Ekologické organizace vítají shodu vlády na termínu konce těžby uhlí v roce 2033
V současnosti dává vládou zvolený termín podle aktivistů první rozumný a jasný rámec pro odklon od neudržitelného spalování nejšpinavějšího fosilního paliva. Vláda v programovém prohlášení uvedla, že bude vytvářet podmínky pro energetickou transformaci a rozvoj uhelných regionů tak, aby byl možný odklon od uhlí do roku 2033.
Uhelná komise v prosinci 2020 doporučila ukončit v Česku využívání uhlí pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038, někteří ministři tehdejší vlády byli pro odklon od uhlí už v roce 2033. Vláda Andreje Babiše (ANO) v květnu vzala doporučení Uhelné komise na vědomí, o datu ale tehdy nehlasovala.
"Deklarace roku 2033 definitivně posílá do propadliště dějin doporučení Uhelné komise udržovat uhlí až do roku 2038. Teď je ovšem potřeba, aby nová vláda začala plán rychle realizovat. Klíčem je zejména silná a koncepční podpora rozvoje domácích čistých obnovitelných zdrojů. Je nutné upravit zákony i koncepce a rozjet modernizaci energetiky," uvedl Jiří Koželouh z Hnutí Duha.
Termín 2033 bude mít podle mluvčího Greenpeace Lukáše Hrábka dopady na konkrétní projekty uhelného průmyslu už v současnosti. "Nyní je jasné, že nemá smysl donekonečna opravovat a prodlužovat životnost starých a neefektivních uhelných elektráren, jako jsou Počerady či Chvaletice, nebo rozšiřovat těžbu uhlí na dole Bílina za územní ekologické limity. Současně je nutné usilovně pracovat na výstavbě nových obnovitelných zdrojů, které by měly v energetickém mixu vykrýt většinu výpadku uhelných zdrojů," uvedl Hrábek. Uhelné elektrárny budou podle programového prohlášení vlády odstavovány pod podmínkou zajištění dostatečných záložních kapacit.
Elektrárny skupiny Sev.en Energy budou podle mluvčí Gabriely Sáričkové Benešové k dispozici, dokud budou potřeba. "Změna energetiky v celé Evropě je v současné době nezvratná, hraje se však o to, kolik to nás všechny bude stát," řekla ČTK. Vládě chce společnost poskytnout součinnost při hledání adekvátní náhrady v podobě stabilních a dobře regulovatelných zdrojů. "Za stávající situace, kdy část EU odmítá vedle uhlí i plyn a jádro, jde bohužel o poněkud neřešitelný úkol," uvedla mluvčí. Aktuálně elektrárny podle Sáričkové pokrývají zimní nárůst potřeby energie a jedou na plný výkon.
Severočeské doly ze skupiny ČEZ loni uvedly, že přestanou těžit hnědé uhlí nejpozději do roku 2038 místo dříve plánovaného roku 2050. Vyjádření společnosti k aktuálnímu termínu ČTK zjišťuje.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Zbyněk Šeděnka
8.1.2022 18:42Mluvit o Green Dealu jako o příležitosti je jako říkat, že uříznout si nohy na cirkulárce je výborná příležitost k tomu naučit se jezdit na invalidním vozíku.
Jaroslav Řezáč
9.1.2022 05:16 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaPavel Hanzl
9.1.2022 12:13 Reaguje na Jaroslav ŘezáčHlavně proto, že tehdy to bylo dogma, dnes je to podklad pro diskusi.
Pavel Hanzl
9.1.2022 12:10 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaPřítomnost, 1830, vlevo dole.