníků a žádnou fotovoltaiku," řekl Miklík.

Návrh MPO kritizuje i Svaz moderní energetiky. Návrh podle něj obsahuje cíle pro rozvoj větrné energetiky nebo kombinované výroby elektřiny a tepla spalováním zemního plynu. I přesto, že ministerstvo průmyslu mohlo navrhnout také cíle pro solární elektrárny, tuto možnost podle svazu nevyužilo. Svaz připomíná, že vláda přitom v programovém prohlášení uvedla, že přispěje k rehabilitaci fotovoltaiky.

"Nová vláda se zavázala k vytvoření takových podmínek, aby byl možný útlum uhelné energetiky v Česku již v roce 2033. Pokud ministerstvo průmyslu nezahrne solární elektrárny mezi podporované zdroje, zříká se tak nejlevnějšího zdroje v našich podmínkách. Přičemž právě solární energetika může přispět k proměně české energetiky," řekl programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

S kritikou návrhu ministerstva souhlasí i mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. V posledním desetiletí se zde obnovitelné zdroje podle něj prakticky nestavěly, s výjimkou střešních instalací fotovoltaických elektráren, které ale mají spotřebu lokální a do statistik energetického mixu se výrazně nepromítají. "Uvidíme, zda toto prokletí zlomí nová vláda a především ministerstvo průmyslu a obchodu pod vedením Jozefa Síkely (za STAN). Současný návrh na minimální podporu obnovitelných zdrojů a naopak přímé dotace pro uhelné teplárny tímto směrem ale bohužel nejde," uvedl Hrábek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (26)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

28.1.2022 17:28
Vzhledem k faktu, že na tunu hliníku na větrné elektrárny a solární panely se vyprodukuje 14 - 16 tun CO2, tak toto je právě způsob devastace klima. Zabij bobra, zachráníš strom, zabij ekologistu, zachráníš přírodu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2022 17:39 Reaguje na Michal Ukropec
Jen tehdy, když máte elektřinu z uhláku. Jenže to se dělá už jen v ropákistánu.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

28.1.2022 21:32 Reaguje na Pavel Hanzl
To myslíte jako v Německu?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

28.1.2022 17:45
"Miklík uvedl, že pokud ČR využije svůj potenciál, může vyrábět dostatek elektřiny z obnovitelných zdrojů v létě a přebytky ukládat na zimu, například ve formě vodíku."

a) kdo to zaplatí
b) kolik bude stát 1kWh

Miklíku, otřes se...!
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

28.1.2022 18:40 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miklík je prolhaný Bláhový Duha. Bylo to vloni 9.9? Kdy v Německu z instalovaného výkonu 116 GWH OZE vyprodukovalo pouze 1 GWh? Pak se není čemu divit, že v ekologistickém Německu stoupá spotřeba plynu a uhlí.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.1.2022 04:40 Reaguje na Miroslav Vinkler
zrovna ve vedlejším článku se ukázalo, že větrníky asi nebudou to řešení neb to asi nevyrušuje jen Tetřívky a FVE stěží
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

31.1.2022 21:18 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ale no tak, uloží se přece do virtuální baterie.....
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

28.1.2022 17:52
Nejzajímavější na článku je prakticky úplná absence jakýchkoliv čísel...

kolik MW kterých obnovitelných zdrojů lze v ČR nainstalovat? Kolik bude jejich průměrná výroba v čase, kolik bude nutné akumulovat na vyrovnání provozu...
kolik bude tato akumulace stát, kolik bude stát infrastruktura navíc - v podobě distribučních sítí - ať budou navíc či budou rekonstruovat současné...

Kde budou všechny tyto instalace navíc stát (zábor půdy jakého typu, (větrník v lese vůbec není příjemný jakékoliv fauně v okolí)?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

28.1.2022 21:07
Nevyužitý potenciál OZE je nevyužitý, protože využívat ho je neekologické a neekonomické, soudruzi. Přiveďte k nám moře a postavíme offshore větrníky. Navršte velehory a spoutané vodní masy nám roztočí turbíny. Posuňte póly a vysoké slunce nám ze solárních lánů megawatty přivede do měst. Soudruzi, vy to dokážete, ukažte to světu!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 08:37 Reaguje na Richard Vacek
Co je ekonomické a ekologické? Čadit z uhláků? Pálit uhlí a ropu, která stejně za chvíli dojde? A co pak?
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

29.1.2022 12:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Ano soudruhu! Máte pravdu! Kdyby naši neandrtálští předci nepoužívali oheň, nemuselo dojít ke globálnímu oteplování a konci doby ledové. Ale nevěšte hlavu! Na Sibiři je ještě místa a chladu dost!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 14:16 Reaguje na Michal Ukropec
Tam skončíme všichni, když se poděláme před Putinem.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

29.1.2022 15:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak to máte pravdu!
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

29.1.2022 15:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak to máte pravdu!
Odpovědět
Vlastimil Všetečka

Vlastimil Všetečka

31.1.2022 06:22 Reaguje na Pavel Hanzl
nemusíme se podělat, stačí ho dálo provokovat
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.1.2022 11:07 Reaguje na Vlastimil Všetečka
Zkuste popsat, jak Západ Putina provokuje.
Tím, že staví hráz proti jeho stotisícové armádě nachystané na hranici k útoku???

ČSR taky vyprovokovala Hitlera k útoku, stejně jak Polsko, že?
Odpovědět
JK

Jaroslav Kořínek

29.1.2022 17:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Bez uhlí a ropy by jsme tady měli tak koňské potahy a koněspřežnou železnici - vlastně ani ty koleje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2022 08:45 Reaguje na Jaroslav Kořínek
Jenže technický vývoj nezastavíte a dnes máme bez uhlí a ropy klidně plovinu ekonomiky.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.1.2022 15:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Bez uhlí a ropy mají Křováci celou ekonomiku
a že by to byl taky ten cíl "gryndýlu"?
Odpovědět
JF

Jan Franěk

29.1.2022 17:25
Upřímně, nevím jakou ekologickou zátěží je výroba "větrníku", ale osobně jeho provoz nepovažuji za úplně ekologický. Zvířectvu jednak neprospívá jejich hluk, prý do vrtulí narážejí ptáci a někde jsem četl, že promíchávají vrstvy vzduchu a tím mění své okolní mikroklima. Přesto je cesta vytvářet ekologičtější zdroje energie a také hledání úspor v objektech i průmyslu, tou jedinou správnou cestou. Nejde to dělat "za každou cenu", ale mělo by to být s rozmyslem a i za cenu větších investic. Do budoucna by se to mělo vyplatit. Energie ještě budou zdražovat a spolu s tím i náklady na pořízení nových zdrojů tepla a elektřiny. Nač čekat?
Odpovědět

Viktor Šedivý

29.1.2022 19:29 Reaguje na Jan Franěk
Problém je v tom, že pokud nemáte možnost akumulace, která spolehlivě pokryje jakékoli možné bezvětří, zůstává větrník zdrojem doplňkovým a nelze se na něj spolehnout.

Takže nemá smysl stavět co nejvíc větrníků, protože je stejně musíte stoprocentně zálohovat něčím klasickým, spolehlivým.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2022 08:46 Reaguje na Viktor Šedivý
Proto se staví ty obrovské elektrolyzéry.
Odpovědět
DB

Darth Bane

30.1.2022 21:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Já raději tu o Karkulce.
Odpovědět
Va

Vašek

29.1.2022 18:50
Loni na podzim jsem oslovil pana Koželouha z DUHY a pana Vladimíra Wagnera, aby se setkali při debatě nad budoucností české energetiky. Zatímco pan Wagner odpověděl do 24 hodin a rovnou nabídl volné termíny, pan Koželouh odpověděl až po týdnu a účast také přislíbil. Nakonec jí ale zrušil. Zkusil jsem tedy pana Rovenského z Greenpeace. Ten ani neodpověděl.
Debata měla proběhnout zde:

https://www.youtube.com/watch?v=_cfynWRkrW0

Bez moderátora a bez časového limitu.
Zde mohli zastánci OZE argumentačně obhájit svoji víru. Ale neudělali to.
Člověk, který tlačí svoji víru ostatním a není schopen o ní diskutovat je pro mne fanatik.
Demokrat je ochotný diskutovat.

Bohužel na propagandu OZE naskočila i ČT v pořadu Nedej se, kde je naprosto nekriticky ve dvou dílech adorovala.
Zaslal jsem tedy tvůrcům pořadu dotaz, kdy se k problematice budou moci vyjádřit např. pan Wagner, nebo paní Drábová.
Zatím bez odpovědi.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

30.1.2022 11:26 Reaguje na Vašek
Jaké procento populace zaujímají ekologisti nebo LGBTQ? Cca 4 procenta! Ale díky jejich komunisticko-fašistickým praktikám, se jim podřizuje 96 procent legislativy!
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

31.1.2022 12:21
FVE ... why not, možností kam je upíchnout je docela dost, od budov až po nejrůznější území zhuntovaná těžbou a průmyslem. Teď neřeším nakolik nás vytrhnou ani jak moc se to vyplatí. Ale vlastní instalace ok.

Ale pokud jde o ty větráky, tak by měli soudruzi z Duhy jasně uvést, KDE všude by podle nich ty obludnosti měli stát. Aby bylo možno místním jasně sdělit, kdo jim chce za barákem tu krásu postavit.

A úplně stejné je to s vodními elektrárnami, viz. vedle článek o Ploučnici, nebo přečerpávačkami, které té krajině dají taky slušně za uši. Nic proti Dlouhým stráním, ale že by to mělo být na každém druhém kopci? To fakt ne.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist