Ekologičtí aktivisté pojedou do Německa na akci proti těžbě
Podobné akce se podle hnutí konají v Německu pravidelně několik let. Loni několik tisíc lidí na jeden den zablokovalo důl Hambach, kde se akce nyní koná znovu. "Jsme součástí globálního hnutí za klimatickou spravedlnost, tudíž naší účast na zahraničních akcích vnímáme jako zásadní. Změny klimatu neznají hranice, spalování uhlí v Německu i České republice způsobuje nevratné škody po celé planetě," uvedla Klára Aubrechtová z hnutí.
Důl provozuje od roku 1978 německá firma RWE, těží v něm hnědé uhlí pro své elektrárny. Ekologové už dříve uvedli, že z původního pralesa zbylo za posledních 40 let deset procent plochy, kterou se společnost také chystá vykácet. Les u Hambachu, ve kterém rostou stovky let staré duby a buky a kde žijí chránění živočichově, je asi 35 kilometrů západně od Kolína nad Rýnem. V Německu se stal symbolem ochrany životního prostředí a boje proti těžbě uhlí.
Německá policie v září začala vyklízet protestní tábor v lese, v němž vzniklo 50 až 60 přístřešků v korunách stromů. Někteří aktivisté v nich bydlí už šest let, snaží se tím zabránit vykácení pralesa a dalšímu rozšíření uhelného dolu. Při zásahu policie zahynul novinář. Muž se zřítil z visutého mostu zavěšeného v korunách stromů.
Na začátku října vydal nejvyšší správní soud spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko předběžné opatření, jímž pozastavil plány RWE na vymýcení lesa. Porost zůstane pod ochranou do konečného rozhodnutí, uvedl podle agentury DPA soud. To by podle RWE mohlo padnout až na konci roku 2020.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Jiří Svoboda
24.10.2018 16:21Jiří Svoboda
25.10.2018 09:28 Reaguje naPokud je třeba betonovat a asfaltovat, je třeba svedenou vodu zasakovat a nikoliv svádět do vodotečí. Tak posílíme spodní vody z nichž mohou sát stromy vláhu. Stromy, stromy a stromy v suchu a bez spodní vody uhynou!